Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Bing [Bot], Avatar użytkownika czeslaw_warszawa, Google [Bot]
fac2a9909ac8bad9f35c0e8fb5f5f66e
fac2a9909ac8bad9f35c0e8fb5f5f66e
Strona 1 z 2 [ Posty: 38 ]

*1 2 >

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość
Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: niedziela, 15 maja 2011, 05:15
Jerzy_Warszawa
reputacja neutralna
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
-

0
Czytelnicy Fundacji NAUTILUS przysyłają zdjęcia, na których dostrzegli "coś" dziwnego. Wiele z tych zdjęć wygląda zastanawiająco, ale po przybliżeniu okazuje się np. ptakiem. Czy potrafią one wyglądać zwodniczo? Oczywiście. Oto przykład takiej fotografii: /mamy ok. 3 tysięcy zdjęć uznanych za ptaki w locie, traktujemy to jako materiał porównawczy/

Obrazek

Zbliżamy obiekt, jest to ptak, wszystko jest jasne. Ale są zdjęcia, kiedy "nie jest tak prosto". Ptaki istotnie - potrafią się "układać" w spodki prawie idealne, ale ten obiekt stworzył symetryczną, wielopoziomową konstrukcję, w której "ptaka" doszukać się nie sposób. Najpierw opis:

To: nautilus
Subject: dziwny obiekt

Witam mam bardzo ciekawe zdjęcie na którym znajduje się dziwny obiekt można to porównać do czajnika albo helikoptera ale to na pewno nie on ale o tym później. Zdjęcie zrobili moi rodzice będąc w zakopanym w 24-25 września tego roku. Gdy zgrałem zdjęcia na komputer zacząłem je oglądać doszedłem do tego zdjęcia i zobaczyłem dziwny obiekt z początku byłem pewien że to helikopter. Pokazałem zdjęcie rodzicom oboje stwierdzili że w tej chwili nic tam nie przelatywało. Według mnie każdy zwraca uwagę gdy przelatuje albo chociaż go słyszy. Więc helikopter tam na pewno nie przelatywał. A dziwny obiekt oceńcie sami co wam przypomina. Pozdrawiam
Damian S Częstochowa

Czas na zdjęcie:

Obrazek

Kiedy się robi ciekawie? Kiedy zaczynamy sprawę analizować na programie graficznym. I robimy zbliżenie obiektu.

Obrazek

Obrazek
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: niedziela, 15 maja 2011, 08:56
Aplikator
reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Taki sam ptaszek siedzi sobie na wierzy po lewej. Z wielkiej klaty, kolorystyki, krótkich skrzydeł, oraz przywiązywania do domostwa/właścicieli twierdzę że jest to po prostu gołąb, chociaż nie jestem pewny co do gatunku ptaka.

Obrazek

Niebieska strzałka pokazuję bardziej wyostrzony ciemny stożkowaty kształt - dziób, czerwona pokazuje głowę i jaśniejszy w niej punkcik to zapewne okolice oka, a zielone strzałki pokazują układ w kształcie litery "V" to nic innego jak skrzydła.

Obrazek

.., a może rzeczywiście to czajnik, tyle że na to nie potrafię znaleźć wytłumaczenia.

Pozdrawiam

ObrazekObrazekObrazek
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: niedziela, 15 maja 2011, 10:55
piotrekk
reputacja neutralna
Neptun
Ostatnio widziany(a):
-

0
Cytuj:
Niebieska strzałka pokazuję bardziej wyostrzony ciemny stożkowaty kształt - dziób, czerwona pokazuje głowę i jaśniejszy w niej punkcik to zapewne okolice oka, a zielone strzałki pokazują układ w kształcie litery "V" to nic innego jak skrzydła.

Musiałem się sporo poprzyglądać temu przybliżeniu, żeby tego ptaka zobaczyć, ale powiedzmy, że go "widzę" i myślę, że możesz mieć rację. Utrudniało mi to kilka rzeczy, mianowicie trochę nie podobają mi się "skrzydła". Skopiowałem zdjęcie ze strzałkami i zaznaczyłem to na nim
Obrazek

Najpierw ta "wypustka" po prawej stronie. To moje zaznaczenie może trochę przeszkadzać, więc może warto przyglądać się wcześniejszemu zdjęciu. Możliwe jest, że ptak trzepał skrzydłami szybciej niż ustawiona była migawka aparatu (to jest zupełnie prawdopodobne, bo jest pochmurno, migawka musiała być dłuższa). I ta wypustka jest pozostałością po skrzydle, gdy było w dolnej pozycji. Tylko, że poruszające się obiekty zazwyczaj są rozmazane po całości, a na zdjęciu nie widać rozmazania pomiędzy "skrzydłem" a "wypustką". Choć mogło być tak, że się to nie zarejestrowało (nie wiemy co to za aparat).

Trochę większy problem jest z lewym skrzydłem, bo tak jak napisano w opisie zdjęcia, składa się z "kilku poziomów". Zgodnie z założeniem, że to ptak, mamy skrzydło składające się z 2 oddzielnych części. Tutaj oczywiście też musiałoby być tak samo jak z wypustką, że skrzydło zarejestrowało się w kilku położeniach - na dole, po środku, na górze. Nie jest to niemożliwe.

Za ptakiem przemawia bardzo jedna ważna rzecz, której ja na pierwszy rzut oka nie zauważyłem (może inni też). Przy bocznej ścianie budynku stoi człowiek w czarnej koszulce, który najwyraźniej się na ten obiekt patrzy. Gdyby widział latający czajnik pewnie spytałby się tamtych osób, czy widzą to samo.

Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja jest to, że się z nami nie kontaktują - A. Einstein.
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: niedziela, 15 maja 2011, 14:48
Aplikator
reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
piotrekk

Słuszna uwaga. Skrzydła jak widać są takiej samej długości, natomiast te 'schodki' po wewnętrznej stronie skrzydła są skutkiem powiększenia przez program i kolorystyki skrzydła. Otóż co się dzieje przy powiększaniu obrazu przez programu typu photoshop... W systemowym paint'cie obraz powiększony jest naturalnie przez co pojawiają się widoczne piksele, w innych programach ten obraz jest zlewany i kontrastowany, to coś takiego jakbyśmy zrobili lekkiego 'zeza' patrząc się przykładowo na powiększonego ptaka przeze mnie na tej wierzy w poprzednim poście. Ale do czego zmierzam? W takiej sytuacji jeżeli na skrzydle pojawi się mała jasna plamka, obraz się lekko zleje/rozmyje. Często ptaki po wewnętrznej stronie mają takie właśnie piętra, szczególnie gołębie.

tu są przykłady, jest wiele gatunków samych gołębi o różnorakiej konsystencji i rozmieszczeniu barw, ale większość posiada właśnie piętrowe oznaki na skrzydłach

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Gdy rozjaśnimy obraz, damy większy kontrast i korekcje barw, powstanie nam taki efekt, teraz oprócz dzioba, okolic oczu widać jeszcze szyję, i bez problemu można poznać już że to ptak, i chyba właśnie gołąb...

Obrazek

Pozdrawiam

ObrazekObrazekObrazek
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: niedziela, 15 maja 2011, 15:59
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
sobota, 27 sty 2018, 18:39

0
Woow Aplikator, no proszę jesteś też biologiem oprócz bycia grafikiem?? :P
Ciekawe, że wg ciebie to NA PEWNO gołąb ? :P Wiesz ile jest różnych gatunków ptaków, które z daleka przypominają gołębie? ba, wiesz ile jest gatunków gołębi? Pewnie wiesz jako biolog ;)

A mnie to coś nie przypomina, ani ptaka, tym bardziej gołębia. faktycznie na 1 rzut oka, patrząc na całe zdjęcie, a nie na powiększony fragment, kształt tego obiektu przypomina oddalający się czerwony/pomarańczowy helikopter ratowniczy.
Zakładając, że rodzice autora tego zdjęcia nie zrobili mu psikusa i nie skłamali co do braku obecności przelatującego helikoptera.
Pozwoliłam sobie obrysować ten kształt w programie paint i oto co mi wyszło:

Obrazek

Jak dla mnie to w ogóle nie przypomina ptaka...nawet w locie...już bardziej przypomina to:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=NqugKE8QZH8

Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: niedziela, 15 maja 2011, 20:10
Aplikator
reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Nie trzeba być grafikiem żeby znać podstawy działania danej aplikacji. Ludzie zazwyczaj widzą to co chcą widzieć, proszę czytać moje posty ze zrozumieniem, a nie oglądać obrazki, bo to co napisałaś o gatunkach, napisałem sam wcześniej. Gdybyś uważnie mnie czytała nie mówiłabyś także że twierdzę, iż to NA PEWNO gołąb, podkreślałem zawsze, że nie jestem pewny co do gatunku ptaka, ale na pewno jest to ptak. Jeżeli tego nie zrozumiałaś i nadal nie widzisz ptaka na rozjaśnionym obrazku, cóż, niech to będzie czajnik, albo fajka, moją analizę uważam za zakończoną.

Obrazek
Moim zdaniem ptak ten szykuje się do lądowania, dlatego ogon jest tak rozwarty.

Pozdrawiam[/color]

ObrazekObrazekObrazek
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: niedziela, 15 maja 2011, 20:19
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
piątek, 19 sty 2018, 20:30

0
Ładnie to namalowałeś, :D . Mi to bardziej przypomina kurę. :D

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 16 maja 2011, 01:08
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
niedziela, 20 maja 2018, 00:25

0
A mi:
Obrazek
:lol:

„Bądź dobrej myśli, bo po co być złej.“ Stanisław Lem
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 16 maja 2011, 12:10
Heruur
reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 4 wrz 2018, 19:48

0
Aplikator - przekonałeś mnie. Kupuję Twoje wyjaśnienie :)

Idź wyprostowany wśród tych co na kolanach.
Twierdzę, że oboje jesteśmy ateistami. Tylko ja wierzę w jednego boga mniej niż Ty. Kiedy zrozumiesz, dlaczego odrzucasz wszystkich innych bogów, zrozumiesz, dlaczego ja odrzucam Twojego.
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 16 maja 2011, 12:22
BlueAngel333
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
poniedziałek, 4 cze 2018, 21:19

0
Heruur a mnie nie ;) To już jest lepsza opcja szczyglisa :D

A poważnie mi to na ptaka nie wygląda, gdyby to był ptak który nawet szykował się do lądowania miał by rozpięte skrzydła tak ? Być może obiektyw nie by w pełni czysty, bądź coś podobnego ale ( bez obrazy Aplikator ) głupota jest przyrównywać w tamtym miejscu siedzącego ptaka z drugiej strony fotografii.

pozdrawiam

"cierpienie wymaga więcej odwagi niż śmierć"
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 16 maja 2011, 13:03
Heruur
reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Aniołku, zależy w jakim etapie lądowania ptak został uchwycony. Zaznaczyć należy, że przy lądowaniu ptak wykonuje najbardziej agresywne ruchy, gdzie każde ze skrzydeł pracuje właściwie na przestrzeni 180 stopni. Dlatego możliwym było aby wychwycić go właśnie w takiej pozycji.
Przykład:
Obrazek

Twierdzę, że oboje jesteśmy ateistami. Tylko ja wierzę w jednego boga mniej niż Ty. Kiedy zrozumiesz, dlaczego odrzucasz wszystkich innych bogów, zrozumiesz, dlaczego ja odrzucam Twojego.
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 16 maja 2011, 13:28
BlueAngel333
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
Heruur ale on tu już stoi wiec dla mnie to nie ma porównania ...no proszę Cie a po za tym to jest inny kształt.

pozdrawiam

Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: wtorek, 17 maja 2011, 09:18
Heruur
reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
BlueAngel333 napisał(a):
Heruur ale on tu już stoi wiec dla mnie to nie ma porównania ...no proszę Cie a po za tym to jest inny kształt

Aniołku specjalnie wybrałem zdjęcie ptaka lądującego. Zobacz na cień, ptak jest kilkanaście centymetrów nad ziemią. Zrób sobie odbicie lustrzane tego zdjęcia i zobaczysz, że kształty są zaskakująco podobne.

Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: wtorek, 17 maja 2011, 14:35
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
Lato, awantura, zięć ucieka, teściowa rzuca czajnikiem w niego lecz na szczęście nie trafia.

Lato, wakacje, urlopowa fotka, czajnik?
:lol:

Sokrates
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: środa, 18 maja 2011, 08:23
Heruur
reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Ależ to proste rozwiązanie :)

Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: środa, 18 maja 2011, 16:47
Kontrapunkt
reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Zauważyłem, że na pewno nie jest to ptak ani też UFO w kształcie czajnika, lecz na pewno i na 100% jest to motylek krakowiaczek, gdzie w Tatrach jest ich masa. Pozdrawiam. :)
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: środa, 18 maja 2011, 16:49
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
Dobra, dobra, żebym Was czajnikiem nie poszczuła :D
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: środa, 18 maja 2011, 17:14
Kontrapunkt
reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Umieszczę jeszcze link do fotografii dla porównania, że to motylek krakowiaczek, choć jest prawie w takiej samej pozycji co ten na powyższej fotografii, lecz ten siedzi sobie na kwiatku, a tamten uchwycony w locie:

Obrazek

Archeozoolog, ale jak to zrobisz? ;)
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: czwartek, 19 maja 2011, 14:34
n3o
reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Też obstawiam, że to ptak.

Prawda nie zna tajemnic....
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: sobota, 21 maja 2011, 20:32
Aplikator
reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Motyla z takiej odległości nie byłoby widać, poza tym skrzydła
motyla w locie nie jest łatwo uchwycić. Na rozjaśnionym obrazku widać wyraźnie zarys ptaka wraz z dziobem, czy tak ciężko jest przyjąć do wiadomości że jest to ptak?

ObrazekObrazekObrazek
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: niedziela, 22 maja 2011, 18:01
piotrekk
reputacja neutralna
Neptun
Ostatnio widziany(a):
-

0
Aplikator napisał(a):
Motyla z takiej odległości nie byłoby widać, poza tym skrzydła
motyla w locie nie jest łatwo uchwycić. Na rozjaśnionym obrazku widać wyraźnie zarys ptaka wraz z dziobem, czy tak ciężko jest przyjąć do wiadomości że jest to ptak?

Czyli z jakiej odległości? Skąd wiesz, w jakiej odległości to coś się znajduje?
To może znajdować się stosunkowo blisko aparatu. Jest nawet ku temu argument - nie jest ostry. To może być wina machania skrzydłami, albo też znajdowania się przed głębią ostrości. A z tamtego przybliżenia widać tak nie wiele, że ten "dziub" może być równie dobrze głową motyla. Poza tym w przypadku "ptaka" nie została tu powiedziana jedna rzecz. Omawiany obiekt wydaje się być brązowy, a ptak siedzący w rogu zdjęcia, raczej szary. Gołębie rzadko są brązowe i też w nie kojarzę typowego gatunku ptaka występującego w takim kolorze i rozmiarze.

Napisałeś też, że "skrzydła motyla w locie nie jest łatwo uchwycić". To jest zupełna nieprawda. Motyle machają skrzydłami dość wolno i dobre zdjęcie można im zrobić każdym średnim aparatem.

Na tym zdjęciu równie dobrze może być ptak lub motyl.

Jedynym dowodem na to, że istnieje jakaś pozaziemska inteligencja jest to, że się z nami nie kontaktują - A. Einstein.
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 17:37
SallyVan

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Aplikator napisał(a):
Taki sam ptaszek siedzi sobie na wierzy po lewej. Z wielkiej klaty, kolorystyki, krótkich skrzydeł, oraz przywiązywania do domostwa/właścicieli twierdzę że jest to po prostu gołąb, chociaż nie jestem pewny co do gatunku ptaka.

Zbyt ludzie kombinujecie... ta bryła najbardziej przypomina mi helikopter TOPR duża odległość od obiektu, ale ledwo widać ślad po wirniku , proste i bardzo prawdopodobne wyjaśnienie
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 18:20
Archeozoolog
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
SallyVan napisał(a):
Aplikator napisał(a):

Zbyt ludzie kombinujecie... ta bryła najbardziej przypomina mi helikopter TOPR duża odległość od obiektu, ale ledwo widać ślad po wirniku , proste i bardzo prawdopodobne wyjaśnienie

Też tak sądzę, ale z drugiej strony autor zdjęcia wspominał, że wtedy nic nie latało tam...chyba, że ściemnia...
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 18:50
SallyVan

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Często jest tak że sporo rzeczy umyka naszej uwadze. wystarczy pójść do lasu, praktycznie co chwilę mijamy jakieś zwierze, ptaka, czy inne stworzenie mimo to uchodzi to naszej uwadze, bo jest skupiona na czym innym. Autor może być święcie przekonany że nic nie latało ale mogło ujść to jego uwadze, sami też często ignorujemy przelatujące koło nas na wysokościach samoloty, ot nic dziwnego, nasz mózg ignoruje zbędne bodźce, kiedyś na discovery pokazywali fajny program gdzie wyjaśniali jak to się dzieje ze robiąc zdjęcia często nie dostrzegamy nawet dużych obiektów... ale wracając do tematu, ja osobiście będąc w górach sam nie zwracałbym uwagi na helikoptery czy samochody a zająłbym się cieszeniem oka wspaniałymi widokami.
dlaczego stawiam na helikopter? bo bryła widoczna na zdjęciu bardzo go przypomina. Wygląda to tak jakby maszyna była widziana tyłem pod lekkim kątem.
nie można oczywiście wykluczyć też wady fotografii oraz paprochów na obiektywie, bo jak wiadomo w warunkach turystycznych często nie ma możliwości odpowiedniej konserwacji sprzętu.
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 19:53
Aplikator
reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Z której strony wygląda to jak helikopter, bo nie czaje? I to jeszcze 'topr...' tyłem pod lekkim kontem w dół ? Mógłbyś naszkicować? Rozjaśnij sobie monitor, ptak jak nic.

ObrazekObrazekObrazek
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 20:16
SallyVan

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Obrazek
mówisz masz...
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 20:30
Aplikator
reputacja neutralna
Odkrywca
Ostatnio widziany(a):
-

0
Coś Ty zrobił z biednym ptaszkiem :D Trzeba zrobić głosowanie ;') Jak dla mnie za wysoki trochę ten helikopter, nie mogę sobie odpuścić tego ptaka ponieważ cały czas widzę jego zarys i nie chodzi tu tylko o skrzydła... Helikopter rzeczywiście też jest podobny, tylko ta nasadka na wirniku jakoś wysoko, a gdyby był pochylony pod takim kątem jak narysowałeś nasadka nie powinna być w ogóle widoczna.

ObrazekObrazekObrazek
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 20:43
SallyVan

reputacja neutralna
Podróżnik
Ostatnio widziany(a):
-

0
Widzisz, jest wiele modeli helikopterów 15 lat sklejałem modele wiec coś o tym wiem ta jak to określasz "nasadka" może być na bardzo różnej wysokości i mieć bardzo różny kształt .
Porównałem to zdjęcie polskiego helikoptera ratowniczego, ale jak wiadomo w tej okolicy mogą się kręcić rożne inne polskie, prywatne, słowackie, czeskie maszyny lub wojskowe.
Wybacz, ja tam ptaka nie widzę, no chyba że pikującego... przedstawiłem swoją wersję i mój punkt widzenia, wersja z ptakiem mnie nie przekonuje.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 30 maja 2011, 21:37 przez BlueAngel333, łącznie edytowano 1 raz
Powód: literowka
Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: poniedziałek, 30 maja 2011, 21:40
BlueAngel333
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
SallyVan i to jest wg mnie najlepsze wyjaśnienie, porównanie tych obu fotografii pasuje jak ulał . Tylko pogratulować :)

pozdrawiam

Re: Latający czajnik - zdjęcie z 2005 roku Napisane: wtorek, 31 maja 2011, 08:02
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):

0
Tak naprawdę oglądając to zdjęcie to dla mnie jest to właśnie helikopter który odlatuje w siną dal, czyli zwrócony ogonem w naszą stronę.

Sokrates
Strona 1 z 2 [ Posty: 38 ]

*1 2 >

FUNDACJA NAUTILUS - WWW.NAUTILUS.ORG.PL – ORGANIZACJA POZARZĄDOWA Zdjęcie Dnia