Dziś jest:
Sobota, 7 grudnia 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Komentarze: 0
Wyświetleń: 4691x | Ocen: 7
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5
40 LAT - TAK DŁUGO BĘDZIE TRWAŁA PODRÓŻ
Jeśli okoliczności będą wyjątkowo sprzyjające, czas lotu pojazdu wysłanego z Ziemi w kierunku najbliższej planety spoza Układu Słonecznego może wynieść jedynie około 40 lat. Taki wniosek wysnuli naukowcy z katedry fizyki teoretycznej Uniwersytetu w Permie (RF).
Od kilku tygodni oficjalnie wiadomo, że wokół gwiazdy Proxima Centauri znajdującej się około 4,2 lat świetlnych od Ziemi krąży planeta. Jej masa wynosi 1,3 masy Ziemi, a tamtejszy rok to tyle, co 11 ziemskich dni.
Astronomowie korzystający z teleskopów należących do Europejskiego Obserwatorium Południowego jak i innych instrumentów na całym świecie odkryli wyraźne dowody na istnienie planety krążącej wokół najbliższej nam gwiazdy – Proxima Centauri. Od dawna poszukiwana planeta, oznaczona teraz jako Proxima b okrąża chłodnego, czerwonego karła w 11,2 dni i charakteryzuje się temperaturą pozwalającą na istnienie wody w stanie ciekłym na powierzchni. Owa skalista planeta jest nieznacznie masywniejsza od Ziemi i jednocześnie jest najbliższą nam planetą pozasłoneczną – co więcej, może to być najbliższe siedlisko życia poza Układem Słonecznym. Artykuł opisujący to rewolucyjne odkrycie został opublikowany 25 sierpnia, na łamach periodyku Nature.
Przez pierwszą połowę 2016 roku Proxima Centauri była regularnie obserwowana za pomocą spektrografu HARPS zainstalowanego na 3,6-metrowym teleskopie ESO w Obserwatorium La Silla w Chile. Oprócz tego gwiazda była jednocześnie monitorowana za pomocą innych teleskopów na całym świecie. Cała kampania obserwacyjna była częścią projektu Pale Red Dot, w ramach którego zespół astronomów kierowany przez Guillema Anglada-Escude z Queen Mary University w Londynie poszukiwał niewielkiego wahania gwiazdy, które byłoby spowodowane grawitacyjnym przyciąganiem ze strony krążącej wokół niej planety.
Guillem Anglada-Escude tłumacząc motywację stojącą za realizacją tego projektu powiedział: „Pierwsze informacje wskazujące na możliwość istnienia planety w pobliżu tej gwiazdy pojawiły się w 2013 roku, jednak dane nie były jednoznaczne. Od tego czasu ciężko pracowaliśmy, aby uruchomić projekt obserwacyjny z pomocą ESO i innych instytucji. Nasza kampania Pale Red Dot planowana była już od dwóch lat.”
Proxima Centauri jest znacząco chłodniejsza od naszego Słońca, dlatego też fakt, iż planeta znajduje się znacznie bliżej swojej gwiazdy niż Ziemia od Słońca, nie wyklucza wcale obecności na jej powierzchni wody w stanie ciekłym. Uczeni dopuszczają istnienie atmosfery i oceniają temperaturę na powierzchni na 30 – 40 stopni Celsjusza.
Co ważne, sama idea podróży na tę planetę przestaje też być jedynie wytworem wyobraźni i science-fiction.
Prowadzone w latach 70-tych XX wieku obliczenia wykazywały, że podróż powinna trwać 100 - 150 lat. Obecnie uważa się, że w niedalekiej przyszłości możliwe będzie opracowanie napędu pozwalającego uzyskać prędkość dochodzącą do 0,1 prędkości światła. To pozwoli na skrócenie czasu podróży do około 40 lat.
Wiedza związana ze zjawiskiem UFO zawiera także opisy techniki wykorzystywanej przez obcych do podróży międzygwiezdnych. Robią to na wiele sposobów, ale wszystkie są związane z manipulacją czasoprzestrzenią. Posiedli technologię pozwalającą naginać czasoprzestrzeń w sposób sztuczny zbliżając dwa punkty w przestrzeni. Ich podróż odbywa się w czasie równym... zero.
Komentarze: 0
Wyświetleń: 4691x | Ocen: 7
Oceń: 2/5
Średnia ocena: 5/5
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Artykułem interesują się
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie