Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Avatar użytkownika Argon, Yahoo [Bot]
fa35e0cdf65bbf0824e55f3273696d2c
CZAT Z FN Data najbliższego czatu z FN wkrótce zostanie podana! ""
brak nowych PW
fa35e0cdf65bbf0824e55f3273696d2c
Strona 15 z 16 [ Posty: 227 ]

*< 1 ... 12 13 14 15 16 >

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: piątek, 13 sty 2017, 23:41
gdanszczanin

reputacja neutralna
Doświadczony Astronauta
Ostatnio widziany(a):
-

0
@szczyglis dzieki za wskazowki.

Co do wyjasnienia jak to zostalo zrobione to na glownej stronie www.number-galaxy.eu po lewej stronie troche nizej jest pozycja (link):
2D string in
Number Galaxy

Tam jest krok po kroku wyjasnione ja dochodzi sie do tych wynikow. Czy przegladales ten link i czy jest dostepny?
Dalej sluze wyjasnieniami.
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 14 sty 2017, 02:13
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 22 cze 2017, 10:38

0
gdanszczanin napisał(a):
Czy przegladales ten link i czy jest dostepny?
Dalej sluze wyjasnieniami.

Tak, akurat miałem wolną chwilkę, więc przejrzałem, poczytałem i mniej więcej kumam jak to działa, ale nie rozumiem skąd ten podział na te pozytywne i negatywne macierze? I skąd wziąłeś te algorytmy, jak np. cytując:

if(8 > 8/2) then TM = 8 + 1 - 8
Dlaczego if(TM > n/2) i dalej n + 1 - TM ? Skąd wziął się taki warunek, żeby akurat w taki sposób to wyliczać? To TM tutaj to rozumiem numer wiersza tak?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 14 sty 2017, 09:52
gdanszczanin

reputacja neutralna
Doświadczony Astronauta
Ostatnio widziany(a):
-

0
Jezeli napisalbym, ze sa to macierze to natychmiast czytajacy to porownal do dzialan na nich. Lecz nie jest to samo. Ogolnie wzor rozkladu dla wielowymiarowych figur magicznych jest postaci:

MA[i][j] = (...(((TM[i][j] * N + 1 - Z1[i][j])*N + 1 - Z2[i][j])*N + 1 - Z3[i][j])*N + 1 - Z4[i][j])*N ....... +1 - Zn[i][j]

Przedstawie procedure rozkladu to lepiej bedzie mozna to zrozumiec - to tak wyglada jak rozklad atomu na coraz mniejsze elementy.
W powyzszym rownaniu elementy mozna miedzy soba przestawiac i uzyskuje sie nowe warianty MA[i][j].

W Twoim zapytaniu idzie mnie o znalezienie elementow tablicy odchylone od srodka, tu N/2 = 8/2 = 4 (element tablicy TM czy Z1 jest w granicach od 1 do N). Obrazowo pokazuje to jako wartosci koloru czerwonego a w obliczeniach nadaje wartosci ujemne, gdyz program nie rozroznia kolorow. Jezeli do rownania MA[i][j] zamienisz w tablicach TM[i][j] i Z1[i][j] wartosci z czerwonych na czarne to uzyskasz nowy wariant kwadratu magicznego MA[i][j]. Ponadto manipulacja indeksami i, j dale tez nowe warianty. Dla kwadratow magicznych MA[i][j] jest 80 kombinacji manipulujac indeksami lecz nie wszystkie daja kwadrat magiczny a tez taki sam lecz odwrocony (przekoziolkowany). Takie rozklady pozwalaja na odkrycie zaleznosci matematycznych i do zbudowania ogolnej formuly budowania konkretnych przypadkow. Poczatkowo nadalem nazwe TM (tablica multiplikatora) lecz jest to obojetne i nie ma znaczenia.

Oto procedura rozkladu:

Uwagi:
musza byc znane wszystkie wartosci tablicy MA[i][j]
ukosniki // znacza jako remarki
%N znaczy modulo N
indeksy i, j zaczynaja sie od 0 a koncza na N-1

Kod:
// Start:

// ***************************************
      // * rozklad MA[i][j] na  TM[i][j] i Z1[i][j] *
      // ***************************************
      odchylka = 1;                      // odchylka = 1 bo elementy tablic TM[i][j] i Z1[i] zaczynaja sie od 1
      for (i=0; i<=N-1; i++)
        {
           for (j=0; j<=N-1; j++)
           {
                 if ( MA[i][j] %N ==0)
                    {
                        TM[i][j] = MA[i][j] / N;
                        Z1[i][j] = odchylka;
                     }
                 else
                     {
                       TM[i][j] = ( MA[i][j] - MA[i][j] %N ) / N + odchylka;
                       Z1[i][j] = TM[i][j]*N + odchylka - MA[i][j];
                     }
            } // End j
        } // End i

// End

Jezeli chociaz jeden z elementow tablicy TM[i][j] po rozkladzie jest wiekszy niz N to rozkladamy TM[i][j]
dalej wstawiajac w powyzszej procedurze TM[i][j] w miejsce MA[i][j] i TM[i][j] jako Z2[i][j]

Wracam do Twego pytania, tak dla TM (takze tez dla Z1) domknieta spline robie w CAD i budowana dla kazdego wiersza a potem robiony
jest zrzut (screen) z ekranu i zapisywana w pliku *.gif. Potem w edytorze animacyjnym po ustawieniu szybkosci zmian obrazu tworzona
animacja. Taki edytor animacyjny jest za darmo np w Paint Shop Pro (PSP od versji 6).

Prosze @szczyglis scal ta odpowiedz z poprzednia, gdyz planowalem reszte odpowiedziec dopiero wieczorem.
Ostatnio edytowano sobota, 14 sty 2017, 10:49 przez szczyglis, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Posty scalone
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: wtorek, 7 lut 2017, 14:56
zaciekawiony

reputacja poprawna
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 22 cze 2017, 03:05

0
Ciekawy artykuł na temat spirali Ulama, który potwierdza coś o czym już wcześniej myślałem.
http://mathspace.pl/matematyka/spirala- ... h-czesc-1/
http://mathspace.pl/matematyka/spirala- ... a-czesc-5/

Otóż wygląda na to że zauważone regularności na spirali niczego nowego nam o liczbach pierwszych nie mówią, jedynie stanowią ilustrację dwóch znanych już zasad: liczby pierwsze są zawsze nieparzyste (z wyjątkiem 2) oraz pojawiają się często w pewnych równaniach kwadratowych.
Spirala jest zapisana w taki sposób, że na jej ukośnych przekątnych pojawiają się albo tylko liczby parzyste albo tylko nieparzyste. Liczby pierwsze są nieparzyste i właśnie dlatego układają się w ukośnych liniach.

Wykres równania kwadratowego ma postać paraboli. Dowolna parabola, nawet z liczbami parzystymi, przełożona na spiralę Ulama da linię prostą.

Teraz należałoby wyjaśnić czemu na pewnych równaniach kwadratowych liczby pierwsze pojawiają się wyjątkowo często, ale patrzenie na spiralę Ulama nam tego nie wyjaśni.

Bywa i tak...
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: wtorek, 7 lut 2017, 17:24
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Zaciekawiony... No niby tak, zgadzam się, bo przyznam szczerze, że też kiedyś czyniłem podobne rozkminy i na to samo mi wychodziło, ale... Z tym ułożeniem w ukosie można by polemizować, bo jest ona układana w nieparzystych rzędach (1 - 3 - 5 - 7 - n), więc siłą rzeczy musi wyjść taki układ, że liczby po skosie będą nieparzyste. Aż zrobię malutką appkę i wpakuję na net, żeby zobaczyć jak to się układa w różnych wariantach. Chwila, moment.

// edit: a nawet nie muszę, bo jest generator online: http://lab.ejci.net/UlamSpiral/

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: czwartek, 16 lut 2017, 18:41
zaciekawiony

reputacja poprawna
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 22 cze 2017, 03:05

0
Zagadka matematyczna:
https://www.youtube.com/watch?v=GiLnbPEofbo

Bywa i tak...
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: czwartek, 16 lut 2017, 21:18
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 11 cze 2017, 09:56

0
fajna ta zagadka :)

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: piątek, 17 lut 2017, 00:09
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Dlaczego matematyka, a głównie konkretnie co działa w naszym świecie - w tym krótkim wykładzie.
Jest trochę o rozkładzie Gaussa i rozkładzie Benforda. Kto nie wie co to, to polecam, bo się przy okazji dowie i zobaczy jak wykryć oszustwa wyborcze w Rosji za pomocą tychże ;)

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=wiEFTJVIc_c

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: wtorek, 14 mar 2017, 14:52
kanu

reputacja dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 22 cze 2017, 16:32

+1
Wymyśliłem sobie taki "matematyczny" dowód na to, że kiedyś na pewno w jakimś świecie się pojawimy. Ciekawe co o tym sądzicie ;)
Jak wiadomo po śmierci są możliwe dwa scenariusze: albo pojawimy się "gdzieś" jako świadomość albo nie.
Jeśli jednak istnieje prawdopodobieństwo większe od zera, że jako świadomość się kiedykolwiek pojawimy, to wniosek jest prosty: w nieskończonym czasie prawdopodobieństwo różne od zera musi się zrealizować. Czyli nawet jakbyśmy zniknęli na kwintylion lat, to po tym kwintylionie się pojawimy - co więcej wale go nie odczuwając, bo nas nie było. Więc poniekąd musimy pojawić się od razu "po zniknięciu" (w naszym odczuwaniu czasu).
Czy jednak prawdopodobieństwo tego, że kiedyś tam po śmierci się pojawimy jest różne od zera?
Odpowiedź brzmi: TAK. Dlaczego? Bo gdyby było równe zero, to nie byłoby nas teraz. A skoro jesteśmy to znaczy, że możemy kiedyś się również pojawić (bo p>0), a skoro możemy to NA PEWNO się pojawimy, bo dysponujemy nieskończonym czasem (nawet jeśli prawdopodobieństwo tego jest bardzo bardzo małe) :piwo:
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: wtorek, 14 mar 2017, 14:58
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

+1
Poruszyłeś temat, przy którym się przyczepiłem do FN za artykuł o ewolucji, gdzie padła teza, że życie musiało zostać stworzone, bo niemożliwe jest zaistnienie takiego układu samoistnie, a tornado nie poskłada z części Boeinga. To jest dokładnie to samo! Mając do dyspozycji nieskończony czas i nieskończenie wiele układów, zawsze kiedyś, gdzieś wystąpi dany układ, choćby to miało być za kwadrylion lat i pierdylion lat świetlnych stąd. Dokładnie o tym samym pisałem, tylko innymi słowami, o tutaj: viewtopic.php?f=11&t=5158

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: wtorek, 14 mar 2017, 15:08
kanu

reputacja dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Ale zauważ jeszcze jedną sprawę. Aby wszechświat zaistniał w mojej świadomości, to musi być spełniony oczywisty warunek. Musi istnieć moja świadomość. Muszę istnieć. Podobnie Ty i inni (odnosząc to do Ciebie). Więc wniosek jest prosty. Wszechświat, a co za tym idzie życie i świadomość musi zaistnieć, bądź nic nie można stwierdzić. To drugie kompletnie nie ma sensu ani liczbowego ani jakiejkolwiek miary. Bo nic nie można stwierdzić nic nie oznacza. Nie ma nawet kogokolwiek kto mógłby stwierdzić, że nic nie można stwierdzić.
Nawet gdyby upłynął nie wiem jak długi czas aby przypadkowo pojawiło się życie, to ten czas nie ma znaczenia, bo dla świadomości czas liczy się od momentu jej powstania. Czyli zawsze nie jest to wcale tak długo jakby się mogło wydawać.
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: wtorek, 14 mar 2017, 15:18
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Tak, ale to nie świadomość tworzy Wszechświat, tylko Wszechświat stworzył świadomość. Tysiące lat temu ludzie nie zdawali sobie sprawy z istnienia czegokolwiek poza Ziemią i niebem, a mimo tego Wszechświat istniał i miał się dobrze. Istnieje teza, całkiem ciekawa tak swoją drogą, że Wszechświat jako taki jest samoświadomy, a my jesteśmy częścią tej świadomości. Zaprzeczyć się temu nie da, no bo z czego się składamy? Przecież jesteśmy cząstkami Wszechświata, a nie zewnętrznym jego obserwatorem. To MY jesteśmy Wszechświatem, bo jesteśmy jego częścią. Czymkolwiek jest świadomość, to obserwując samych siebie, obserwujemy Wszechświat w nieskończonej pętli obserwacji obserwatora obserwującego obserwację. No chyba, że o coś innego Ci chodzi, a ja nie zrozumiałem. 8-)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: czwartek, 16 mar 2017, 12:01
kanu

reputacja dobra
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
szczyglis napisał(a):
Tak, ale to nie świadomość tworzy Wszechświat, tylko Wszechświat stworzył świadomość.

Właśnie nie mam tej pewności.
Bo zauważ, że jeśli myślimy czy będzie coś po śmierci, to myślimy jedynie w kategorii czy JA będę istniał po mojej śmierci, czy inaczej mówiąc będzie jakaś świadomość którą będę podobnie doświadczał jakiegoś świata. Tego czy innego. Nie zastanawiamy się czy ten nasz świat będzie istniał po czyjeś śmierci, bo to oczywiste. Miliardy istnień ginie i ten świat dla mnie istnieje. Pytanie jednak zasadnicze jest takie: czy świat (jakikolwiek) będzie istniał gdy JA umrę (tzn. JA odnoszę do każdego z nas osobna).
I możliwości są następujące:
JA istnieje - co oznacza, że jakiś świat (wszechświat) istnieje
JA nie istnieje - nie ma więc jakiegokolwiek doświadczania, nie ma podmiotu doświadczającego, nie ma obserwatora, co jednocześnie implikuje, że nie ma wszechświata dla tego JA, więc również dla mnie (który nie istnieję zresztą). Wynika z tego, że brak JA które doświadcza powoduje, że nie ma nic, nie ma wszechświata. On może istnieć tylko wtedy, gdy JA go doświadcza.
Więc z punktu widzenia mojego to, że moja świadomość tworzy wszechświat jest całkiem racjonalne. Żeby jednak nie było takiego absurdu, że to ja stwarzam ten wszechświat racjonalne jest sądzenie, czy wiara w to iż po fizycznej śmierci coś jednak jest. Zostaje jakaś świadomość.
Nieracjonalna jest natomiast dla mnie wiara w to, że po śmierci JA (podmiot który doświadcza) znika. Po pierwsze dlatego, że nigdy nie da się tego udowodnić. A wiara w coś co nie da się nigdy udowodnić jest mniej racjonalna moim zdaniem. Tutaj też wydaje mi się jest różnica z wiarą w Boga (też się nie da udowodnić, że go nie ma). Dlatego, że wiem w tej chwili iż jestem. A o bogu nie mogę tego powiedzieć, że wiem iż teraz jest (mogę w to wierzyć).
Po drugie dlatego, że jest wiele przesłanek na to, że jednak po śmierci coś jest jak choćby opisy doświadczeń ludzi po śmierci klinicznej, opisy osób doświadczających OOBE itp.

ps.We śnie np. doświadczamy siebie jako obserwatorów świata snów. Ten świat jest jakby na zewnątrz nas. Ale w rzeczywistości zarówno obserwator jak i cały obserwowany świat snu jest snem tego samego umysłu, jest tym samym.
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: czwartek, 16 mar 2017, 16:01
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Uff, mocny filozoficzny wywód, nie wiem czy do końca zrozumiałem.

kanu napisał(a):
Właśnie nie mam tej pewności.
Bo zauważ, że jeśli myślimy czy będzie coś po śmierci, to myślimy jedynie w kategorii czy JA będę istniał po mojej śmierci, czy inaczej mówiąc będzie jakaś świadomość którą będę podobnie doświadczał jakiegoś świata. Tego czy innego. Nie zastanawiamy się czy ten nasz świat będzie istniał po czyjeś śmierci, bo to oczywiste. Miliardy istnień ginie i ten świat dla mnie istnieje. Pytanie jednak zasadnicze jest takie: czy świat (jakikolwiek) będzie istniał gdy JA umrę (tzn. JA odnoszę do każdego z nas osobna).

To już mocno zahacza o kwestię realności świata. Bo idąc takim tokiem, że JA widzę świat jako jedyny potwierdzony empirycznie (bo nie mogę go zobaczyć czyimiś oczami) obserwator zahaczamy już właśnie o kwestię "czy ten świat istnieje poza mną, czy jest jedynie wytworem mojego umysłu". No chyba, że nie zrozumiałem i bardziej chodzi Ci o to, czy po naszej śmierci będzie dla nas istnieć COŚ, czy bardziej NIC.

kanu napisał(a):
I możliwości są następujące:
JA istnieje - co oznacza, że jakiś świat (wszechświat) istnieje
JA nie istnieje - nie ma więc jakiegokolwiek doświadczania, nie ma podmiotu doświadczającego, nie ma obserwatora, co jednocześnie implikuje, że nie ma wszechświata dla tego JA, więc również dla mnie (który nie istnieję zresztą). Wynika z tego, że brak JA które doświadcza powoduje, że nie ma nic, nie ma wszechświata. On może istnieć tylko wtedy, gdy JA go doświadcza.

Tak, ale tylko subiektywnie i tylko dla Ciebie, bo przecież nie zaprzeczysz, że świat nadal będzie istnieć obiektywnie. Żeby tak nie stwierdzić musiałbyś założyć, że świat to jedynie iluzja w Twoim umyśle.

kanu napisał(a):
Więc z punktu widzenia mojego to, że moja świadomość tworzy wszechświat jest całkiem racjonalne. Żeby jednak nie było takiego absurdu, że to ja stwarzam ten wszechświat racjonalne jest sądzenie, czy wiara w to iż po fizycznej śmierci coś jednak jest. Zostaje jakaś świadomość.

No tak, ale nie do końca - bo Twoja świadomość nie tworzy Wszechświata, ona jedynie tworzy jego obraz, dla Ciebie. Subiektywny obraz. Twoja świadomość nie jest konieczna do istnienia Wszechświata obiektywnego.

kanu napisał(a):
Nieracjonalna jest natomiast dla mnie wiara w to, że po śmierci JA (podmiot który doświadcza) znika. Po pierwsze dlatego, że nigdy nie da się tego udowodnić. A wiara w coś co nie da się nigdy udowodnić jest mniej racjonalna moim zdaniem.

Widzisz, nie da się udowodnić, ani że coś istnieje, ani że nie istnieje po śmierci. I tu i tu jest to tylko wiara.

kanu napisał(a):
Tutaj też wydaje mi się jest różnica z wiarą w Boga (też się nie da udowodnić, że go nie ma). Dlatego, że wiem w tej chwili iż jestem. A o bogu nie mogę tego powiedzieć, że wiem iż teraz jest (mogę w to wierzyć).
Po drugie dlatego, że jest wiele przesłanek na to, że jednak po śmierci coś jest jak choćby opisy doświadczeń ludzi po śmierci klinicznej, opisy osób doświadczających OOBE itp.

Z drugiej strony można też i przyjąć inne wyjaśnienia dla tych zjawisk, więc są to przesłanki, ale nie koniecznie aż tak mocne jakby się to mogło wydawać. Na drugim krańcu mamy również i przesłanki w drugą stronę (np. cała masa organizmów biologicznych takich jak nasze, a które raczej trudno posądzać o jakąkolwiek świadomość swojego istnienia, bo czy dżdżownica posiada samoświadomość?). Czy pantofelek ją posiada? A mimo tego żyje i składa się z tego samego co i my.

kanu napisał(a):
ps.We śnie np. doświadczamy siebie jako obserwatorów świata snów. Ten świat jest jakby na zewnątrz nas. Ale w rzeczywistości zarówno obserwator jak i cały obserwowany świat snu jest snem tego samego umysłu, jest tym samym.

No tak, ale mimo wszystko sen to sen. Traktowanie "jawy" jako czegoś identycznego, tylko w innej skali to też nie do końca może być poprawne. We śnie masz jakby "pętlę" - obserwujesz to co sam stworzyłeś, jednocześnie będąc tego częścią. W realnym świecie, żeby zaistniało coś podobnego, to musielibyśmy uznać, że Wszechświat jest świadomy samego siebie.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: czwartek, 16 mar 2017, 19:50
MAG
reputacja poprawna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
środa, 21 cze 2017, 18:21

0
Mała dygresja (może trochę z boku tematu ):

szczyglis napisał(a):
bo czy dżdżownica posiada samoświadomość?). Czy pantofelek ją posiada?

Być może nie rozumiemy samoświadomości. Może dżdżownica i pantofelek je posiadają, ale nie potrafią wyrazić?

Jest taka choroba, kiedy kończyna człowieka porusza się bez woli człowieka :? załóżmy kiedy osoba jest w sklepie ręka "sama" bez woli sięga po jakiś produkt z półki, nie można tego odruchu ręki zmienić siłą woli :D
Wiem, że brzmi to śmiesznie, ale ponoć są takie choroby (czytałam kiedyś o tym).
Jeśli to prawda, to być może nasze "kontinuum" (ta cząstka nas, która nie umiera a wciela się w kolejne życia) będąc w ciele owada ma ograniczone możliwości wpływania wolą na zachowanie zwierzęcia. Jedyne co może to odczuwanie instynktów, bodźców i doświadczeń.
Może nasze "kontinuum" nigdy nie znika, tylko inne są jego właściwości, niz te do których jesteśmy przyzwyczajeni w ludzkim ciele, inna jest percepcja i możliwość działania.

Nie przeszkadzajcie sobie Panowie, kontynuujcie ciekawą dyskusję :) .
Strona 15 z 16 [ Posty: 227 ]

*< 1 ... 12 13 14 15 16 >

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Nauka