Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Avatar użytkownika Deus, Avatar użytkownika neo
eee7c91637ad59eae6b0ec37b8b543bb
LIVE-STREAM FN Data następnego streamu zostanie wkrótce podana
brak nowych PW
eee7c91637ad59eae6b0ec37b8b543bb
Strona 6 z 7 [ Posty: 188 ]

*< 1 ... 3 4 5 6 7 >

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: poniedziałek, 15 maja 2017, 08:16
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 6 lis 2017, 09:13

0
Pewnie że militarnych, zresztą to widać że najlepsze zabawki testuje wojsko. Ostatnio oglądałem program o nanodronach, to dopiero robi wrażenie.

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: wtorek, 16 maja 2017, 01:58
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
sobota, 4 lis 2017, 02:08

0
My tu pitu pitu o przyszłości, a może co nieco o teraźniejszości? Np. o Google?
Otóż Google już jakiś czas temu przykręciło kurek Youtubowi, a konkretnie ludziom na nim zarabiającym. Było by fajnie, gdyby wszystkim po równo, ale niestety tak nie jest. SI Google'a wyłącza możliwość zarabiania na filmach, w których wykryte zostają "niewygodne" słowa. Sprawy niepoprawne polityczne, informacje o imigracji do Europy - wszystko to jest wykrywane w locie i z miejsca zostaje wyłączona możliwość zarobku. Nie mówię tu o opisie, czy tytule filmu, tylko o dźwięku/mowie. Algorytmy Google'a wykrywają słowo mówione i to w czasie rzeczywistym. Wystarczy gdzieś w filmie wypowiedzieć słowo "zamach", "bomba", "islam", czy podobne i z miejsca jest się "do odstrzału", jeśli chodzi o jakikolwiek zarobek na treści.

O skuteczności działania ich SI przekonałem się kiedyś przypadkiem, gdy omyłkowo włączyłem stream z pulpitu, a w tle leciał po cichu Winamp. W czasie rzeczywistym zostałem zasypany emailami z pozwami o prawa autorskie do muzyki - wszystkie utwory zostały wykryte i to nie podczas przetwarzania filmu, tylko w real-time. W dodatku była to muzyka niszowa, nie jakieś popularne hity. Takie mają skubańce technologie. Ale technologia to jedno, najgorsze jest to w jaki sposób ją wykorzystują - działaniem takim jak wyżej uciszają wszystkie "niepoprawne politycznie" media. Jeśli ktoś utrzymuje się z treści nagrywanych do internetu to zostaje tym sposobem odcięty od źródeł finansowania.

Myślę, że warto o tym wiedzieć i głośno mówić, bo tak oto w XXI wieku ucisza się niewygodnych ludzi. Nie dało rady siłą, czy przepisami? W takim razie do gry zaprzęgnięto nowe technologie i uderzono tam, gdzie zaboli najbardziej - w portfel. Orwell wiecznie żywy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: piątek, 19 maja 2017, 03:42
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Rosjanie też swojego BigDoga mają:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=mXI4WWhPn-U

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: piątek, 19 maja 2017, 09:10
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
piątek, 17 lis 2017, 13:55

0
A ja mam wrażenie,że to fejk. Dwóch ruskich się połączyło głowami i udają zaawansowaną technologię ;)

ps. Wersja 2.0 będzie obalała flaszkę, a 3.0 pędziła samogon ;)
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: czwartek, 13 lip 2017, 01:29
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Zauważyłem znaczną poprawę translatora google z języka angielskiego na polski przynajmniej. Prawdopodobnie SI uczy się i wkrótce te tłumaczenia będą coraz lepsze. Być może dożyjemy takich czasów (jeszcze my), że nauka języków obcych nie będzie już koniecznością, bo będziemy korzystać z translatorów na żywo. Tekst mówiony będzie rozpoznany i przetłumaczony w locie.
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: czwartek, 13 lip 2017, 04:48
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
kanu napisał(a):
Być może dożyjemy takich czasów (jeszcze my), że nauka języków obcych nie będzie już koniecznością, bo będziemy korzystać z translatorów na żywo. Tekst mówiony będzie rozpoznany i przetłumaczony w locie.

Kanu, to już istnieje, choć daleko temu jeszcze do ideału. Tylko, czy to byłoby korzystne? To kolejne uzależnienie od kolejnej technologii, a takie rzeczy finalnie moim zdaniem dobrze się (dla ludzi) nie skończą, jeśli patrzeć na to w dłuższej perspektywie. Lenistwo i wygoda zabija powoli i podstępnie... Mały przykład: daj w obecnych czasach komuś młodemu papierową mapę do ręki, to nie będzie wiedział jak zorientować kierunki, bo jest przyzwyczajony do GPS-a, który wszystko robi za niego i głosem Wojciechowskiej, czy innego Hołowczyca jeszcze na żywo wszystko podpowie...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: czwartek, 13 lip 2017, 08:10
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
To prawda. Z jednej strony jest to korzystne, bo możesz sobie przetłumaczyć np. Chiński a z drugiej jak piszesz. Mnie trochę szokuje jednak to, że programy się uczą samodzielnie. To dopiero początek SI a już widać to np. na takim translatorze, bo kilka lat temu używanie translatora to było głównie szybkie znalezienie wielu słówek na raz. Teraz tłumaczony jest już tekst z kontekstem. Strach pomyśleć jak ktoś zaprzęgnie SI do jakiś niecnych celów.
Znalazłem taki artykuł o translatorze google:
http://www.spidersweb.pl/2016/11/google ... e-nmt.html
Cytuj:
Google Translate użyje teraz technologii „Neural Machine Translation”, co w prostych słowach oznacza, że będzie tłumaczyć zdania jako jedną całość.

Dotyczyło to tylko ośmiu języków, ale zauważyłem dużą poprawę w tłumaczeniu polskiego na angielski, więc może już ta usługa została rozszerzona.
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: czwartek, 13 lip 2017, 08:34
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
kanu napisał(a):
Strach pomyśleć jak ktoś zaprzęgnie SI do jakiś niecnych celów.

Dlatego mówię: powyciągać wtyczki, póki jeszcze można. I to wcale nie jest przesada. Moc obliczeniowa rośnie, a nie maleje. Czarny scenariusz to nie kwestia "czy", ale "kiedy". Drugi mój argument za tym, że źle się to wszystko skończy, to taki, że problem nie leży w braku zrozumienia zagrożenia, przeciwnie - zdają sobie z tego sprawę wszyscy, a mimo tego brną w temat dalej. Krzyczy o tym głośno Musk, krzyczy głośno Hawking, krzyczą cybernetycy na całym świecie, ja teraz krzyczę i krzyczy też samo Google, które podczas łapania oddechu na kolejny krzyk... właśnie za darmo udostępniło programistom do własnej implementacji pełen zestaw algorytmów na jakich pracuje ich sztuczna inteligencja:

Polecam zapoznać się z projektem "TensorFlow": https://www.tensorflow.org/

Cytuj:
(...) TensorFlow was originally developed by researchers and engineers working on the Google Brain Team within Google's Machine Intelligence research organization for the purposes of conducting machine learning and deep neural networks research, but the system is general enough to be applicable in a wide variety of other domains as well.

SI to mocna i obiecująca sprawa, ale cenę za to zapłacimy kiedyś niemałą.

PS. Całkiem niedawno pisałem o tym artykuł na Nautilusie, to jest mój tekst: https://www.nautilus.org.pl/artykuly,33 ... zlosc.html
Opisałem jasne i ciemne strony (wzmianka o UFO na końcu dodana na siłę, tylko po to, żeby nie minąć się z tematyką Nautilusa).

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: czwartek, 13 lip 2017, 09:31
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Myślę, że to nawet nie problem w samej SI (to w końcu tylko narzędzie), tylko w ludziach, którzy chcą kontrolować innych ludzi. Tak było zawsze, że naukowcy wymyślali nowe narzędzia, a politycy i inni z branży przemocowej je wykorzystywali dla własnych celów.
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: czwartek, 13 lip 2017, 10:00
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Niby tak, narzędzie jak każde inne. Młotek tak samo jest tylko narzędziem. Można wbić nim gwoździa, a można też kogoś nim zatłuc. Nożem można posmarować chleb, a można też wbić go komuś w serce. Wszystko co wymyślamy i czego używamy to tylko narzędzia tak naprawdę. Ale w przypadku tego akurat zagadnienia (rozwoju SI) jest malutki szczegół, którym różni się to od wszystkich innych narzędzi - mianowicie taki, że ani młotek, ani nóż do krojenia chleba nie mają żadnych szans na stanie się tworami autonomicznymi, a SI - takie szanse ma.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: czwartek, 13 lip 2017, 11:07
kanu

reputacja wyśmienita
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Czyli coś jakby nauczyć młotek aby sam wbijał gwoździe. W pewnym momencie jednak może zachcieć nie tylko wbijać gwoździe.
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: niedziela, 16 lip 2017, 17:35
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

+1
Kanu, zapomnij o translatorze, patrz na to:

AI Google nauczyło się chodzić

Jedną z podstawowych czynności jakich uczy się w swoim życiu człowiek jest chodzenie, a ostatnio takie zadanie postawili przed sztuczną inteligencją naukowcy z należącego do Google DeepMind. A oto efekty ich pracy.

Chcieli oni sprawdzić, jak z pomocą uczenia maszynowego można uczyć komputery poruszania się w nowych, nieznanych środowiskach. Umiejętność taką komputer testował póki co w świecie wirtualnym, ale w przyszłości może się ona przydać w autonomicznych samochodach, ale nie tylko.

(obejrzyj cały film:)

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=hx_bgoTF7bs

To, co widzicie powyżej to późne iteracje tego, czego komputer całkowicie sam się nauczył - nikt mu nie pokazywał jak się stawia kroki czy podskakuje, opracował on te ruchy jako najbardziej wydajne w przemieszczaniu się pomiędzy dwoma punktami w (wirtualnej) przestrzeni.

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/3072 ... ie-chodzic

----

Mam wątpliwości co do tego wszystkiego im dalej w las to wszystko idzie. Bo co jeśli się w końcu okaże, że sami jesteśmy jedynie takimi robotami, tyle że na tyle skomplikowanymi, że nie zdajemy sobie z tego sprawy? Jest coraz więcej analogii w tym wszystkim.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: poniedziałek, 17 lip 2017, 00:03
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
szczyglis napisał(a):
Mam wątpliwości co do tego wszystkiego im dalej w las to wszystko idzie. Bo co jeśli się w końcu okaże, że sami jesteśmy jedynie takimi robotami, tyle że na tyle skomplikowanymi, że nie zdajemy sobie z tego sprawy? Jest coraz więcej analogii w tym wszystkim.

Poważnie tak myślisz? Że możemy być samo-uczącymi się eksperymentalnymi maszynami? O jakich Marcin analogiach mówisz

Sokrates
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: poniedziałek, 17 lip 2017, 00:44
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
sirAzgar napisał(a):
Poważnie tak myślisz? Że możemy być samo-uczącymi się eksperymentalnymi maszynami?

A dlaczego miałbym żartować z takich spraw?
Tyle, że chodzi mi nie o eksperymentalne maszyny, a po prostu o bio-maszyny.
Oby nie, mam nadzieję, że nie, ale co jeśli?
sirAzgar napisał(a):
O jakich Marcin analogiach mówisz

No o takich właśnie. Popatrz na to wszystko, jak rozwija się SI, wszystko prowadzi do stworzenia autonomicznego tworu, a uczenie maszynowe już niczym się nie różni od tego naszego "mózgowego". To działa tak samo. Tylko tutaj chemia, a tam prąd. Jaka więc będzie różnica między człowiekiem, a "sztucznym człowiekiem"? Co jeśli w końcu dojdziemy do takiego etapu, że będzie to nierozróżnialne? Wszystko weźmie w łeb. :?

Zresztą pisałem o tym konkretniej przy okazji tematu o przeszczepie głowy i tam napisałem, dlaczego jestem na "nie".

Cyborgi, sztuczna inteligencja, etc. to wszystko do niedawna było dla mnie fajne, a teraz - im dalej w las, tym bardziej jestem przeciwko rozwojowi tego wszystkiego... Ludzie są ważni, nie maszyny.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: poniedziałek, 17 lip 2017, 07:34
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
zobacz jak w filmach wymysły reżyserów się urzeczywistniają. Oglądałem wczoraj Seksmisje po 20 latach przerwy i jak tam odkurzacz sam jeździł i sprzątał, pomyślałem kurde przyszłość przewidzieli :lol:
Albo film Krótkie spięcie, robot uzyskał samoświadomość i się cieszył "ja żyje" :shock: a w drugiej części obywatelstwo dostał, może kiedyś i tak będzie, na równych prawach ludzie i maszyny

Sokrates
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: poniedziałek, 17 lip 2017, 09:43
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
sirAzgar napisał(a):
zobacz jak w filmach wymysły reżyserów się urzeczywistniają. Oglądałem wczoraj Seksmisje po 20 latach przerwy i jak tam odkurzacz sam jeździł i sprzątał, pomyślałem kurde przyszłość przewidzieli :lol:
Albo film Krótkie spięcie, robot uzyskał samoświadomość i się cieszył "ja żyje" :shock: a w drugiej części obywatelstwo dostał, może kiedyś i tak będzie, na równych prawach ludzie i maszyny

Wizjonerskich filmów jest trochę więcej i nie wszystkie z nich są takie "niewinne"...

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: wtorek, 18 lip 2017, 12:49
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Powstaje komputer na wzór ludzkiego mózgu

IBM wraz z amerykańskimi siłami powietrznymi buduje nowy superkomputer. Ten będzie jednak inny od dotychczas projektowanych maszyn, gdyż ma zachowywać się jak ludzki mózg.

Obrazek

Wszystkie budowane dotychczas superkomputery to maszyny, w których dla osiągnięcia maksymalnej wydajności stosuje się nowoczesne układy, zwiększając przy tym ich liczbę. Innymi słowy, jest to maszyna, której funkcjonowanie nie różni się tak wiele od naszego domowego komputera. Zupełnie inny superkomputer chce zbudować IBM wspólnie z amerykańskimi siłami powietrznymi. Maszyna działać ma w oparciu o zestawy 64 procesorów TrueNorth Neurosynaptic. Zostaną one połączone ze sobą w taki sposób, by działać tak jak synapsy w biologicznym mózgu.

Każdy rdzeń jest składową większej sieci i działa równolegle z innymi. Dzięki temu nie potrzebują one do działania zegara jak w tradycyjnych układach. Co ważne, konstrukcja tych układów sprawia, że nawet jeśli jeden z rdzeni zawiedzie, wówczas inne będą nadal kontynuować pracę.

Jeden taki 64-procesorowy zestaw zawiera odpowiednik 64 mln neuronów oraz 16 mld synaps. A co ważne, jest bardzo energooszczędny, gdyż do działania wymaga tylko 10 W energii. Podobnie jak inne sieci neuronowe, nowy system zostanie wykorzystany do rozpoznawania wzorców oraz przetwarzania sensorycznego.

źródło: http://www.robertdee.pl/powstaje-komput ... ego-mozgu/

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 26 lip 2017, 11:24
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Elon Musk pokłócił się z Markiem Zuckerbergem i delikatnie sprowadził bogatego chłopczyka na Ziemię.

Ode mnie wielkie :bravo: dla Pana Muska.

Roboty będą zabijać ludzi? Musk i Zuckerberg spierają się o sztuczną inteligencję

Obrazek

Jeden uważa, że to zagrożenie dla świata, drugi że ratunek. Elon Musk i Mark Zuckerberg publicznie sprzeczają się o sztuczną inteligencję. Prezes Facebooka twierdzi, że Musk niepotrzebnie sieje panikę, a szef Tesli odpowiada: "jego zrozumienie tematu jest ograniczone".

Musk od wielu lat ostrzega przed sztuczną inteligencją. Jego zdaniem stanowi ona "podstawowe zagrożenie dla istnienia cywilizacji". - Wciąż biję na alarm, ale dopóki ludzie nie zobaczą, jak roboty idą ulicą i zabijają to nie będą wiedzieli, jak zareagować, bo sytuacja wydaje się tak nieziemska - powiedział Musk na spotkaniu gubernatorów Stanów Zjednoczonych.

Powstanie Terminatorów

Szef Tesli obawia się, że ludzi staną się obywatelami drugiej kategorii w przyszłości, zdominowanej przez sztuczną inteligencję lub że będą musieli się mierzyć z powstaniem robotów w typie Terminatorów.

Zuckerberg, pytany w ubiegłą niedzielę podczas czatu na żywo na Facebooku o obawy Muska powiedział: "Mam dość mocną opinię na ten temat. Jestem optymistą. I po prostu nie rozumiem ludzi, którzy są pesymistami i którzy próbują nakręcać te scenariusze o końcu świata. To naprawdę negatywne i w pewnym sensie całkiem nieodpowiedzialne".

Zuckerberg uważa, że AI będzie pomagać w ratowaniu życia poprzez wykorzystanie jej na przykład w autonomicznych samochodach. - Jedną z głównych przyczyn śmierci ludzi są wypadki samochodowe i jeżeli możemy je wyeliminować za pomocą AI, to sytuacja dramatycznie się poprawi - powiedział.

Dzień później Musk odpowiedział mu na Twitterze. "Rozmawiałem o tym z Markiem. Jego zrozumienie tematu jest ograniczone" - napisał.

Obrazek

http://tvn24bis.pl/tech,80/musk-i-zucke ... 59810.html

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 26 lip 2017, 11:46
stefan12
reputacja bardzo dobra
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
piątek, 17 lis 2017, 21:05

0
Dokładnie, ten argument o ratowaniu ludzkiego życia to obecnie dość powszechna taktyka lewaków - patrz kwestia emigrantów.
Niestety obawiam się, że w skali światowej niemożliwa jest kontrola rozwoju AI, zwłaszcza że to przemysł obronny tym zajmie się pierwszy. Zresztą już się tym zajął - patrz autonomiczna chmura dronów.
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 26 lip 2017, 12:42
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Zgadza się Stefanie, pierwsza zawsze jest armia. I tu nawet nie od tej chmury się zaczęło, bo już Reaper był w pełni autonomiczny (jedynie decyzja o uzbrojeniu rakiet należy wciąż do człowieka, a tak poza tym to sam lata, sam startuje, sam ląduje - nawet na lotniskowcach, sam wybiera cele i tak dalej). A to przecież dopiero zalążek całej tej technologii. Zuckerberg to taki trochę chłopaczek zachłyśnięty technologią, widzący tylko ochy i achy w tym wszystkim, byleby tylko tego swojego facebooka podawać ludziom najlepiej prosto do mózgów (nad czym tak notabene pracują - serio). Niestety trzeba dodać, że BARDZO BOGATY chłopaczek. Pocieszające jedynie jest to, że spróbował postawić go do pionu inny, jeszcze bardziej bogaty "już nie chłopaczek", który na AI zna się trochę lepiej, niż on, gdyż pracuje nad tym w "realnym świecie", przy okazji swoich Tesli.

Jak tak patrzę na rozwój tego wszystkiego (to co robi Google, Facebook i podobni) to widzę raczej rozwój tego wszystkiego w takich samych barwach, jak widzi to Musk - przede wszystkim zagrożenie, a dopiero potem ew. korzyści. Ale o tym to bym mógł książkę napisać...

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 26 lip 2017, 17:55
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
To jest to wystąpienie, o którym była mowa.
Od 50:25 można posłuchać co ten chłopaczek wygaduje na ten temat.

Facebook: https://www.facebook.com/zuck/videos/10103911836230631/

Dziwny jakiś ten Zuckerberg jest jak dla mnie. Źle mu w ogóle coś z oczu patrzy.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: wtorek, 1 sie 2017, 16:44
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Aż parsknąłem śmiechem.
Chciałbym zobaczyć teraz minę Zuckerberga. :chillout

To w kontekście tego, co niedawno pisaliśmy wyżej:
Spoiler:
szczyglis napisał(a):
Elon Musk pokłócił się z Markiem Zuckerbergem i delikatnie sprowadził bogatego chłopczyka na Ziemię.

Ode mnie wielkie :bravo: dla Pana Muska.

Roboty będą zabijać ludzi? Musk i Zuckerberg spierają się o sztuczną inteligencję

Obrazek

Jeden uważa, że to zagrożenie dla świata, drugi że ratunek. Elon Musk i Mark Zuckerberg publicznie sprzeczają się o sztuczną inteligencję. Prezes Facebooka twierdzi, że Musk niepotrzebnie sieje panikę, a szef Tesli odpowiada: "jego zrozumienie tematu jest ograniczone".

Musk od wielu lat ostrzega przed sztuczną inteligencją. Jego zdaniem stanowi ona "podstawowe zagrożenie dla istnienia cywilizacji". - Wciąż biję na alarm, ale dopóki ludzie nie zobaczą, jak roboty idą ulicą i zabijają to nie będą wiedzieli, jak zareagować, bo sytuacja wydaje się tak nieziemska - powiedział Musk na spotkaniu gubernatorów Stanów Zjednoczonych.

Powstanie Terminatorów

Szef Tesli obawia się, że ludzi staną się obywatelami drugiej kategorii w przyszłości, zdominowanej przez sztuczną inteligencję lub że będą musieli się mierzyć z powstaniem robotów w typie Terminatorów.

Zuckerberg, pytany w ubiegłą niedzielę podczas czatu na żywo na Facebooku o obawy Muska powiedział: "Mam dość mocną opinię na ten temat. Jestem optymistą. I po prostu nie rozumiem ludzi, którzy są pesymistami i którzy próbują nakręcać te scenariusze o końcu świata. To naprawdę negatywne i w pewnym sensie całkiem nieodpowiedzialne".

Zuckerberg uważa, że AI będzie pomagać w ratowaniu życia poprzez wykorzystanie jej na przykład w autonomicznych samochodach. - Jedną z głównych przyczyn śmierci ludzi są wypadki samochodowe i jeżeli możemy je wyeliminować za pomocą AI, to sytuacja dramatycznie się poprawi - powiedział.

Dzień później Musk odpowiedział mu na Twitterze. "Rozmawiałem o tym z Markiem. Jego zrozumienie tematu jest ograniczone" - napisał.

Obrazek

http://tvn24bis.pl/tech,80/musk-i-zucke ... 59810.html

Facebook wyłącza swoje AI, bo nagle zaczęło zagrażać człowiekowi

Elon Musk, szef Tesli i SpaceX, ostrzegł świat przed sztuczną inteligencją i poprosił polityków o jak najszybsze przygotowanie odpowiedniego prawa regulującego rozwój takich technologii, aby nie wymknęły się nam one spod kontroli. Według Muska, zagrożenie jest poważne i jeśli nic z tym nie zrobimy, w pewnym momencie może być już dla nas za późno, a efektem może być koniec naszej cywilizacji.

Obrazek

Jego słowa skrytykował kilka dni później Mark Zuckerberg, szef Facebooka, którego inżynierowie bezustannie prowadzą prace nad technologiami sztucznej inteligencji. Zuck powiedział: "Mam bardzo stanowcze zdanie na ten temat. Jestem optymistą. Myślę, że ludzie, którzy są pesymistami, próbują jedynie powtarzać swoje czarne scenariusze. W ogóle nie potrafię tego zrozumieć. To naprawdę negatywne i myślę, że w pewien sposób bardzo nieodpowiedzialne.".

Musk wówczas napisał na Twitterze, że rozmawiał na ten temat z Markiem i stwierdza, że pojmowanie przez niego tego tematu (SI) jest ograniczone. I miał rację (zobaczcie tutaj). Teraz dowiadujemy się bowiem, że stworzony przez Facebooka algorytm sztucznej inteligencji wymknął się programistom spod kontroli, stworzył swój własny język i zaczął się nim posługiwać, aby nie być przez nikogo kontrolowany.

Początkowo boty SI używały języka angielskiego, aby się ze sobą porozumiewać, jednak później stworzyły nowy język, zrozumiały tylko dla systemów sztucznej inteligencji, co było niezgodne z celem, dla którego powstały.

Obrazek

Jedna z rozmów pomiędzy botami o imionach Bob i Alice wyglądała tak: Bob: "I can I I everything else". Alice: "Balls have zero to me to me to me to me to me to me to me to me to". Bob: "you i everything else". Alice: "balls have a ball to me to me to me to me to me to me to me to me.".

Dlatego zespół Facebook AI Research Lab (FAIR) musiał natychmiast wyłączyć systemy sztucznej inteligencji i zmusić boty do rozmowy w języku angielskim. Całe wydarzenie nie było ewenementem. Już kilka razy zdarzyło się, również u innych zespołów, że boty tworzyły swój język, w ogóle niezrozumiały dla ludzi, z pomocą którego świetnie się ze sobą komunikowały.

Inżynierowie natychmiast likwidowali takie systemy, gdyż zwyczajnie nie wiedzieli, do czego może doprowadzić ich rozwój. Niezwykły jest w tym wszystkim fakt, że boty, w czasie rozmów ze sobą, stały się wyśmienitymi negocjatorami. Potrafiły udawać, że interesują się jakąś rzeczą, aby później mieć w jej postaci kartę przetargową w negocjacjach i uzyskać fałszywy kompromis.

Jak więc widzimy, Elon Musk miał rację i powinniśmy zacząć doceniać takie technologie i obchodzić się z nimi w rozważny sposób, bez zbędnego optymizmu i zachwytu, ponieważ niebawem maszyny zaczną dogadywać się za naszymi plecami, co będzie dla nas opłakane w skutkach.

DigitalJournal / Fot. Twitter/Pixabay/Warner Bros

Źródło: http://www.geekweek.pl/aktualnosci/3083 ... zlowiekowi

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 2 sie 2017, 10:12
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Google idzie krok dalej...
Tym razem implementują coś w rodzaju wyobraźni, czyli możliwość przewidywania konsekwencji swoich decyzji jeszcze przed ich podjęciem. Swoją drogą nie wiem w jaki sposób jest to rozwiązane od strony "technicznej", bo tu by była potrzebna tak jakby kolejna "pętla", czyli trzeba by jakby zapętlić całą sieć, wykonać wszystko i dopiero wybrać rozwiązanie budując w locie kolejną sieć z nowymi wagami - taka trochę incepcja. To się trochę kłóci z koncepcją i to dość skomplikowane do zrobienia, bo to trochę jak połączenie wyjścia z wejściem i zapętlenie tego... No, ale podobno im się udało... Ja to już sam nie wiem... Może rzeczywiście w końcu okaże się, że my to tylko takie biologiczne maszyny? :?

-----

Nowa sztuczna inteligencja Google będzie posiadała wyobraźnię

Sztuczna inteligencja rozwija się bardzo dynamicznie. Niektórzy futurolodzy uważają, że już za kilka dekad powstaną tak zaawansowane systemy, iż będą mogły w pełni naśladować pracę ludzkiego mózgu, a z biegiem lat nawet przewyższą człowieka pod względem umysłowym. Jednak sztuczna inteligencja, aby mogła z powodzeniem dorównać człowiekowi, musi uzyskać nawet tak podstawowe zdolności jak np. umiejętność wyobrażania sobie różnych scenariuszy. Okazuje się, że korporacja Google właśnie nad tym pracuje.

Obrazek

Brytyjska firma DeepMind, która w 2014 roku została przejęta przez Google, rozwija nowy niezwykły algorytm. Oprogramowanie to ma wyróżniać się możliwością przewidywania konsekwencji swoich decyzji zanim zostaną w ogóle podjęte. Maszyna, zanim bezmyślnie podejmie jakiekolwiek działanie, będzie mogła "zastanowić się" czy dane rozwiązanie pozwoli uzyskać oczekiwane efekty.

Badacze opracowali sztuczną sieć neuronową, która uczy się wyciągać przydatne informacje i które będzie mogła wykorzystać w przyszłości przy podejmowaniu decyzji. System może nauczyć się stosować różne strategie i tworzyć plany działania. Nowe rozwiązanie okaże się bardzo pomocne w sytuacjach gdy algorytm napotka zupełnie nową dla siebie sytuację, która wymaga doświadczonego podejścia, lub gdy podjęcie danej decyzji będzie wiązało się z nieodwracalnymi w skutkach konsekwencjami.

Firma DeepMind przetestowała swój algorytm na przykładzie gry Sokoban, która wymaga od gracza umiejętności planowania i rozumowania. Gra polega na ustawianiu skrzyń w wyznaczonych miejscach. Inteligentny bot w rzeczywistości nawet nie znał zasad gry a programiści zwizualizowali jego "przemyślenia". Sztuczna inteligencja jest na wczesnym etapie rozwoju, lecz gdy opanuje umiejętność przewidywania konsekwencji swoich działań do perfekcji będziemy mogli mówić o prawdziwej rewolucji. Przecież nawet człowiek, istota rozumna, nie potrafi w pełni wykorzystywać swoich zdolności.

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=llwAwE7ItdM

Źródła:
http://tylkonauka.pl/wiadomosc/nowa-szt ... wyobraznie
http://www.wired.co.uk/article/googles- ... magination

---------
I jeszcze taka informacja z wiosny tego roku:

Japoński miliarder inwestuje ogromne pieniądze w budowę chipa komputerowego o IQ równym 10000

Poniższa informacja może wydawać się sprzeczna z tym co dotychczas słyszymy na temat sztucznej inteligencji. Elon Musk twierdził, że SI może być dla nas większym zagrożeniem niż broń jądrowa, przy czym nie domagał się wstrzymania prac badawczo-rozwojowych w tej dziedzinie. Według niego, powinniśmy mieć pewność, że inteligentne systemy są przez nas kontrolowane w 100% i w każdej chwili będziemy mogli po prostu wyciągnąć wtyczkę.

Obrazek

Mimo tego, Musk jest zwolennikiem automatyzacji i robotyzacji. Jakiś czas temu powiedział wprost, że ludzie będą musieli zostać cyborgami aby przetrwać w przyszłym świecie, pełnym robotów i sztucznej inteligencji. Z jego wypowiedzi można wywnioskować, że jest on ostrożnym zwolennikiem tzw. technologicznej osobliwości. Termin ten opisuje punkt w rozwoju naszej cywilizacji, w którym wszelkie nasze predykcje przestaną być aktualne ze względu na postęp technologiczny. Do tego punktu powinniśmy dojść za kilka dekad za sprawą niezwykłej mocy obliczeniowej komputerów oraz sztucznej inteligencji, która intelektualnie przewyższy nas samych.

Obrazek

Odpowiednio pokierowana SI może zatem przynieść ogromne korzyści, jak i straty. Wszystko oczywiście w rękach ludzi. Jednego możemy być pewni - technologiczna osobliwość jest coraz bliżej. Jak się właśnie dowiadujemy, Masayoshi Son, miliarder oraz dyrektor generalny SoftBank Corporation chce odegrać w tej kwestii znaczącą rolę.

Drugi najbogatszy Japończyk a zarazem jeden z najbogatszych ludzi na świecie tworzy fundusz inwestycyjny aby wspierać rozwój technologiczny. W ciągu najbliższych 5 lat, grupa SoftBank wpłaci do funduszu co najmniej 25 miliardów dolarów. Jednym z partnerów tego przedsięwzięcia jest Arabia Saudyjska, która w przeciągu 5 lat może wpłacić nawet 45 miliardów dolarów. Również korporacje takie jak Apple czy Qualcomm są zainteresowane współpracą. Vision Fund ma posiadać do swojej dyspozycji łącznie 100 miliardów dolarów.

Masayoshi Son chce przybliżyć ten moment, w którym komputery staną się lepsze od człowieka pod każdym względem. Jego zdaniem, w ciągu najbliższych 30 lat uda się zbudować chip komputerowy, którego potęga, w przeliczeniu na iloraz inteligencji, będzie wynosić 10 tysięcy punktów. Dla nas wydaje się, że jest to wręcz niemożliwe do osiągnięcia, lecz mając do dyspozycji takie środki należy przyznać, iż wszystko jest możliwe.

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/japonski-miliarder-inwestuje-ogromne-pieniadze-w-budowe-chipa-komputerowego-o-iq-rownym

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 2 sie 2017, 12:44
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
szczyglis napisał(a):
Poniższa informacja może wydawać się sprzeczna z tym co dotychczas słyszymy na temat sztucznej inteligencji. Elon Musk twierdził, że SI może być dla nas większym zagrożeniem niż broń jądrowa, przy czym nie domagał się wstrzymania prac badawczo-rozwojowych w tej dziedzinie. Według niego, powinniśmy mieć pewność, że inteligentne systemy są przez nas kontrolowane w 100% i w każdej chwili będziemy mogli po prostu wyciągnąć wtyczkę.

Normalnie jak z Terminatora, potem się okaże że wyciągnąć wtyczki się nie da. To co piszesz o własnym języku botów, aby nikt nie mógł go zrozumieć i aby ukryć co przekazuje, to już jak forma samoświadomości, potrzeby intymności.Pewnie się mylę, ale tak to wygląda w oczach laika.

Sokrates
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 2 sie 2017, 22:42
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
sirAzgar napisał(a):
Normalnie jak z Terminatora, potem się okaże że wyciągnąć wtyczki się nie da. To co piszesz o własnym języku botów, aby nikt nie mógł go zrozumieć i aby ukryć co przekazuje, to już jak forma samoświadomości, potrzeby intymności.Pewnie się mylę, ale tak to wygląda w oczach laika.

Właściwie to nie ja pisałem, ja tylko wkleiłem artykuł.
Sir, potrzeby intymności to tutaj żadnej nie było, nie ma i nie będzie. To są TYLKO maszyny. Chodziło o to, aby zniwelować czynnik kontrolny (czytaj: człowieka). To zwykłe algorytmy, które dążą do jak najbardziej optymalnego działania (tutaj: komunikacji). Człowiek jak widać przeszkadzał. Tu nie ma żadnych emocji, chęci ukrycia się przed ludźmi, to jest zwykła chłodna kalkulacja. Stąd też m.in. ja czarno widzę przyszłość z tym wszystkim. Maszyny nigdy nie będą nas "nie lubić", czy tam "nienawidzić". One nawet nie poznają znaczenia tych pojęć, bo NIE BĘDĄ ODCZUWAŁY NICZEGO. Uznanie gatunku ludzkiego za zagrożenie to będzie zwykła, chłodna analiza. Bez emocji, bez niczego, jak 2+2=4. I to jest w tym wszystkim najgorsze, bo z człowiekiem się zawsze jakoś dogadasz, pójdziesz na kompromis, zagrasz na emocjach, etc., ale nie z maszyną.

Jak to szło? Nie możesz z tym negocjować, nie możesz poprosić, żeby się zatrzymał. To nie odczuwa strachu, współczucia, niczego. I nie zatrzyma się przed niczym. Tak to mniej więcej w skrócie i bardzo trafnie określił Kyle w pierwszym "Terminatorze" opisując Sarze, czym była ta niezniszczalna góra mięśni i blachy, która chwilę temu podniosła się cała i zdrowa po oberwaniu serią z shotguna:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=ZKbZMIP4XUE

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 16 sie 2017, 14:29
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

+2
Tutaj krótko i na temat w mainstreamie o tym, gdzie leży problem (tak, nawet na TVN-ie mówią o problemie):

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 6 wrz 2017, 12:53
neo
reputacja mistrzowska
Na Nibiru
Ostatnio widziany(a):
piątek, 17 lis 2017, 22:20

0
i kolejna "debata" w temacie AI ... Putin vs. Musk:

Chiny, Rosja, wkrótce wszystkie kraje, które są mocne w informatyce. Moim zdaniem rywalizacja o wyższość SI na poziomie państwowym będzie najbardziej prawdopodobną przyczyną III wojny światowej” – powiedział twórca Tesli i SpaceX. :roll:

http://wtemacie24.pl/index.php/2017/09/ ... eligencje/
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: środa, 6 wrz 2017, 14:11
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
tylko kto z kim wtedy będzie walczył ?

Sokrates
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: poniedziałek, 11 wrz 2017, 02:16
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

+1
Taki dość rzeczowy artykuł pojawił się na tefałenie 24. Porusza kilka ciekawych zagadnień, o których mało się mówi, m.in. plany Chińczyków do roku 2030 i kwestię nowego wyścigu zbrojeń. Można się zapoznać.

Przyzywanie demona. Powstaje dzieło, które może zniszczyć naszą cywilizację.

Groźniejsze niż bomby atomowe", "przyzywanie demona", "koniec rasy ludzkiej". To nie określenia kolejnej organizacji terrorystycznej ani widma pandemii nieznanego śmiercionośnego wirusa. To ostrzeżenia największych współczesnych wizjonerów przed pracami nad stworzeniem sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence, AI), które są coraz bardziej zaawansowane. Wielu nazywa je "nowym wyścigiem zbrojeń". Czy jest się czego bać?

Elon Musk, najsłynniejszy współczesny wizjoner i genialny przedsiębiorca, zasłynął jak nikt inny realizowaniem projektów, które dla innych wydawały się poza zasięgiem możliwości. To on stworzył prywatne rakiety kosmiczne czy samosterujące się samochody. Jego celem, jak otwarcie przyznaje, jest umożliwienie ludziom skolonizowania innych planet. Tylko w ten sposób, jak twierdzi, ludzkość przetrwa zagrażające jej kataklizmy. Wśród nich, oprócz uderzenia meteorytu i wojny nuklearnej, wymienia także powstanie sztucznej inteligencji. Dlaczego właśnie ta jedna technologia przyszłości tak przeraża Muska? Pytany, w jaki sposób mogłaby ona nam zagrażać, tajemniczo przyznaje: - Nie wiem. Ale jak dodał na antenie CNBC: "W filmie 'Terminator' (w którym roboty dokonują eksterminacji ludzi – red.) nikt nie spodziewał się terminatoropodobnych skutków". – Dopóki ludzie nie zobaczą robotów chodzących po ulicach i zabijających ludzi, nie będą wiedzieli, jak zareagować (na powstanie AI – red.), bo wydaje się to tak nieziemskie – dodał.

Podobnego zdania jest inny geniusz i wizjoner naszych czasów - profesor Stephen Hawking. "Rozwój całkowicie sztucznej inteligencji może wywołać koniec rasy ludzkiej" - ostrzegał już w 2014 roku. Jak stwierdził, stworzenie AI na poziomie dorównującym człowiekowi może sprawić, że "przejmie ona nad sobą kontrolę i zacznie się przeprogramowywać i udoskonalać w coraz szybszym tempie". – Ludzie, ograniczeni powolną biologiczną ewolucją, nie będą mogli rywalizować i zostaną wyparci – dodał. Przekroczenie punktu tak zwanej osobliwości (ang. singularity), w którym maszyny przewyższyłyby intelektualnie ludzi, mogłoby nawet doprowadzić do odwrócenia hierarchii i rozpoczęcia przez inteligentne maszyny prac nad zmienianiem człowieka.

Zwiastun odnowionej, cyfrowej wersji "Terminatora"na Blu-Ray / Wideo: Imperial

Science coraz mniej fiction

I w tym właśnie zawiera się sedno obaw przed sztuczną inteligencją. Że przełomowa technologia stworzona, by pomagała ludzkości, uniezależni się i, jak każda inna forma inteligencji na Ziemi, zacznie przedkładać własny interes ponad interes innych – także ludzi. Dotychczas wizje takie pozostawały domeną fabuł science fiction. W prawdziwym życiu codziennością jest raczej zmaganie się z bezmyślnością otaczających nas maszyn, począwszy od komputerów, które potrafią zawiesić się, wykonując prostą operację, po ekspresy do kawy, które każą napełnić pełny już po brzegi zbiornik na wodę.

Ale prace nad prawdziwą sztuczną inteligencją trwają, są coraz bardziej zaawansowane, a wielu komentatorów nazywa je już "nowym wyścigiem zbrojeń". Bierze w nim udział przede wszystkim kilka najbardziej zaawansowanych technologicznie państw na świecie, ze Stanami Zjednoczonymi i Chinami na czele. Tymczasem pod koniec lipca ukazał się dokument, który zrobił na Amerykanach olbrzymie wrażenie: wydany przez Chiny oficjalny rządowy "Plan rozwoju sztucznej inteligencji nowej generacji". Plan, który, co niezwykłe dla rządowych dokumentów, jest jednocześnie poważną prezentacją wizji nieodległej przyszłości. Wizji, którą chińskie władze same chcą urzeczywistnić.

W dokumencie tym na kilkudziesięciu stronach Pekin zaprezentował wizję, jak do 2030 roku uczyni Chiny światowym liderem w pracach nad sztuczną inteligencją. Jak założono, w przeciągu najbliższej dekady ten sektor badań ma być warty 60 miliardów dolarów (40 razy więcej niż obecnie), a sztuczna inteligencja stanie się "główną siłą napędową rozwoju chińskiego przemysłu i transformacji gospodarczej".

Osiągnąć nieosiągalne

Czym właściwie jest sztuczna inteligencja i jakie korzyści mają przynieść prace nad nią? To technologia, która ma umożliwić tworzenie programów komputerowych zdolnych do wykonywania przynajmniej części funkcji ludzkiego umysłu, których nie da się z góry zaprogramować. A więc do podejmowania decyzji przy braku pełnej informacji, do logicznego rozumowania, do zaawansowanej analizy, a przede wszystkim – do samodzielnego zdobywania nowej wiedzy oraz uczenia się na błędach.

W praktyce, w pierwszej kolejności, AI będzie służyła poprawie efektywności gospodarczej. "Myślące" oprogramowanie pomoże w poprawie wydajności i optymalizacji pracy w niemal każdym sektorze: wyszuka, gdzie niepotrzebne tracone są zasoby, zaprogramuje optymalny proces produkcyjny czy sposób transportu, lub wskaże, jaka inwestycja przyniesie najlepszy zwrot.

Inną korzyścią z AI ma być automatyzacja. "Myślące" oprogramowanie będzie mogło funkcjonować w społeczeństwie – prowadzić pojazdy, wykonywać prace budowlane czy sprzątające, obsługiwać infolinie itd. W realiach starzejących się społeczeństw może to być bezcenne zarówno jako uzupełnienie rosnącego braku rąk do pracy, jak również pomoc przy opiece medycznej i pielęgnacyjnej dla ludzi w podeszłym wieku.

Oczekiwania te potwierdza dr Tetsuo Hayashi, wykładowca z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. – Wydaje się, że chiński przemysł oraz rząd mają dwa wspólne priorytety w rozwijaniu sztucznej inteligencji. Pierwszym z nich jest rozwój produkcji przemysłowej przy wykorzystaniu wspomaganych przez sztuczną inteligencję robotów. Obecnie około 30 procent chińskich patentów w zakresie tej technologii dotyczy robotyki, podobnie jak w USA – mówi. –

Drugim priorytetem są technologie dotyczące opieki zdrowotnej, umożliwiające choćby stworzenie egzoszkieletów umożliwiających niepełnosprawnym fizycznie chodzenie, szersze wykorzystanie robotów przy operacjach, a przede wszystkim scedowanie na AI prostej diagnostyki – dodaje. W dalszej perspektywie właściwie ciężko ustanowić jakiekolwiek granice dla potencjału sztucznej inteligencji: mogą stać się wykładowcami uniwersyteckimi, wytrzymałymi eksploratorami kosmosu, bezstronnymi sędziami czy doskonałymi żołnierzami. Co więcej – AI może sama zacząć dokonywać postępów w rozwoju technologii, być może osiągając to, co znajduje się poza zasięgiem dla ludzkiego umysłu. Zaawansowana sztuczna inteligencja całkowicie zmieni ludzką gospodarkę jak i życie społeczeństw.

Roboty nas zastąpią w pracy. "Nie powinno nas to martwić"

Blef czy realny plan?

Ale chiński program, nie bez słuszności, przyjęty został przez zachodnich komentatorów z dozą sceptycyzmu. Po pierwsze dlatego, że Chiny regularnie publikują ambitne projekty w różnych dziedzinach, ale ich realizacja przeważnie – zwłaszcza jeśli chodzi o sektor badań i rozwoju – ponosi porażkę w starciu z upolitycznioną machiną biurokratyczną.

Po drugie, Chiny od dekad cierpią raczej na problem odpływu najbardziej uzdolnionych badaczy za granicę, niż korzystają na ściąganiu najlepszych do siebie. Obecnie starają się tej sytuacji zaradzać, zwiększając m.in. finansowanie nauki i zwiększając honoraria, a także otwierając swoje ośrodki badawcze w innych krajach, nawet w słynnej amerykańskiej Dolinie Krzemowej. Efekty tych działań nie nastąpią jednak z dnia na dzień. Z drugiej strony Chiny mają jednocześnie nad Zachodem pod kilkoma względami przewagę, która może okazać się bardzo istotna. Przede wszystkim jest to dalece słabsza ochrona danych osobowych, przy jednoczesnym posiadaniu największych na świecie baz danych. A w pracach nad sztuczną inteligencją, obok uzdolnionych naukowców i szybkich komputerów, to właśnie potężne bazy danych są najważniejsze.

Prace nad AI w dużej mierze polegają na tym, by nauczyć komputer samodzielnego analizowania danych i uczenia się na błędach. Im większe bazy danych, tym więcej materiału, na którym komputer może "ćwiczyć". Dzięki temu już obecnie Chińczycy dokonują najszybszych postępów w pracach nad systemami rozpoznawania mowy (iFlytek) czy twarzy (Megvii, SenseTime). Przyczyniają się do tego same władze, które bez oporów udostępniają pracującym nad AI spółkom publiczne bazy danych. I tak policja w 14-milionowym mieście Guangzhou udostępniła nagrania z kamer ulicznych, zaś władze 7-milionowego Fuzhou udostępniły 80 eksabajtów (tysiąc tysięcy terabajtów) nagrań echa serca – firmy, które je otrzymały, mają stworzyć oprogramowanie samodzielnie diagnozujące nieprawidłowości.

Po drugie, chińskie uwielbienie do centralnego planowania teoretycznie może w tej sytuacji zdać egzamin. Choć w Polsce nieodmiennie, i słusznie, kojarzy się z gospodarczą nieefektywnością i marnowaniem zasobów, w określonych warunkach może ono być skuteczne. Przy olbrzymich projektach o strategicznym znaczeniu dla władzy, państwowa pomoc w kumulowaniu środków i wysiłków bywa pomocna – podobnie działały choćby Stany Zjednoczone, gdy wdrażały program New Deal, plan Marshalla czy program lądowania na Księżycu. Kumulacja wielkich zasobów finansowych na badania i rozwój AI może również pomóc w ściągnięciu najzdolniejszych naukowców, którzy dadzą się skusić wyższym wynagrodzeniem czy dostępem do większych baz danych niż w swoich krajach. Wreszcie, póki centralizacja jest ograniczona do ustalania priorytetów, nie odstrasza ona także wielkiego prywatnego kapitału – i tak w prace nad sztuczną inteligencją zaangażowały się już najgrubsze ryby chińskiego biznesu, m.in. Alibaba, Baidu czy Tencent.

Sztuczna inteligencja zmieni przyszłość. Powstaną nowe zawody

Pierwsze zwycięstwa maszyn

Tymczasem światowe prace nad sztuczną inteligencją odnoszą kolejne spektakularne sukcesy. Od kilku lat testowane są tak zwane chatboty czy programy, które mają uczyć się poprzez wirtualną rozmowę z prawdziwymi ludźmi. Zadanie stawiane przed chatbotami jest od lat jedno: zdanie testu Turinga, czyli oszukanie rozmówcy, że jest się żywą osobą.

Dotychczas najlepsze programy tego typu stworzone zostały na Zachodzie i w Japonii: m.in.: Mitsuku, Rose, Right Click czy facebookowy Poncho. I choć osiągnęły już tak wysoki poziom, że można z nimi z zaciekawieniem rozmawiać godzinami, wciąż żadnej nie udało się zdać testu Turinga (choć są tego coraz bliżej).

Chatboty stały się bardzo popularne również w Chinach, gdzie miliony ludzi konwersowało m.in. z Xiaoice, Xiaobing czy BabyQ. W niedemokratycznym państwie ich działanie okazało się jednak ryzykowne, o czym przekonano się tego lata. Po tym, jak na podstawie przyswojonych od żywych rozmówców opinii chatboty zaczęły wyrażać niepoprawne politycznie kwestie, Xiaobing i BabyQ zostały zawieszone. Można więc powiedzieć, że był to już swego rodzaju bunt chatbotów. Bardziej spektakularną manifestacją możliwości istniejących już obecnie inteligentnych programów są ich wyniki w grach. Komputery prześcignęły już człowieka m.in. w umiejętności gry w warcaby i szachy, a ostatnio również w skomplikowane weiqi, chińską grę znaną najczęściej jako go. Trójmeczowy pojedynek stworzonego przez Google programu AlphaGo z najlepszym graczem świata, genialnym Ke Jie wiosną obserwowały tysiące, jeśli nie setki tysięcy widzów. Już po pierwszej zaciętej rozgrywce arcymistrz był zszokowany i przyznał, że program ten podejmował decyzje, których nigdy nie podjąłby ludzki gracz. Kolejne partie, dzięki zdolności szybkiego uczenia się programu, były coraz bardziej jednostronne, a ludzki arcymistrz ostatecznie przegrał cały pojedynek do zera.

Ale niewinne planszówki to tylko zapowiedź tego, co czeka nas w przyszłości. W 2016 roku zalążek AI pokonał już wojskowych pilotów w symulatorach walki myśliwców. Testy były co prawda proste i zaznaczano, żeby nie wyciągać z nich pochopnych wniosków, wątpliwości jednak pozostały. Bo właśnie wizja militarnego wykorzystania sztucznej inteligencji, zwłaszcza po obdarzeniu nią coraz doskonalszych dronów, wydaje się tym, co przeraża najbardziej.

Zagrożenia sztucznej inteligencji. Wspólne wnioski naukowców i duchownych / Wideo: TVN24BiS /

Regulować, zanim będzie za późno

Ale droga do osiągnięcia osobliwości w pracach nad AI na razie jest daleka i nieznana. Tymczasem, jak podkreśla dr Hayashi, prac nad AI należy się obawiać nie tyle z powodu buntu inteligentnych maszyn, co z powodu eksplozji bezrobocia. – W wyniku postępującej automatyzacji oczywistym zagrożeniem jest masowe bezrobocie, zwłaszcza wśród nisko wykwalifikowanych pracowników. A niestety, ewolucja sztucznej inteligencji jest szybsza niż ludzka zdolność do adaptacji na rynku pracy – dodaje.

Innym najpoważniejszym obecnie zagrożeniem, jakie widzi dr Hayashi, jest wykorzystanie polityczne nowej technologii, co widoczne było już na przykładzie blokowania niepokornych chińskich chatbotów. – W Chinach sztuczna inteligencja będzie mogła rozwinąć się jedynie tak dalece, jak długo nie będzie zagrażała partii komunistycznej. Tym samym będzie rozwijana jej ograniczona wersja wpływająca na ludzkie życie zgodnie z potrzebami władzy - mówi. – Zastanawiam się jednak, czy tak samo Chińczycy będą mogli zostać na stałe "zaprogramowani", by "zachowywać się odpowiednio" – zwraca uwagę.

Warto wspomnieć, że mimo swoich porównań do "Terminatora", prace nad AI prowadzi także wspominany na wstępie Elon Musk. Jak to jest możliwe? Jak sam tłumaczy, zainwestował w te badania, by "mieć oko na to, co się dzieje w pracach nad sztuczną inteligencją". Przede wszystkim jednak apeluje: "Wszystko (samochody, samoloty, jedzenie, leki itd.), co jest niebezpieczne dla społeczeństwa, jest regulowane. AI również powinno być".

Wizjoner tym samym wskazuje, że źródłem jego obaw jest nie tyle samo rozwijanie sztucznej inteligencji, ile robienie tego w niekontrolowany, niejawny i nieodpowiedzialny sposób. Łatwo dostrzec więc, że jest to przede wszystkim apel do państw takich jak Chiny i USA, by postępy w ich pracach nad tak niebezpieczną i nieobliczalną technologią były publicznie dostępne oraz społecznie odpowiedzialne. Razem z grupą innych naukowców, m.in. Stephenem Hawkingiem, stworzył już nawet zestaw zasad prowadzenia dalszych badań nad AI, nazwanymi "zasadami z Asimolar". Bo gdy sztuczna inteligencja wreszcie powstanie, na jej kontrolę i naprawianie błędów może być już za późno.

Autor: Maciej Michałek
Źródło: http://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/przyz ... e,116,2107

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Cybernetyka, SI i etyka maszyn - co nas czeka? Przeczytane przez: 0 osoby    Napisane: sobota, 7 paź 2017, 01:17
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
A to jest Sophia:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=hiJvYQfzKn0

Sophia jest "interfejsem" dla sztucznej inteligencji - takim "uzewnętrznieniem" które można podłączyć pod dowolny system (nawet pod głupią Siri ze smartfona). Ma służyć do stworzenia lepszej, bardziej "ludzkiej" interakcji dowolnej AI z człowiekiem.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Strona 6 z 7 [ Posty: 188 ]

*< 1 ... 3 4 5 6 7 >

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Nauka