Dziś jest:
Czwartek, 5 grudnia 2024
Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy...
/Albert Einstein/
Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl
24 września kolejna asteroida przeleci bardzo blisko Ziemi. Jej tor lotu przebiega zaledwie 27 tys. km od naszej planety.
Centrum Studiów nad Obiektami Bliskimi Ziemi (CNEOS) NASA poinformowało, że zaledwie kilka dni temu Gianluca Masi z projektu Virtual Telescope odkrył zbliżającą się do Ziemi asteroidę. Z danych Centrum Studiów nad Obiektami Bliskimi Ziemi (CNEOS) NASA wynika, że 2020 SW, bo tym mianem określono asteroidę, zbliży się do naszej Planety na odległość zaledwie 26,9 tys. kilometrów. Będzie to miało miejsce około godziny 13:18 czasu polskiego. Na tak niewielką odległość w tym roku nie zbliży się żadna inna znana naukowcom asteroida. Średnica 2020 SW wynosi około 4,3-9,7 metra, a Ziemię minie z prędkością 28 tys. km/h.
Asteroidy co kilka tygodni przelatują blisko Ziemi. Ostatni raz o podobnym zjawisku NASA poinformowała na początku września w kontekście asteroidy 2011 ES4 odkrytej 2 marca 2011 roku. Mająca od 22 do 49 metrów średnicy przeleciała ona w bezpiecznej odległości ok. 123 tys. kilometrów. Do kolejnej takiej sytuacji dojdzie już w czwartek 24 września.
Z powodu stosunkowo niewielkich rozmiarów asteroida nie zagrażałaby Ziemi, nawet gdyby leciała w jej kierunku.
- Asteroida rozpadłaby się w atmosferze prawie całkowicie w pył, ale prawdopodobnie towarzyszyłby temu deszcz małych meteorytów - powiedział w rozmowie z "Newsweekiem" dyrektor CNEOS Paul Chodas.
Inna rzecz jest warta uwagi. Ziemskie systemy monitorowania nieba i kosmosu wyłapują asteroidy dosłownie w ostatniej chwili. Jest złudzeniem wielu ludzi, że gdyby coś było, co zagraża Ziemi, to dawno byłoby opisane i byłyby do tego linki w sieci.
Projekt Virtual Telescope będzie śledził asteroidę na żywo za pomocą zaawansowanych, zdalnie sterowanych teleskopów we Włoszech. Przelot asteroidy będzie transmitowany na żywo pod adresem poniżej:
źródło: gazeta.pl
Wejście na pokład
Wiadomość z okrętu Nautilus
UFO24
więcej na: emilcin.com
Dziennik Pokładowy
FILM FN
EMILCIN - materiał archiwalny
Archiwalne audycje FN
Poleć znajomemu
Najnowsze w serwisie