Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
5dfae9ceb9c7674835e40ff4eb78174c
LIVE-STREAM FN 2 lipca 2018, godz. 20.00 "Światowy Dzień UFO (ang. World UFO Day) – święto obchodzone corocznie 2 lipca (od 2001) upamiętniające katastrofę UFO w Roswell w 1947 roku. To znakomita okazja, aby porozmawiać o Niezidentyfikowanych Obiektach Latających."
5dfae9ceb9c7674835e40ff4eb78174c
Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości
Burzowa paranoja w mediach Napisane: piątek, 18 sie 2017, 23:20
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 2 kwi 2018, 11:18
 
   
+2
o tym jak media straszą nas pogodą, zamiast zająć się rzetelnym ostrzeganiem:
Cytuj:
Niestety, popadamy w burzową paranoję, a to wina mediów. Gazety i portale od jakiegoś już czasu robią zadymę, bezwzględnie wykorzystując trąby powietrzne i burze. To straszenie ludzi bez powodu. Często klikając w te dramatyczne tytuły, okazuje się, że ryzyko huraganów i wyładowań jest bardzo małe. Proszę nie zrozumieć nas źle – nie chodzi o to, by bagatelizować prognozy, ale by przewidywania były dokładniejsze i nie generowały zbędnych emocji.

Czy ostatnia nawałnica czegoś nas nauczy? Czy wiedzielibyśmy, jak zareagować, gdyby miała nastąpić ponownie?

- Od dobrych 10 lat wiemy, jak reagować w takich sytuacjach. Niestety, ludzie nie dostają w porę ostrzeżeń dla konkretnego obszaru. Rozmiar ostatnich tragedii jest widocznie za mały, by ktoś to zagrożenie poważnie potraktował. W najbliższych latach powinien powstać system, który wydawać będzie PRECYZYJNE ostrzeżenia. Dziś jest tak, że informacje dostaje całe województwo, a incydent burzowy dotyczy tylko skrawka terenu. Ludzie pytają później: "no i gdzie są te burze?" . Nic dziwnego, że kolejne komunikaty są przez nich ignorowane.

https://noizz.pl/nauka-i-technologia/lo ... je/3jhzcrz

Bywa i tak...
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: piątek, 18 sie 2017, 23:33
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 20 maja 2018, 00:25
 
   
0
To jest niestety prawda.

Sam się ostatnio na tym złapałem. Po tych ostatnich nawałnicach w Polsce pomyślałem sobie, że jakbym tak mieszkał w zagrożonym terenie, to naprawdę bym się mógł wtedy zdziwić, bo przez natłok wszystkich tych pogodowych nagłówków o cotygodniowych końcach świata też już nawet nie reaguję na wszystkie te chwytliwe "kataklizmy i możliwe armageddony".

Ja akurat mieszkam w bezpiecznym miejscu i mnie raczej kataklizmy nie grożą, ale w miejscach mniej bezpiecznych takie działania naprawdę mogą sprawić, że ludzie stracą czujność i przestaną na to zwracać uwagę. Podobnie jest zresztą zimą - ile to zim stulecia wg mediów przechodzi każdego tygodnia, to trudno zliczyć. Takie nadmuchiwanie tych spraw i robienie z byle burzy sztormu dekady to jest naprawdę problem, który niestety może potem dużo kosztować. To trochę tak jakby codziennie testować syreny alarmowe. W końcu każdy do tego przywyknie i finalnie nie zareaguje na prawdziwą syrenę, bo pomyśli "ehh, znowu te ćwiczenia".

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: sobota, 19 sie 2017, 14:32
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 20 maja 2018, 00:25
 
   
0
A tu trochę o tym jak działa w Polsce system ostrzegania od strony technicznej (w sensie "nie działa"):

Cytuj:
Ogólnopolski i Powszechny System Ostrzegania przed Zagrożeniami
Nie istnieje. Są pewne namiastki, ale jak pokazały ostatnie wydarzenia w Suszku, nie działają sprawnie, z wielu powodów. Ponieważ w ostatnich dniach nasza redakcja otrzymywała wiele zapytań co do technicznych aspektów działania takiego systemu, postanowiliśmy przeanalizować to co jest i pokazać, co można by, a nawet należałoby zrobić lepiej. (...)


https://niebezpiecznik.pl/post/ogolnopo ... iami/?more

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: sobota, 19 sie 2017, 22:09
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
jak dobrze pamiętam to w Siedlcach miał taki system ostrzegania powstać. Zaciekawiony ty może wiesz, powstał czy nie?

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: niedziela, 20 sie 2017, 01:34
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 2 kwi 2018, 11:18
 
   
0
Nie wiem, nie mieszkam już w Siedlcach.

Najczęściej takie regionalne systemy bazują na wysyłaniu SMS przez odpowiednie służby. I tu powstaje problem, bo straż pożarna roześle tylko takie ostrzeżenia jakie dostanie. Zwykle są to nie ostrzeżenia przed czymś konkretnym, tylko ogólnikowe prognozy na dany dzień udostępniane przez IMGW, w rodzaju "dziś w województwie Lubelskim (nie wiadomo gdzie) spodziewamy się burz (nie wiadomo kiedy)". Aktualizacja prognoz często nadchodzą zbyt późno i wtedy ludzie którym właśnie dach zerwało dostają smsa z ostrzeżeniem przed burzami.

W przypadku tamtej tragicznej burzy przesuwanie się układu burzowego trwało kilka godzin i nie było pewne tylko jaka będzie jego siła. Łuk na radarach i pierwsze szkody od wiatru pojawiły się gdy burza przechodziła przez Gniezno. Od tego momentu można już było wydać ostrzeżenie dla pasa na północ od Gniezna o szerokości jakiś 20-30 km bo mniejwięcej tyle miała najbardziej aktywna wiatrowo część. Do Suszka ten aktywny odcinek dotarł po godzinie.
Tylko że aby wydać takie ostrzeżenie przed istniejącą burzą o znanym położeniu, dla konkretnych miejscowości, ktoś musi siedzieć przy radarach i obserwować. Wychodzi na to że po godzinie 20 nikt z państwowych służb już nie śledził sytuacji.

Przypomina to sytuację z 2007 ze szkwałem na Mazurach. Wtedy padł radar pogodowy w Legionowie który jako jedyny widzi tą część kraju (nie ma ani jednego na północny wschód od Warszawy). Rozwój burzy można było jednak obserwować z satelity, po silnie wypiętrzonym wierzchołku (sygnatura overschooting top) można było poznać że jest gwałtowna, a po kształcie można było poznać że generuje silny wiatr. Gdyby ktoś wtedy, godzinę przed uderzeniem, wysłał ostrzeżenie do portu w Mikołajkach, może udałoby się zatrzymać w porcie jachty (wielu ludzi którym przewróciło łódki wypłynęło niedługo przed burzą).

Bywa i tak...
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: niedziela, 20 sie 2017, 02:07
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 20 maja 2018, 00:25
 
   
0
Zawsze możecie samemu włączyć syreny alarmowe (da się) dla najbliższej okolicy...
Opis protokołu wraz z programem tutaj: https://github.com/sq5bpf/multimon-ng-s ... EADME_STQC
Program generuje sygnał/plik .wav z sygnałem, który następnie trzeba puścić radiowo - częstotliwości są dostępne w sieci.
Tak, tak - każdy może zdalnie uruchomić syrenę alarmową (sygnał aktywacyjny nie jest w żaden sposób szyfrowany).
Ale ja to tylko tutaj tak zostawiam, informacyjnie jedynie. :nonono

PS. Na przyszłość - jeśli chodzi o powiadomienia (AKTUALNE) dla siebie samego, to zamiast czekać na rządowe systemy powiadamiania (których się można nie doczekać) można się zainteresować tym: http://antistorm.eu/ Można założyć konto i w razie możliwości wystąpienia zagrożenia dostaje się z wyprzedzeniem ostrzeżenia na telefon lub email. Bazuje na danych z wielu miejsc, w dodatku system działa autonomicznie, bez udziału człowieka (który może zaspać/dać ciała), poza tym jest wsparty algorytmami SI, które starają się dodatkowo przewidzieć rozwój sytuacji. Okiem rzucić warto, nóż widelec może kiedyś komuś pomoże:

Spoiler:
Cytuj:
Opady deszczu i radar:
Silnik antistorm używa obrazów radarowych z darmowych stron internetowych (jak radareu) wstecznie przetwarzając ich prezentację graficzną opadów do surowych danych o odbiciowości radarowej. Następnie na podstawie ruchu stref opadów deszczu jego algorytmy tworzą pole prędkości i używają go do prognozowania ich dalszego ruchu. Można powiedzieć, że antistorm patrzy na opady ludzkim okiem i tworzy szybką nowcastingową prognozę na najbliższą 1 – 2h.

Nowa strona internetowa umożliwia uzyskanie informacji nie tylko o położeniu i intensywności opadów przy pomocy bardzo zgrubnej skali kolorystycznej, ale także dokładnej informacji przy umieszczenia markera w wybranej lokalizacji. Tym sposobem można dowiedzieć się jak mocny deszcz pada w wybranym miejscu na mapie.

Kolejną ciekawą informacją jest kontrolka szacująca czas trwania opadu i przewidywaną ilość opadu podawaną w mm/m2.

Burze:
Na bardzo podobnej zasadzie działa powiadamianie o zbliżających się burzach. Tutaj jednak silnik uwzględnia aktywność elektryczną w chmurach cumulonimbus przetwarzając obrazy wizualizacji wyładowań dostarczane przez blitzortung. Stanowi to użyteczne uzupełnienie modułu radarowego.

Bardzo ciekawym modułem w kontekście gwałtownych i ekstremalnych zjawisk pogodowych jest panel boczny zawierający komentarz na żywo prezentowany przez obserwatorów (obserwatorzy.org). Pasjonaci meteorologii skupieni w tym stowarzyszeniu komentują obecne zjawiska pogodowe takie jak grad, silny opad deszczu i burze – wszystko jest w jednym miejscu.

Powiadomienia:
Żeby użytkownik serwisu nie musiał odwiedzać strony, aby dowiedzieć się o aktualnej sytuacji pogodowej w warunkach spokoju, strona wysyła powiadomienia o zbliżającym się wybranym przez zarejestrowanego użytkownika zjawisku. Podczas rejestracji użytkownik podaje swoją lokalizację i stopień zagrożenia (deszcz i burze lub tylko burze). Jeśli lokalizacja ta znajdzie się w zakresie stref prawdopodobieństwa, antistorm wysyła w wybrany sposób powiadomienie – obecnie do wyboru są email, aplikacja na android i gg.


Aktualna pogoda:
Nowością w stosunku do poprzedniej wersji strony jest prezentacja danych o warunkach panujących w pogodzie aktualnie. Obecnie jest dostępnych kilka typów prezentowanych graficznie danych – temperatura, ciśnienie powietrza zredukowane do poziomu morza, wilgotność i pokrycie chmurami. W przyszłości chciałbym rozszerzyć tę część serwisu i zwiększyć wybór prezentowanych danych pogodowych.

Kolejnym krokiem w rozwoju serwisu antistorm jest prognoza pogody dla miast i lokalizacji prezentowana w ciekawej i spójnej z resztą serwisu formie graficznej.

Wskazówki:
Ustawienia znajdziesz pod logiem antistorm - zielony trybik. Ustawienia są zapamiętywane na urządzeniu.

W zależności od preferencji ustaw sobie rozmiar interfejsu w procentach

Zarejestruj się w systemie klikając 'moje konto'

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: środa, 23 sie 2017, 10:13
neo
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
sobota, 17 mar 2018, 17:50
 
   
0
btw... jakby co to polecam serwis Polskich Łowców Burz:

http://lowcyburz.pl/
https://www.facebook.com/lowcyburz/

gosciowie oddawna prowadzą serwis z ostrzezeniami na fb a obecnie wypuscili aplikacje na telefon i pracują nad nią intensywnie:

https://play.google.com/store/apps/deta ... ator&hl=pl

Wszedł tez nowy serwis z radarowymi mapami pogody:

https://radar-opadow.pl/
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: środa, 23 sie 2017, 15:00
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 2 kwi 2018, 11:18
 
   
0
@ Szczyglis
To mi przypomina historię sprzed paru lat o chłopaku który wykolejał tramwaje, bo odkrył że automatyczne zwrotnice są przestawiane nieszyfrowanym sygnałem radiowym.

@ neo
Znam ich, w tym roku przystąpiłem do stowarzyszenia łowców burz.

Polecam jeszcze poszukać aplikacji Antistorm. Ustawia się tam swoją lokalizację i jeśli w zasięgu 30 km od nas zostaną wykryte komórki burzowe idące w naszym kierunku (pewien algorytm wykrywa czy kierunek ruchu układu przecina się z lokalizacją) to dostajemy SMS lub e-mail.

Bywa i tak...
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: środa, 23 sie 2017, 23:26
szczyglis
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 20 maja 2018, 00:25
 
   
0
zaciekawiony napisał(a):
@ Szczyglis
To mi przypomina historię sprzed paru lat o chłopaku który wykolejał tramwaje, bo odkrył że automatyczne zwrotnice są przestawiane nieszyfrowanym sygnałem radiowym.

Tak, w 2008r, "terrorystą" okazał się 14-latek z Łodzi:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ ... 23174.html

PS. O Antistorm właśnie pisałem wyżej, to jest ich aplikacja.

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: środa, 13 wrz 2017, 21:20
Barcol84
Avatar użytkownika
reputacja poprawna
Leci na Marsa
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 18 lut 2018, 14:20
 
   
0
Ciekawy przypadek spotkal mnie 3 dni przed nawałnicami z 11 sierpnia. Pracując na gospodarstwie w ciagu dnia nagle przed oczami migną mi obraz gruzowiska, w kolorze pomaranczowym i czerwonym, to był taki błysk, może cos w rodzaju wizji. Ale nie zwróciłem na to uwagi. Także podobnie z tym że jeszcze wcześniej widziałem pogietą przesówaną brame wjazdową. Troche byłem poddenerwowany tymi obrazami.
Po przejściu nawałnicy następnego dnia zobaczyłem zawaloną murowaną stodołe z czerwono pomarańczowej cegły oraz wyrwaną z korzeniem 100 letnią lipe która przygnotła brame wjazdową. widok pokrył się z wcześniejszymi wizjami.
Czy to był zbieg okoliczności?

Cechą człowieka mądrego jest błądzić, głupiego - w błędzie trwać (Marcus Tullius Cicero)
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: piątek, 15 wrz 2017, 18:23
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 2 kwi 2018, 11:18
 
   
0
Tymczasem nieuczciwe portale zwęszyły okazję i zaczęły straszyć ludzi huraganem na Bałtyku:
https://meteomodel.pl/BLOG/medialny-kataklizm/
do grona nieuczciwych portali dołączyła tym razem Gazeta Pomorska.

Bywa i tak...
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: piątek, 15 wrz 2017, 18:53
sirAzgar
Avatar użytkownika
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30
 
   
0
Dla mnie to jest kopiowanie wiadomości bez sprawdzenia źródła. Na WP z dwa dni temu czytałem o wiatrach do 100 km na godz. Jak na razie spokój

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: poniedziałek, 27 lis 2017, 12:52
zaciekawiony

reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 2 kwi 2018, 11:18
 
   
0
Media podłapały swój stały temat - straszenie że najbliższa zima, będzie zimą stulecia:
https://meteomodel.pl/BLOG/zima-stuleci ... ak-zombie/

Bywa i tak...
Re: Burzowa paranoja w mediach Napisane: wtorek, 28 lis 2017, 08:52
Argon

reputacja wyśmienita
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 26 paź 2017, 18:37
 
   
0
Straszenie jest wszystkim - trzesieniami ziemi, superwulkanem Yellowstone, asteroidami ktore przelatuja o milion km od Ziemi, koncem swiata bo jakis prorok cos tam przepowiedzial (ostatni mial byc 19 listopada), jedzeniem, bo tak juz wszystko szkodzi, ze nie wiadomo co jesc.
Do tego w Polsce straszy sie PiSem i faszystami.

The truth is out there
Strona 1 z 1 [ Posty: 14 ] Utwórz nowy wątek   Odpowiedz w wątku  

POKŁAD GŁÓWNY Nautilus Newsroom

Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników
Skocz do:  
Szukaj:
Wyświetl posty nie starsze niż: Sortuj wg


wysyłanie...czekaj...


Powered by phpBB © 2002, 2006 phpBB Group
upgraded by szczyglis /2017/ v. 3.13 | 22.12.2017 [ Dziennik zmian ]
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL
Strefa czasowa: UTC + 1
[ Time : 3.908s | 35 Queries | GZIP : Off ]