Schowaj/Wysuń odtwarzacz Youtube
zamknij okno i wyłącz film     odtwórz dowolny film z YT
Na forum są teraz:
Avatar użytkownika Argon, Google [Bot], Avatar użytkownika szczyglis
6687def7eb01c0061c2c166d23d38177
CZAT Z FN Data najbliższego czatu z FN wkrótce zostanie podana! ""
brak nowych PW
6687def7eb01c0061c2c166d23d38177
Strona 1 z 16 [ Posty: 226 ]

*1 2 3 4 5 ... 16 >

Pokaż pierwszy nieprzeczytany post

Drukuj
Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości
Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: środa, 23 gru 2015, 19:26
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):
piątek, 28 kwi 2017, 17:59

0
Chciałbym Was tutaj zaciekawić bardzo fajnym tematem - będzie trochę o matematyce.
Z góry mówię, że nie trzeba być umysłem ścisłym, żeby się Wam spodobało i żeby zrozumieć. Co chciałem pokazać - ano bardzo fajne ciekawostki ze świata matematyki i naszego świata, o których prawdopodobnie nie słyszeliście. W wielkim skrócie - magię i tajemnicę Wszechświata, którą "stwórca" zakodował w liczbach. Może brzmi banalnie, ale gwarantuję, że Was zaciekawi.

O złotej proporcji zapewne każdy słyszał, ale tak gwoli przypomnienia, gdyby ktoś nie słyszał, to polecam tak w skrócie materiał tego gościa poniżej. Facet akurat jest programistą i robi doskonałe tutoriale odnośnie programowania (polecam jego kanał jakby ktoś chciał), a w wolnych chwilach zajmuje się hobbystycznie szeroko pojętą matematyką.

No to na początek o Fibonaccim i złotym podziale:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=wb7kPaM8cfg

To było tytułem wprowadzenia.
A teraz to co najciekawsze.

Otóż pewne prawidłowości, niesamowicie zaskakujące występują również w innych ciągach liczb, nie tylko u Fibonacciego. Pewne odkrycia są naprawdę zaskakujące i dające do myślenia:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=7VHFr0GCSyw

Oraz na koniec najlepsze - mianowicie największa zagadka matematyczna świata dotycząca problemu liczb pierwszych i zaskakujących kwestii z tymi liczbami związanych. Polecam obejrzeć, bo sprawa jest naprawdę intrygująca:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=ptibpKiT-QM

Ciekawe prawda?
No to tutaj dokument trochę bardziej rozwijający temat.
Jako ciekawostka - w dokumencie pod koniec zobaczycie jegomościa o nazwisku John Nash.
Kojarzycie? Część z Was zapewne tak. Otóż o tym panu powstał film, a film już zapewne widzieliście.

Obrazek

Ten film to "Piękny umysł", a Nasha zagrał tam Russell Crowe. John Nash zajmował się właśnie tematem, o ktorym tutaj mowa:

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=usE0TwqPDME

Zachęcam do poświęcenia trochę czasu i obejrzenia powyższych materiałów, gwarantuję, że Was zaciekawią.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: czwartek, 24 gru 2015, 10:19
sirAzgar
reputacja mistrzowska
Załoga FN
Ostatnio widziany(a):
czwartek, 20 kwi 2017, 06:32

0
obiecuje zobaczyć, mnie liczby zawsze fascynowały ;)

Błąd jest przywilejem filozofów, tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: czwartek, 24 gru 2015, 15:11
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
-

0
Ktoś już pisał o tym na tym forum ale został zbanowany. Wszystko jest w ruchu. Ale ruch trzeba opisać poprzez współrzędne i koordynaty. A to są liczby. Parametry ruchu. Ruch fraktalny. Fraktale. Gdyby nie było liczb nie byłoby nas. Będących w ruchu. Wg. mnie BÓG to ten co OPISUJE za pomocą liczb świat a więc i nas.
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: poniedziałek, 4 sty 2016, 02:53
zaciekawiony

reputacja poprawna
Galaktyka Andromedy
Ostatnio widziany(a):
wtorek, 25 kwi 2017, 18:50

0
Liczba Fi w liniach spiralnych powstaje w dość prosty sposób - rośliny rosną w ten sposób, że stożek wzrostu rozrasta się i od czasu do czasu powstają w nim zalążki pędów, listków, kwiatów a w przypadku kwiatostanu zalążki mniejszych kwiatków które zamienią się w owoce. Każdy taki zalążek z początku jest z grubsza kulisty. Najprostszy algorytm uzyskania ścisłej spirali, która całkowicie pokryje powierzchnię, to "tworzyć nowy zalążek obok dwóch poprzednich gdy upłynie X czasu" przy czym ten X to stała wartość zależna od tempa wzrostu zalążków. W zależności od wielkości tego X spirala ma różny wymiar, zasadniczo jednak zawsze otrzymamy w ten sposób spiralę logarytmiczną. Spirala której podstawą jest Fi jest tylko szczególnym przypadkiem spirali logarytmicznej, gdzie ten X jest tak dobrany aby utworzyć nowy zalążek gdy drugi ma ten sam rozmiar a trzeci jest dwa razy większy. Ewolucja opiera się o najprostsze algorytmy, stąd często spirale w naturze są zbliżone do spirali fibonacciego:
http://i.imgur.com/HzIHheg.png

Bywa i tak...
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: poniedziałek, 4 sty 2016, 11:29
kanu

reputacja poprawna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
piątek, 28 kwi 2017, 14:17

0
Złotą liczbę znajdujemy też w proporcjach ludzkiego ciała. Znam też ludzi, którzy korzystają ze zniesień Fibonacciego na giełdzie, aczkolwiek nie jest to jedyna metoda, którą stosują.
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: poniedziałek, 4 sty 2016, 19:26
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
kanu napisał(a):
Złotą liczbę znajdujemy też w proporcjach ludzkiego ciała. Znam też ludzi, którzy korzystają ze zniesień Fibonacciego na giełdzie, aczkolwiek nie jest to jedyna metoda, którą stosują.

Mało kto wie, ale nawet w projektowaniu stron WWW się te proporcje stosuje i rozmieszcza bloki wg tej zasady.
Po prostu taki układ wydaje się naturalniejszy dla oka.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: poniedziałek, 4 sty 2016, 23:16
kanu

reputacja poprawna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Logo Apple jest oparte na złotym podziale, słyszałem też, że dobrze jest umieszczać na zdjęciach osoby zachowując złotą proporcję, czyli odpowiednio kadrować. Ponoć zdjęcia są ładniejsze,choć jak wiadomo są różne gusta.
Apropos giełdy, to (nie wiem czy coś z tej branży kojarzycie) również fale Elliota rozlicza się jako kolejne liczby Fibonacciego, a więc impuls składa się z 3 fal impulsu i dwóch korekty - razem pięć fal, zniesienie impulsu to 3 fale korekty, 5 + 3 = 8, każda z tych fal składa się z mniejszych też w tym cyklu, zawsze suma tych fal jest liczbą Fibo. Niektórzy na tym zarabiają ;)
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: wtorek, 5 sty 2016, 00:14
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Ja jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o giełdę niestety, ale są nawet książki obszerne na ten temat z tego co słyszałem i traktuje się to jak najbardziej serio.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 6 lut 2016, 12:53
neo
reputacja dobra
Pluton
Ostatnio widziany(a):
piątek, 28 kwi 2017, 16:12

0
dobre naprawde to jest... mega temat... dopiero wczoraj przypadkiem obejrzałem film a potem znalazłem to na forum bo chciałem cos napisac o liczbach pierwszych i wrzucic ten filmik.. to chyba to co Szyglis zapodał wczesniej

Przypnij w rogu ekranu     https://www.youtube.com/watch?v=P0H-xXfoDUs

Czyli mamy oto liczby pierwsze:
(1),2,3,5,7,11,13,17,19.... itd

co rządzi dystrybucją tych liczb? Nie istnieje żadna znana funkcja/czyli kod rozkładu/ to opisująca oprócz funkcji zeta i hipotezy Riemanna, której nikt jak dotąd nie potrafi udowodnić

Najprosciej mówiąc dystrybucje liczb pierwszych opisuje bardzo prosta funkcja zeta [ζ] ( zmod. funkcja Eulera )
... naprawde warto na nia spojrzeć ponieważ
Rozkład liczb pierwszych ma związek z liczbą PI !!!!

Obrazek

( dokładnie to jest funkcja Eulera - funkcja zeta Riemmana zamiast kwadratu zawiera x czy tu akurat s i jest rozszerzona na wszystkie liczby zespolone )

Obrazek

Riemann wykorzystując nową analizę liczb zespolonych zbadał przebieg funkcji zeta i postawił hipoteze że wszystkie nietrywialne miejsca zerowe tej funkcji leża na linii prostej

Matematycy uważają ze udowodnienie tej prawidłowości zmieniło by wszystko i dało odpowiedz na fundamentalne kwestie rządzace teorią liczb oraz prawami natury ( liczby pierwsze np pojawiaja sie np w równaniach kwantowych etc )

... ale no własnie...

Ktoś bardzo nie chce żeby ten klucz został znaleziony 8-)

https://kierul.wordpress.com/2013/01/03 ... -riemanna/
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 6 lut 2016, 15:46
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
Nom, temat jest mega, dlatego go tutaj zapodałem :)
Tam w tych filmikach, które ja wrzuciłem też jest kilka fajnych ciekawostek odnośnie funkcji zeta, polecam obejrzeć - konkretnie te 3 pierwsze, bo ten długi dokument to jest ten sam, który Ty zapodałeś.

PS. Podobno milion baksów jest za udowodnienie hipotezy Riemanna.
John Nash (ten od "Pięknego umysłu") aż zachorował psychicznie od badania tego.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 6 lut 2016, 21:04
ewah

reputacja neutralna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):
-

0
Ktoś.na.tym.forum.pisal.o tych.liczbach.ale.zostal.znakowany.
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 6 lut 2016, 22:02
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
ewah napisał(a):
Ktoś.na.tym.forum.pisal.o tych.liczbach.ale.zostal.znakowany.

What?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 6 lut 2016, 22:09
kanu

reputacja poprawna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
szczyglis napisał(a):
PS. Podobno milion baksów jest za udowodnienie hipotezy Riemanna.
John Nash (ten od "Pięknego umysłu") aż zachorował psychicznie od badania tego.

Nie podobno, to jeden z tzw. problemów milenijnych:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Problemy_milenijne

Natomiast milion dolarów to pikuś, bo rozwiązanie tego problemu rozwala cały system bankowy, kart kredytowych i w ogóle szyfrowania opartego na liczbach pierwszych :D
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 6 lut 2016, 22:13
szczyglis
reputacja mistrzowska
OFICER TECHNICZNY
Ostatnio widziany(a):

0
kanu napisał(a):
Natomiast milion dolarów to pikuś, bo rozwiązanie tego problemu rozwala cały system bankowy, kart kredytowych i w ogóle szyfrowania opartego na liczbach pierwszych :D

Ogólnie rozwala WSZYSTKO.
Ogarniając to zbliżylibyśmy się do ogarnięcia wzoru na Wszechświat.
Ten, kto wpadnie na rozwiązanie zapisze się w historii.
Najciekawsze jest to, że hipoteza z funkcją zeta wydaje się być poprawna, tyle tylko, że nikt nie wie jak to udowodnić.
Sprawa rozchodzi się jedynie o znalezienie miejsca zerowego, które leży poza prostą, co udowodniłoby fałszywość hipotezy. Do tej pory zbadano 10000000000000 = 10^13 zer miejsc zerowych funkcji zeta i wszystkie leżą na prostej. Sprawa rozchodzi się jedynie o obalenie hipotezy. No i nikt jak do tej pory nie ma zielonego pojęcia, dlaczego to działa.

PS. Z Neo dzisiaj na FB różne teorie na ten temat czarowaliśmy :)

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Re: Tajemnice liczb i Wszechświata Napisane: sobota, 6 lut 2016, 22:51
kanu

reputacja poprawna
Orbita Czarnej Dziury
Ostatnio widziany(a):

0
Chodzi też o znalezienie algorytmu na rozkład liczb pierwszych. To rozwali cały system szyfrowania oparty na tych liczbach np. RSA.
Strona 1 z 16 [ Posty: 226 ]

*1 2 3 4 5 ... 16 >

POKŁAD KAJUT TEMATYCZNYCH Nauka