Dziś jest:
Sobota, 22 czerwca 2024

Nasze położenie na tej Ziemi wygląda osobliwie, każdy z nas pojawia się mimowolnie i bez zaproszenia, na krótki pobyt bez uświadomionego celu. Nie mogę nadziwić się tej tajemnicy... 
/Albert Einstein/

FN 24
WIADOMOŚCI OD NASZYCH CZYTELNIKÓW
Wyślij do nas wiadomość - kliknij, aby rozwinąć formularz


Zachowamy Twoje dane tylko do naszej wiadomości, chyba że wyraźnie napiszesz, że zezwalasz na ich opublikowanie. Adres email do wysyłania newsa do działu "FN 24": nautilus@nautilus.org.pl

Twoje imię i nazwisko lub pseudonim

Twój email lub telefon

Treść wiadomości

Zabezpieczenie przeciw-botowe

Ilość UFO na obrazie
NAJNOWSZE WYDANIE 'NATURE' - CZARNE DZIURY MAJĄ UNIKALNĄ CECHĘ
Sob, 2 gru 2023 18:37 | komentarze: brak czytany: 1496x

Wydaje się to nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe, bo zaprzecza temu sama istota czarnej dziury - pochłania ona wszystko, łącznie ze światłem. A jednak astrofizycy z Uniwersytetu Stanford zaobserwowali świetlne "echo" - rozbłyski światła, które zdawały się odbijać z drugiej strony czarnej dziury - napisał o tym brytyjski dziennik 'The Independent'.Naukowcy badają czarne dziury już od kilkudziesięciu.......

czytaj dalej

Wydaje się to nie tylko trudne, ale wręcz niemożliwe, bo zaprzecza temu sama istota czarnej dziury - pochłania ona wszystko, łącznie ze światłem. A jednak astrofizycy z Uniwersytetu Stanford zaobserwowali świetlne "echo" - rozbłyski światła, które zdawały się odbijać z drugiej strony czarnej dziury - napisał o tym brytyjski dziennik 'The Independent'.
Naukowcy badają czarne dziury już od kilkudziesięciu lat, a mimo to wciąż są to jedne z najbardziej zagadkowych obiektów we wszechświecie. Stanowią taki obszar czasoprzestrzeni, którego – z uwagi na działanie grawitacji – nic nie ma prawa opuścić. Nawet światło.

Co prawda odbicie światła z drugiej strony czarnej dziury przewidziały wyliczenia astrofizyków sprzed pół wieku, potwierdza je też teoria względności Einsteina, ale tak naprawdę nigdy wcześniej czegoś takiego nie widziano. Odkrycie badaczy ze Stanford jest pierwszą bezpośrednią obserwacją tego zjawiska, potwierdzającą wcześniejsze teorie.Świat z drugiej strony czarnej dziury

Odkrycie nastąpiło tuż po tym, jak naukowcy zbadali promieniowanie rentgenowskie, emitowane przez supermasywną czarną dziurę, która znajduje się w odległości 800 mln lat świetlnych od nas.

Naukowcy zaobserwowali dziwny wzór – po jasnych, błyskających promieniach rentgenowskich nastąpiły później mniejsze i w nieco innych kolorach. - Wyglądały, jakby odbijały się z drugiej strony czarnej dziury – zauważył Dan Wilkins, astrofizyk z Uniwersytetu Stanford. - To niezwykłe zdarzenie, biorąc pod uwagę, że czarne dziury są bardziej znane ze wchłaniania światła niż bycia jego źródłem.

Co było powodem takiego zjawiska? Prawdopodobnie fakt niezwykłego zagięcia czasoprzestrzeni, które umożliwia widzenie fragmentu Kosmosu, który normalnie jest "zasłonięty" przez czarną dziurę. - Czarna dziura wypacza przestrzeń, zaginając światło i skręcając wokół siebie pola magnetyczne - wyjaśnił Wilkins.

Publikacja pojawiła się w najnowszym wydaniu „Nature”.

źródło: Independent
zwiń tekst

TURCJA PŁONIE - STRAŻACY MÓWIĄ O APOKALIPSIE
Sob, 2 gru 2023 18:38 | komentarze: brak czytany: 1683x

Na południu Turcji szaleje już ponad 100 pożarów. „Płoną zwierzęta, wszystko spłonie”. Strażacy - "zmiana klimatu przyniosła nam apokalipsę".Na południu Turcji szaleje już ponad setka pożarów: takie dane przekazał w sobotę resort rolnictwa w Ankarze. Według relacji telewizji CNN, rolnicy w tej części kraju stają się świadkami apokaliptycznych scen. „Płoną zwierzęta, wszystko spłonie” – powiedział .......

czytaj dalej

Na południu Turcji szaleje już ponad 100 pożarów. „Płoną zwierzęta, wszystko spłonie”. Strażacy - "zmiana klimatu przyniosła nam apokalipsę".
Na południu Turcji szaleje już ponad setka pożarów: takie dane przekazał w sobotę resort rolnictwa w Ankarze. Według relacji telewizji CNN, rolnicy w tej części kraju stają się świadkami apokaliptycznych scen. „Płoną zwierzęta, wszystko spłonie” – powiedział stacji Muzeyyan Kacar z wioski Kacalar. Jak podaje CNN, ogień zabił już na tamtejszych farmach ponad 2 tysiące zwierząt i zniszczył co najmniej 77 domów. Liczba ofiar śmiertelnych pożarów wzrosła do sześciu.Ogień pojawił się w kilku miejscach na południu Turcji w środę, ale przy silnym wietrze szybko się rozprzestrzenił. W sobotę - jak podał turecki resort rolnictwa - liczba pożarów w tej części kraju wzrosła z 91 do 101.

Według hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE, płomienie całkowicie zniszczyły dziesiątki hektarów lasów i pól uprawnych.

Z popularnego kurortu Bodrum nad Morzem Egejskim prewencyjnie ewakuowano turystów, a dystrykt zamknięto dla ruchu, by ułatwić siłom straży pożarnej dotarcie na miejsce.

Ponad 550 ludzi, którzy w wyniku pożarów potrzebowali pomocy medycznej, wyszło już ze szpitali, 11 jest natomiast nadal hospitalizowanych.

Z ogniem walczą tysiące strażaków, a z powietrza wspierają ich śmigłowce i drony oraz 13 samolotów: są wśród nich maszyny z Iranu, Azerbejdżanu, Rosji i Ukrainy.
Tereny objęte pożarami ogłoszone zostały już obszarem klęski żywiołowej.

Jak zauważył w rozmowie z CNN ekspert Fundacji na rzecz Walki z Erozją Ziemi Hikmet Ozturk, pożary zdarzają się w południowej Turcji często, ale w tym roku - ze względu na rekordowe upały, wilgotność powietrza poniżej 14 procent i wiatr wiejący z prędkością około 50 km/h - ogień rozprzestrzenia się wyjątkowo szybko.

Reuters podaje natomiast, że ponieważ pożary pojawiły się w kilku miejscach jednocześnie, tureckie władze nie wykluczają, że doszło tu do celowego działania.

Agencja Associated Press przypomina z kolei, że winą za poprzednie pożary tureckie władze obarczały często kurdyjskich bojowników.

źródło: Associated Presszwiń tekst

POLACY O ZMIANACH KLIMATU
Sob, 2 gru 2023 18:38 | komentarze: brak czytany: 1370x

Aż 81 proc. Polaków deklaruje, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw - wynika z opublikowanego w środę badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Dodano, że ponad jedna trzecia ankietowanych skłonna jest płacić wyższe podatki, by inwestować w ochronę klimatu.Badanie - jak napisano - zostało przeprowadzone tuż przed Dniem Długu Ekologicznego, wyznaczającego moment, kiedy ludzie wykorzystali.......

czytaj dalej

Aż 81 proc. Polaków deklaruje, że zmiany klimatyczne są dla nich powodem do obaw - wynika z opublikowanego w środę badania przeprowadzonego przez firmę Deloitte. Dodano, że ponad jedna trzecia ankietowanych skłonna jest płacić wyższe podatki, by inwestować w ochronę klimatu.

Badanie - jak napisano - zostało przeprowadzone tuż przed Dniem Długu Ekologicznego, wyznaczającego moment, kiedy ludzie wykorzystali zasoby, które przypadają na cały rok produkcji dóbr i usług. Dzień ten, przypadający w tym roku 29 lipca sygnalizuje, że przekroczona właśnie została zdolność Ziemi do ich odnawiania. Dodano, że przypadł on prawie miesiąc wcześniej niż rok temu, co oznacza to, że tempo, w jakim zużywamy naturalne zasoby mocno przyspieszyło.
"Wyniki naszego najnowszego badania pokazują, że transformacja klimatyczna firm jest koniecznością nie tylko dlatego, że wymuszają ją zmiany regulacyjne. 81 proc. Polaków, którzy przyznają, że przejmują się zmianami klimatu to przecież potencjalni pracownicy i klienci, i to ich potrzeby powinny być na pierwszym miejscu w biznesie" – powiedziała cytowana w informacji partnerka i liderka zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w Polsce i Europie Środkowej Deloitte Irena Pichola. Wskazała, że prawie dwie trzecie Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego miesiąca czuło niepokój z powodu zmian klimatycznych, i że jest to alarmujący wynik, który powinien skłonić firmy do działania.

Ekspertka zauważa, że najbardziej zaniepokojone grupy to kobiety, osoby w wieku 50+, aktywne zawodowo i posiadające dzieci. Co istotne, ponad trzy razy częściej niepokój o środowisko deklarują ankietowani, którzy widzą negatywne skutki zmian klimatycznych w swoim otoczeniu. "Może to oznaczać, że w miarę jak zmiany klimatyczne będą stawały się bardziej widoczne, liczba zaniepokojonych osób będzie rosła" - powiedziała. Zaznaczyła, że wśród rodziców z małymi dziećmi, osób zaniepokojonych zmianami klimatycznymi jest więcej niż średnio w badaniu. Prawie trzy czwarte respondentów twierdzi też, że to właśnie ich dzieci i wnuki skorzystają na ograniczeniu zmian klimatycznych, a tylko 7 proc., że oni sami.

Jak pokazuje badanie, 55 proc. ankietowanych Polaków uważa, że w zakresie walki o lepszy klimat podejmowanych jest aktualnie za mało działań, 43 proc. oczekuje "natychmiastowych i zdecydowanych działań, nawet jeśli wiążą się one z koniecznością wysokich nakładów", natomiast tylko 7 proc. Polaków uważa, że świat robi wystarczająco dużo w tym zakresie. Marginalny jest natomiast odsetek respondentów (4 proc.), którzy nie chcą żadnych zmian.

Badanie wskazuje też gotowość gospodarstw domowych do podejmowania wysiłku w walce o klimat. Do najczęstszych deklarowanych przez nie działań należy segregowanie odpadów, co robi ponad dwie trzecie badanych, ograniczenie marnowania żywności (62 proc.) oraz ograniczenie zużycia wody (61 proc).

Ponad trzy czwarte ankietowanych zapewnia też, że jest skłonne płacić więcej za towary przyjazne dla środowiska. Większość z nich jest gotowa zapłacić za to do 10 proc. więcej, 14 proc. - do 20 proc. więcej, natomiast 4 proc. deklaruje, że zapłaci nawet ponad 20 proc. więcej. Gotowość płacenia wyższych cen - jak wynika z badania - istotnie częściej niż pozostali wyrażają osoby obawiające się o klimat. Co ciekawe, znaczenie ma tu także wiek: osoby poniżej 35. roku życia częściej deklarują gotowość płacenia wyższej ceny za przyjazne środowisku towary.

Ponad jedna trzecia ankietowanych zapewnia również, że jest skłonna płacić wyższe podatki, by inwestować w ochronę klimatu. Przeciętnie badani wyrażali gotowość do płacenia ok. 50 zł miesięcznie, a ponad jedna czwarta respondentów jest skłonna zaakceptować niższą (średnio o 5 proc.) pensję, jeśli pracodawca jest przyjazny dla środowiska.

To, jak ważne jest stanowisko pracodawcy w kwestii dbania o środowisko, pokazuje znaczna, bo wynosząca 27 proc., liczba badanych, którzy zapewniają, że rozważą zmianę pracy, jeśli firma, w której pracują nie wprowadzi zrównoważonych praktyk biznesowych. 37 proc. zapytanych szczyci się natomiast pracą w organizacji, która aktywnie działa w celu redukcji emisji zanieczyszczeń, podróży czy używania plastiku. (PAP)

/poniżej zdjęcie miasta w  Chinach, które zostało zalane przez powódź w lipcu 2021/

zwiń tekst

WIELKA BRYTANIA: PO SZCZEPIONKĘ CHOĆBY DO PIEKŁA
Sob, 2 gru 2023 18:39 | komentarze: brak czytany: 1629x

Wielka Brytania: "Po szczepionkę choćby do piekła". Pacjenci w ciężkim stanie żałują, że się nie zaszczepili. Lekarze w szpitalach zajmują się kiedyś zaciekłymi antyszczepionkowcami, którzy w ciężkim stanie po zakażeniu koronawirusem mówią o tym, jak bardzo się mylili.- Niektórzy żałują już kiedy przyjeżdża karetka, inni dopiero na intensywnej terapii, albo kiedy umiera im ktoś bliski. Ci ludzie wiedzą.......

czytaj dalej

Wielka Brytania: "Po szczepionkę choćby do piekła". Pacjenci w ciężkim stanie żałują, że się nie zaszczepili. Lekarze w szpitalach zajmują się kiedyś zaciekłymi antyszczepionkowcami, którzy w ciężkim stanie po zakażeniu koronawirusem mówią o tym, jak bardzo się mylili.
- Niektórzy żałują już kiedy przyjeżdża karetka, inni dopiero na intensywnej terapii, albo kiedy umiera im ktoś bliski. Ci ludzie wiedzą, że nie szczepiąc się przeciwko COVID-19 popełnili największy błąd w życiu - opowiadają brytyjscy lekarze.

Lekarze, których opowieści przytacza w środę „Guardian", pracują na intensywnej terapii w brytyjskich szpitalach. Jak mówią, ich pacjenci gorzko żałują, że się nie zaszczepili przeciwko koronawirusowi. Wielu odmówiło przyjęcia szczepionki i dopiero w zderzeniu z poważnymi albo tragicznymi skutkami zakażenia, zaczynają rozumieć, że popełnili błąd.

Nie czekajmy, aż dopadnie nas koronawirus
Wśród naszych pacjentów w stanie krytycznym spotkałam tylko jedną osobę, która zaszczepiła się dwiema dawkami. Zdecydowana większość pacjentów to osoby całkowicie niezaszczepione – relacjonuje w rozmowie z „Guardianem" Dr Samantha Batt-Rawden, specjalistka intensywnej terapii i szefowa Doctors’ Association UK.

Przyznaje, że bardzo trudno obserwuje się wyraz żalu na twarzach pacjentów, kiedy ich stan gwałtownie się pogarsza i staje się jasne, że potrzebują respiratora.

Widać jak zaczyna do nich docierać, że popełnili największy błąd w swoim życiu. To dla nich naprawdę trudne – tłumaczy. Batt-Rawden przyznaje, że czasem pacjenci w rozmowach z rodzinami wyrażają żal z powodu niezaszczepienia się.

Lekarka opowiada, że pacjenci, którym udaje się przeżyć, całkowicie zmieniają podejście do szczepień i pandemii. – Cały ich „covidowy sceptycyzm" znika po doświadczeniu pobytu na intensywnej terapii – przyznaje.

Jeden z opisanych w „Guardianie" pacjentów, którzy żałują, że się nie zaszczepili, to nauczyciel, Abderrahmane Fadil, który – mało brakowało – a zmarłby na COVID-19.

Nadal mam pozytywny wynik testu na koronawirusa. Ale moja droga do wyzdrowienia idzie świetnie i nie mogę się doczekać, kiedy będę mógł się zaszczepić – opowiada. – Każdemu radzę, żeby się zaszczepił. Dzisiaj poszedłbym za szczepionką do piekła. Nie czekajmy, aż ta choroba dopadnie nas wszystkich – dodaje.

 
Nikt nie chce skończyć na OIOM-ie

Wtóruje mu cytowana w „Guardianie" Carla Hodges, 35-latka, której ojczym, 58-latek, zmarł na COVID-19 na początku lipca, a matka z ciężkimi objawami znalazła się w szpitalu. Hodges przyznaje, że dla całej rodziny dopiero choroba stała się budzikiem, wcześniej ojczym i matka nie wierzyli w szczepionki.

Żadne z nich się nie zaszczepiło, chociaż mama jest w grupie ryzyka, choruje na cukrzycę – opowiada.

Teraz jej matka nie może się szczepionki doczekać.

Ma szczęście, że nadal z nami jest. Wiem, że bardzo żałuje, że wcześniej się nie zaszczepiła. Wstydziła się przyznać do tego lekarzom w szpitalu – dodaje Hodges.

Zakażenia koronawirusem nie przeżył Glenn Barratt, 51-latek z Cleethorpes, który nie chciał się zaszczepić. Zmarł w szpitalu w Grimsby po kilkutygodniowej walce z chorobą. Jego ostatnie słowa do lekarzy i pielęgniarek brzmiały: „Żałuję, że się nie zaszczepiłem".
Dziś rodzina mężczyzny prosi Brytyjczyków, by nie popełniali jego błędu.

Nie jestem fatalistą, nie mówię nikomu, co ma robić, ale gdyby Glenn się zaszczepił, nadal byłby z nami – przekonuje kuzyn Glenna Barratta, Ken Meech.

Doktor Batt-Rawden przyznaje, że rodziny zmarłych na COVID-19 często pytają lekarzy, czy można było coś zrobić, żeby ich uratować.

Przecież wiadomo, że jest coś, co sprawiłoby, że życie pacjenta nie byłoby narażone, a jednak często słyszymy to pytanie – mówi lekarka.

Dodaje, że są przypadki, gdy rodzina aktywnie zniechęcała pacjenta do szczepionki. Jak przyznaje, duża część dezinformacji na temat szczepionek pochodzi z mediów społecznościowych.

Skutki uboczne są łagodne. Słuchajcie lekarzy, którzy pracują na intensywnej terapii, bo każdego dnia pęka nam tu serce. Naprawdę nikt z was nie chce tutaj skończyć – radzi Batt-Rawden.

Źródło: Guardian
zwiń tekst

PROJEKT GALILEO - NAUKOWCY Z HARVARDU BADAJĄ UFO
Sob, 2 gru 2023 18:40 | komentarze: brak czytany: 1393x

Raport amerykańskich służb na temat spotkań i obserwacji niezidentyfikowanych obiektów latających (UFO), kontrowersje dotyczące pierwszej planetoidy pozaziemskiej przez Układ Słoneczny sprawiły, że w tym roku niezidentyfikowane obiekty latające bezustannie przewijają się przez media. Teraz poznajemy szczegóły projektu Galileo.Avi Loeb - do niedawna dziekan Wydziału Astronomii na Harvardzie -  .......

czytaj dalej

Raport amerykańskich służb na temat spotkań i obserwacji niezidentyfikowanych obiektów latających (UFO), kontrowersje dotyczące pierwszej planetoidy pozaziemskiej przez Układ Słoneczny sprawiły, że w tym roku niezidentyfikowane obiekty latające bezustannie przewijają się przez media. Teraz poznajemy szczegóły projektu Galileo.
Avi Loeb - do niedawna dziekan Wydziału Astronomii na Harvardzie -   mówił, że jeżeli we wszechświecie istnieją/istniały zaawansowane, technologiczne, obce cywilizacje, to z pewnością na przestrzeni swojej historii wytwarzały mnóstwo urządzeń, które trafiały w przestrzeń kosmiczną, z czasem kończąc jako „śmieci kosmiczne”, nieaktywne sondy przemierzające przestrzeń kosmiczną. Co więcej, według naszego rozmówcy takim szczątkiem technologicznym mogłaby być właśnie 'Oumuamua, pierwsza pozasłoneczna planetoida dostrzeżona przez astronomów podczas opuszczania Układu Słonecznego w 2017 r.
Ten sam Avi Loeb właśnie poinformował o uruchomieniu specjalnej grupy naukowców z wielu instytucji naukowych na całym świecie, która w ramach projektu Galileo będzie poszukiwała i badały dowody na istnienie obecnie lub w przeszłości pozaziemskich cywilizacji technologicznych (ETC).

W ramach projektu naukowcy będą analizowali dane zbierane za pomocą tworzonej właśnie sieci teleskopów, które będą bezustannie obserwowały niebo, jednocześnie ucząc algorytmy sztucznej inteligencji wykrywania potencjalnych artefaktów astroarcheologicznych, tudzież aktywnych instrumentów naukowych stworzonych przez obecne lub wymarłe już pozaziemskie cywilizacje technologiczne.

-    W 2017 r. świat po raz pierwszy zobaczył obiekt międzygwiezdny przelatujący przez nasz Układ Słoneczny. Obserwacje astronomiczne wykazały, że Oumuamua ma bardzo nietypowe właściwości, które wymykają się naturalnym wyjaśnieniom. Teraz możemy jedynie spekulować, czy zachowanie tego obiektu można wyjaśnić jakimś nieznanym zjawiskiem naturalnym, czy też powinniśmy dopuścić możliwość tego, że Oumuamua jest obiektem stworzonym przez pozaziemską cywilizację, np. żaglem słonecznym czy też anteną komunikacyjną, co dużo lepiej wyjaśniałoby jej zachowanie. […] Zważając na odkrycie w ostatnich latach obfitości planet w ekosferach różnych gwiazd, planet, na których mogłoby istnieć życie, naukowcy zaangażowani w Projekt Galileo stwierdzają, że nie możemy już dłużej odrzucać możliwości istnienia pozaziemskich cywilizacji technologicznych, tylko dlatego, że naraża nas to na stygmatyzację     - przekonuje prof. Loeb w informacji prasowej.

W ramach projektu Galileo naukowcy planują stworzyć sieć średnich rozmiarów teleskopów o wysokiej rozdzielczości, podłączonych do detektorów, kamer i systemów komputerowych. Wszystkie zebrane przez nie dane będą dostępne dla opinii publicznej. Analogicznie wszystkie analizy naukowe będą przejrzyste i dostępne dla zainteresowanych.

Do analizy danych zostaną zaprzężone algorytmy sztucznej inteligencji, które z czasem nauczą się rozpoznawać w danych obiekty pochodzenia ziemskiego, od ptaków, balonów, dronów po satelity.

W rozmowie ze Spider’s Web prof. Avi Loeb potwierdza, że specjalnie do tego projektu zostanie stworzona sieć teleskopów wyposażonych w zwierciadła o średnicy 25 cm, pozwalająca monitorować nocne niebo w poszukiwaniu obiektów, których zachowanie będzie je odróżniało od planetoid czy meteoroidów, a jednocześnie od wszystkich obiektów latających bezustannie w atmosferze ziemskiej.Więcej szczegółów będzie można poznać dzisiaj na konferencji prasowej, która rozpocznie się o godzinie 18:00 w oknie powyżej. Jak na razie nie wiadomo kiedy możemy się spodziewać pierwszych wyników. Nie zmienia to jednak faktu, że Galileo może okazać się nowym projektem poszukiwania pozaziemskich cywilizacji (SETI), a z takimi inicjatywami jest tak, że im więcej, tym lepiej i tym większe szanse na przełomowe odkrycia.

źródło: https://spidersweb.pl/2021/07/pozaziemskie-cywilizacje-technologiczne-projekt-galileo-avi-loeb.html


From: [...]
Sent: Monday, August 2, 2021 6:28 PM
To: nautilus@nautilus.org.pl
Subject: Nauka na poważnie zajmie się badaniem UFO

Dzień dobry

 Coś takiego jeszcze kilka lat temu byłoby niewyobrażalne. Ale to właśnie się dzieje. Uniwersytet Harvarda zajmie się na poważnie badaniem obiektów UFO. Mają już pieniądze na badania i kupno sprzętu. 

 Naukowiec który będzie odpowiadał za ten projekt badawczy udzielił wywiadu w telewizji. Poniżej link do wywiadu

 https://www.youtube.com/watch?v=KhiwoZ_rRwY

 Pozdrawiam

[...]zwiń tekst

METEOR NAD NORWEGIĄ
Sob, 2 gru 2023 18:40 | komentarze: brak czytany: 2167x

Duży meteor rozświetlił niebo nad Norwegią. Jego fragmenty mogły uderzyć w ziemię w pobliżu Oslo.W nocy z soboty na niedzielę na niebie w Norwegii rozbłysł wielki meteor. Zdaniem ekspertów jego fragment mógł uderzyć w ziemię kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Oslo.Doniesienia o przelatującym na niebie meteorze pojawiły się ok. godz. 1 w nocy z soboty na niedzielę. Rozbłysło niebo, można było usłyszeć.......

czytaj dalej

Duży meteor rozświetlił niebo nad Norwegią. Jego fragmenty mogły uderzyć w ziemię w pobliżu Oslo.
W nocy z soboty na niedzielę na niebie w Norwegii rozbłysł wielki meteor. Zdaniem ekspertów jego fragment mógł uderzyć w ziemię kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Oslo.

Doniesienia o przelatującym na niebie meteorze pojawiły się ok. godz. 1 w nocy z soboty na niedzielę. Rozbłysło niebo, można było usłyszeć także charakterystyczne dudnienie.

Jak podaje Euronews.com na podstawie doniesień agencji Reuters, fragment meteoru mógł uderzyć w duży, zalesiony teren znajdujący się ok. 60 km na zachód od stolicy kraju, Oslo. Do tej pory nie natrafiono na jego ślad. Niewykluczone, że może to zająć nawet kilka lat.
Meteor leciał z prędkością 15-20 kilometrów /s (ok. 72 tys. km/h) i pojawił się na niebie przez kilka sekund. Niektórzy świadkowie twierdzą, że poczuli silny powiew wiatru.

Meteor nad Norwegią

- To, z czym mieliśmy do czynienia zeszłej nocy, to duża skała podróżująca prawdopodobnie z obszaru między Marsem a Jowiszem, czyli naszego pasa asteroid - komentował w rozmowie z agencją Reuters jeden ze świadków zdarzenia Morten Bilet.

Bilet wyjaśnił w rozmowie z Norweską Agencją Informacyjną cytowanej przez portal Tu.no, że meteor najprawdopodobniej mógł rozpaść się na mniejsze kawałki.

- Jeśli natknąłeś się na czarny, okrągły kamień, prawdopodobnie znalazłeś meteoryt - stwierdził.

Nie ma doniesień o ewentualnych ofiarach lub zniszczeniach spowodowanych uderzeniem meteoru.

źródło: gazeta.plzwiń tekst

FRANCJA OFICJALNIE O CZWARTEJ FALI PANDEMII
Sob, 2 gru 2023 18:40 | komentarze: brak czytany: 2167x

- Francja weszła w czwartą falę epidemii COVID-19 - potwierdził w poniedziałek rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal, który wyjaśnił, że wiąże się to szybkim rozprzestrzenianie się wariantu koronawirusa Delta.- Weszliśmy w czwartą falę [...]. Zaczynamy od małej liczby zakażonych, ale ta fala może wzrosnąć bardzo szybko - dodał rzecznik. Sprecyzował, że krajowy wskaźnik zakażeń wynosi obecnie 86.......

czytaj dalej

- Francja weszła w czwartą falę epidemii COVID-19 - potwierdził w poniedziałek rzecznik francuskiego rządu Gabriel Attal, który wyjaśnił, że wiąże się to szybkim rozprzestrzenianie się wariantu koronawirusa Delta.

- Weszliśmy w czwartą falę [...]. Zaczynamy od małej liczby zakażonych, ale ta fala może wzrosnąć bardzo szybko - dodał rzecznik. Sprecyzował, że krajowy wskaźnik zakażeń wynosi obecnie 86 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu siedmiu dni, co stanowi wzrost o 125 proc. w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Francja wchodzi w czwartą falę COVID-19. Odnotowuje gwałtowny wzrost zakażeń koronawirusem

- Tak gwałtownego wzrostu (zakażeń) nie było - podkreślił Attal i zwrócił uwagę, że szczepienia we Francji "pozostają na niewystarczającym poziomie".

Wariant Delta, który "zaraża błyskawicznie", pojawia się częściej niż inne mutacje wirusa i, według Attala, odpowiada za około 80 proc. zakażeń koronawirusem we Francji. Liczba hospitalizacji w kraju znów rośnie (+43 proc.). Nastąpił również wzrost liczby pacjentów na oddziałach reanimacji o 27 proc., co budzi obawy o przeciążenie szpitali pomimo szczepień na COVID-19.

zwiń tekst

JASNOWIDZ KRZYSZTOF JACKOWSKI O POSZUKIWANYM MORDERCY
Nie, 18 lip 2021 09:19 | komentarze: brak czytany: 2121x

Gdzie ukrywa się Jacek Jaworek? Czy nadal żyje? Serwis Fakt zwrócił się z tymi pytaniami do jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego, który wielokrotnie udowadniał już swoją skuteczność w poszukiwaniu zaginionych osób.Jackowski szuka mordercy z BorowcówTą sprawą od wielu dni żyje cała Polska. Od ubiegłego weekendu policja poszukuje 52-letniego Jacka Jaworka, który jest podejrzewany o zabójstwo trzech osób.......

czytaj dalej

Gdzie ukrywa się Jacek Jaworek? Czy nadal żyje? Serwis Fakt zwrócił się z tymi pytaniami do jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego, który wielokrotnie udowadniał już swoją skuteczność w poszukiwaniu zaginionych osób.

Jackowski szuka mordercy z Borowców

Tą sprawą od wielu dni żyje cała Polska. Od ubiegłego weekendu policja poszukuje 52-letniego Jacka Jaworka, który jest podejrzewany o zabójstwo trzech osób. W akcji poszukiwawczej każdego dnia bierze udział blisko 200 policjantów, psy tropiące oraz drony. Wydano za nim list gończy.

Przypomnijmy, że do tragedii w Borowicach pod Częstochową doszło w nocy z piątku na sobotę (9/10 lipca). Wezwani na miejsce funkcjonariusze odkryli zwłoki małżeństwa 44-latków i ich 17-letniego syna. Wszyscy zginęli od strzału z broni palnej. Z życiem uszedł jedynie 13-latek, który schronił się u rodziny. Podejrzewany o dokonanie zbrodni jest bratem zamordowanego właściciela domu.


Krzysztof Jackowski uważa, że mężczyzna popełnił samobójstwo.

- Nie mam pewności, ale mam wrażenie, że ten człowiek nie żyje. Gdzie może być? Kojarzy mi się miejsce, gdzie jest żwirownia albo była żwirownia, po prostu w tym miejscu jest dość dużo żwiru. Jest to miejsce odludne. Niewykluczone, że jest to blisko tej miejscowości, w której się to stało. Myślę, że on raczej może nie żyć. Ewentualnie może chcieć, żeby wszyscy myśleli, że on nie żyje. Niewykluczone, że w tym szoku, zaraz po tym co zrobił, tam się udał i ze sobą skończył. Skoro zabrał broń to mógł się zastrzelić.

Jasnowidz Jackowski wątpi w to, by poszukiwany mężczyzna uciekł i gdzieś się ukrywał. Zwłaszcza, gdy jego wizerunek jest dobrze znany wszystkim obywatelom. Wizjoner jest zdania, że przez ten czas zostałby już przez kogoś zauważony i rozpoznany:

- Czy to prawdopodobne, że może żyć? […] Ten człowiek jest nieobliczalny. To, co zrobił, to straszne szaleństwo, gdyby doszedł do siebie, to by zrozumiał, że w tym przypadku jedynym wyjściem jest skończyć ze sobą. Myślę, że on to zrobił. Nie mam jego rzeczy, więc mogę się mylić, ale gdy usłyszałem w mediach o tym wydarzeniu, to do głowy bardzo mocno rzuciła mi się myśl, że on sobie coś zrobił.zwiń tekst

ZAPOMNIJCIE O WARIANCIE DELTA KORONAWIRUSA... NADCHODZI DELTA PLUS!
Sob, 2 gru 2023 18:41 | komentarze: brak czytany: 2574x

Jest groźniejszy, bardziej zaraźliwy, pozostawia o wiele większe spustoszenie w organizmie i potrafi radzić sobie ze szczepionkami - wariant Delta Plus. W Izraelu we wtorek, drugi dzień z rzędu, potwierdzono ponad 750 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W kraju pojawiły się alarmujące doniesienia o rozprzestrzenianiu się bardziej zaraźliwego i bardziej zjadliwego wariantu Delta Plus koronawirusa.......

czytaj dalej

Jest groźniejszy, bardziej zaraźliwy, pozostawia o wiele większe spustoszenie w organizmie i potrafi radzić sobie ze szczepionkami - wariant Delta Plus. W Izraelu we wtorek, drugi dzień z rzędu, potwierdzono ponad 750 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W kraju pojawiły się alarmujące doniesienia o rozprzestrzenianiu się bardziej zaraźliwego i bardziej zjadliwego wariantu Delta Plus koronawirusa - podaje portal Times of Israel.
Liczba poważnych przypadków wzrosła z 45 do 53 - wynika z danych ministerstwa zdrowia opublikowanych w środę. Resort rozpocznie sekwencjonowanie genetyczne szczepu koronawirusa u wszystkich pacjentów hospitalizowanych w ciężkim stanie w celu śledzenia rozprzestrzeniania się tzw. podwariantu Delta Plus.

Izrael. Rośnie liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Jak pisze Times of Israel, urzędnicy służby zdrowia starają się opanować epidemię, pomimo niechęci rządu do nałożenia w kraju nowych ograniczeń.

Nagły wzrost liczby przypadków nastąpił, gdy władze sanitarne podniosły alarm w związku z możliwym rozprzestrzenianiem się wariantu Delta Plus, który został zdiagnozowany u 51 pacjentów zaledwie sześć dni po wykryciu go po raz pierwszy w Izraelu.

Według ministerstwa zdrowia 754 nowe przypadki SARS-CoV-2 potwierdzono we wtorek, a dzień wcześniej 760 infekcji, co było najwyższym dobowym bilansem od 24 marca. Od początku epidemii w Izraelu zdiagnozowano 847 969 przypadków koronawirusa, co stanowi prawie jedną dziesiątą populacji.

Pięć kolejnych osób zostało we wtorek umieszczonych pod respiratorami, zwiększając ich liczbę do 15. Odnotowano jeden zgon, co zwiększyło liczbę zmarłych, zakażonych koronawirusem od wybuchu pandemii do 6440.

Uważa się, że wariant Delta koronawirusa, który jest dwa razy bardziej zaraźliwy niż oryginalny szczep wirusa powodujący Covid-19, jest odpowiedzialny za ok. 90 proc. nowych przypadków w Izraelu w ciągu ostatnich kilku tygodni. Urzędnicy służby zdrowia obawiają się, że szczep Delta Plus może okazać się silniejszy i bardziej zjadliwy niż jego poprzednik.
Izrael będzie segregował wg. podanej szczepionki?

Tymczasem minister turystyki Joel Razwozow chce, aby w przyszłości Izrael otworzył się na turystów w taki sposób, aby rozróżniać ich według szczepionki, którą otrzymali na Covid-19. Minister powiedział Kan News, że turyści zostaną podzieleni na tych, którzy otrzymali "znane w Izraelu szczepionki", takie jak Pfizer i Moderna, oraz tych z krajów, które oferują inne szczepionki przeciwko koronawirusowi, takich jak Chiny i Rosja.

Turyści zaszczepieni "znaną" szczepionką będą mogli wjechać do Izraela tylko z negatywnym wynikiem testu PCR, podczas gdy inni będą musieli zrobić badania krwi w celu określenia przeciwciał - zaproponował minister.

Na lotnisku im. Ben Gurion miałby powstać specjalny punkt do szybkiego badania krwi, który mógłby dostarczać wyniki w ciągu 15 minut. Razwozow miał przedstawić swoje propozycje gabinetowi ds. koronawirusa we wtorek podczas spotkania forum wybranych ministrów, których zadaniem jest kształtowanie polityki w tej sferze - podał Times of Israel. (PAP)

zwiń tekst

ZMIANY KLIMATU: CORAZ BLIŻEJ REKORDU NAJWYŻSZEJ TEMPERATURY NA ZIEMI
Sob, 2 gru 2023 18:41 | komentarze: brak czytany: 1818x

USA. Ponad 54 stopnie w Dolinie Śmierci. Coraz bliżej rekordu temperatury na Ziemi. Temperatury w Dolinie Śmierci sięgają rekordu z 1913 roku. W piątek i sobotę odnotowano tam ponad 54 stopnie Celsjusza. W niedzielę może być równie gorąco - ostrzega amerykańska Narodowa Służba Pogodowa.W Dolinie Śmierci w Kalifornii odnotowano w piątek temperaturę 130 st. Fahrenheita, czyli 54,4 st. Celsjusza. To .......

czytaj dalej

USA. Ponad 54 stopnie w Dolinie Śmierci. Coraz bliżej rekordu temperatury na Ziemi. Temperatury w Dolinie Śmierci sięgają rekordu z 1913 roku. W piątek i sobotę odnotowano tam ponad 54 stopnie Celsjusza. W niedzielę może być równie gorąco - ostrzega amerykańska Narodowa Służba Pogodowa.

W Dolinie Śmierci w Kalifornii odnotowano w piątek temperaturę 130 st. Fahrenheita, czyli 54,4 st. Celsjusza. To blisko rekordu z 10 lipca 1913 r., gdy zarejestrowano aż 56,7 st. Celsjusza (134 st. Fahrenheita).W sobotę temperatura w Dolinie Śmierci była niewiele niższa, lecz również przekraczała granicę 54 st. Celsjusza. 9 lipca odnotowano tam dokładnie 129 stopni Fahrenheita, czyli 54,1 st. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa prognozuje, że w niedzielę temperatura znów może wynieść 54,4 st.  Celsjusza.


56,7 st. Celsjusza. Tyle wynosi rekord temperatury w Dolinie Śmierci

Odczyty z piątku oraz z 16 sierpnia 2020 r., gdy w Dolinie Śmierci również odnotowano 54,4 st. Celsjusza, muszą zostać zweryfikowane przez ekspertów. Jeśli zostaną potwierdzone, będą to najwyższe wiarygodnie zarejestrowane temperatury na Ziemi.

Wynik z 10 lipca 1913 r., gdy odnotowano 56,7 st. Celsjusza, jest oficjalnie uznawany za rekordowy przez Światową Organizację Meteorologiczną. Jednak jak zauważają zagraniczne media, wynik jest kwestionowany przez część meteorologów. Ich zdaniem mógł to być błąd pomiaru.
Upały na Syberii. Kolejny rok rekordowych temperatur

Wyjątkowo ciepło jest też wokół koła podbiegunowego. 20 czerwca na Syberii, w pobliżu Wierchojańska, temperatura gruntu wyniosła bowiem aż 48 st. Celsjusza. Jak informuje Europejska Agencja Badawcza w dwóch innych miejscowościach - Gaworno i Saskyły - termometry pokazały 43 i 37 st. Celsjusza. Tym samym pobito rekord odnotowany w roku 1936.

Nieco ponad rok temu, 20 czerwca 2020 roku, w miejscowości Wierchojańsk na Syberii temperatura sięgnęła 38 stopni Celsjusza. Już wówczas był to rekord dla terenów koła podbiegunowego. Warto podkreślić, że zimą temperatura spada tu poniżej 40 stopni.

zwiń tekst

TAJEMNICA INDYJSKIEGO WARIANTU KORONAWIRUSA - ŚWIAT BOI SIĘ DELTY CORAZ BARDZIEJ
Sob, 2 gru 2023 18:41 | komentarze: brak czytany: 1639x

Wariant Delta zagraża Europie. Naukowcy: To najbardziej niebezpieczny wariant koronawirusa.Badania sugerują, że odkryty w Indiach w grudniu 2020 roku wariant Delta (B.1.617.2), może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy, niż wariant Alfa (brytyjski), będący o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec 2019 roku.Wariant Delta koronawirusa.......

czytaj dalej

Wariant Delta zagraża Europie. Naukowcy: To najbardziej niebezpieczny wariant koronawirusa.Badania sugerują, że odkryty w Indiach w grudniu 2020 roku wariant Delta (B.1.617.2), może być od 40 do 60 proc. bardziej zaraźliwy, niż wariant Alfa (brytyjski), będący o połowę bardziej zaraźliwy od pierwotnej odmiany koronawirusa, który pojawił się w Chinach pod koniec 2019 roku.

Wariant Delta koronawirusa odpowiada za 90 proc. nowych zakażeń w Izraelu

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, wariant Delta obecny jest w 91 krajach świata, natomiast zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), rozprzestrzenił się już w ponad 100 państwach. Wariant ten przyczynił się do ogromnej fali zachorowań w ostatnich miesiącach w Indiach. Ponadto składa się na niemal wszystkie nowe przypadki w Wielkiej Brytanii, 90 proc. w Izraelu i ponad połowę nowych infekcji w USA.

Chociaż stanowi na razie mniejszą liczbę nowych przypadków wykrytych na kontynencie europejskim, ilość infekcji wywołanych przez wariant Delta rośnie znacząco w co najmniej kilku krajach. We Francji odpowiada za co najmniej 40 proc. nowych przypadków, we Włoszech za ponad 20 proc. Według danych portugalskiego ministerstwa zdrowia w Lizbonie 70 proc. sekwencjonowanych przypadków przypada na Deltę. W Moskwie to 90 proc., a w całej Rosji 66 proc.

Wariant Delta "jest szybszy, sprawniejszy i skuteczniej dotyka osoby szczególnie narażone, niż poprzednie warianty" - ostrzegał 21 czerwca dr Mike Ryan z WHO. Prawdopodobne jest, że Delta łatwiej niż inne warianty zaraża osoby częściowo zaszczepione, a także może wiązać się z wyższym ryzykiem hospitalizacji.

Liczni eksperci oraz WHO ostrzegają, że Delta wkrótce stanie się dominującą odmianą na świecie i wywoła wybuchy epidemii wśród osób nieszczepionych, obciążając systemy ochrony zdrowia i przyczyniając się do zwiększenia liczby ofiar śmiertelnych.


Wariant Delta to większe ryzyko hospitalizacji

Istnieją ograniczone badania dotyczące tego, czy wariant ten powoduje cięższy przebieg choroby niż inne odmiany. Według brytyjskiej agencji rządowej Public Health England, wczesne dane sugerują, że Delta częściej prowadzi do hospitalizacji niż Alfa, ale może to wynikać z wyższej zaraźliwości, a nie z większej patogenności.

Na podstawie niemal 39 tys. zarejestrowanych przypadków w Anglii wykazano, że ??wariant Delta wiązał się z 2,61 razy wyższym ryzykiem hospitalizacji w ciągu 14 dni od daty pobrania próbki niż wariant Alfa - pisał w czerwcu "Guardian". W ciągu 14 dni ryzyko niezbędnej wizyty na pogotowiu było 1,67 razy wyższe.

Badania przeprowadzone przez rząd Wielkiej Brytanii wykazały, że pełne szczepienie jest skuteczne przeciwko szczepowi Delta, ale może być nieco mniej skuteczne niż przeciwko innym odmianom, szczególnie po jednej dawce.

Jedno z badań wykazało, że dwie dawki szczepionki przeciwko COVID-19 zapewniały 81-proc. ochronę przed wariantem Delta w porównaniu z 87-proc. ochroną przed wariantem Alfa. Z kolei jedna dawka zapewniła 33 proc. ochrony przed objawowym przebiegiem infekcji, wywołanej przez wariant Delta, w porównaniu z 51-proc. ochroną w przypadku infekcji wywołanej przez Alfę. Oznacza to, twierdzi "Financial Times", że pojedyncza dawka jest o 35 proc. mniej skuteczna przeciwko Delcie.

Jak w przypadku każdej znanej odmiany, pełne szczepienie działa przeciwko wariantowi Delta, co najmniej zapobiegając poważnemu przebiegowi choroby. Public Health England podał, że szczepionka Pfizer-BioNTech przeciwko COVID-19 była w 96 proc. skuteczna, a szczepionka AstraZeneca w 92 proc., w zapobieganiu hospitalizacji z powodu wariantu Delta.

Do podobnych wniosków doszedł izraelski resort zdrowia w przypadku preparatu Pfizer-BioNTech, informując o 93-proc. skuteczności zapobiegania hospitalizacji. Jeśli jednak chodzi o zapobieganie łagodniejszemu objawowemu przebiegowi, skuteczność szczepienia w przypadku Delty wynosiło już tylko 64 proc.

Przeciwciała ozdrowieńców nie radzą sobie z wariantem Delta tak dobrze, jak przeciwciała osób zaszczepionych nawet jedną dawką

W badaniu opublikowanym w "Nature" 8 lipca, francuscy naukowcy sprawdzili na niezaszczepionych ozdrowieńcach, jak dobrze przeciwciała wytwarzane przez infekcję działają na Deltę, w porównaniu z tymi powstałymi po zaszczepieniu. Okazuje się, że przeciwciała osób, które przeszły zakażenie koronawirusem, nie radziły sobie z Deltą tak dobrze, jak pojedyncza dawka preparatu Pfizer-BioNTech lub AstraZeneca.Naukowcy twierdzą, że to, czy skupiska infekcji wariantu Delta, które zalewają Unię Europejską, zamienią się w większe wybuchy epidemii, będzie zależeć od tego, ile osób zostało w pełni zaszczepionych, a także od zachowania ludzi po tym, gdy wiele obostrzeń przeciwepidemicznych zostało zniesionych.

Jedynym sposobem, by zapobiec krążeniu wirusa, jest uodpornienie wystarczającej części populacji, jednak im bardziej zaraźliwy jest wirus, tym większą część populacji trzeba zaszczepić, by go powstrzymać. W przypadku pierwotnej postaci koronawirusa, próg odporności zbiorowej szacowano na 60-70 proc. populacji, ale dla wariantu Delta może on wynosić ok. 90 proc.

Żaden kraj zachodni nie zbliżył się jeszcze do tego progu. W Izraelu zaledwie 61 proc. ludności zaszczepiono dwiema dawkami szczepionki, w Wielkiej Brytanii - 51 proc., w USA - 48 proc., w Polsce - 47,5 proc., we Francji - 44 proc., a w Niemczech - 43 proc.

Tymczasem kiedy w Ameryce Północnej podano 76 dawek szczepionki w przeliczeniu na 100 mieszkańców, a w Europie 74, ten sam wskaźnik wynosi 48 dla Ameryki Południowej, 46 dla Azji i 4 dla Afryki.

Obecnie WHO uznaje za tzw. warianty alarmowe (Variants of Concern, VOC):

wariant brytyjski Alfa (B.1.1.7 z odmianami),
wariant południowoafrykański Beta (B.1.351 z odmianami),
wariant brazylijski Gamma (P1 z odmianami),
wariant indyjski Delta (B.1.617.2 z odmianami).

Kolejne cztery warianty, Eta, Jota, Kappa i Lambda sklasyfikowane są jako tzw. warianty zainteresowania (VOI, Variants of Interest).

(PAP)
zwiń tekst

MOUNT EVEREST: KORONAWIRUS NA DACHU ŚWIATA
Sob, 2 gru 2023 18:41 | komentarze: brak czytany: 2028x

Alarm na Mount Evereście - himalaiści byli zmuszani do ukrywania zakażenia koronawirusem. 'Jeśli w Nepalu dojdzie do fali mutacją Delta - będzie tragedia' - ostrzegają eksperci.Mount Everest najwyższy szczyt Ziemi (8848 m n.p.m.) ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu). Przez miejscową ludność był uważany za siedzibę bogów.......

czytaj dalej

Alarm na Mount Evereście - himalaiści byli zmuszani do ukrywania zakażenia koronawirusem. 'Jeśli w Nepalu dojdzie do fali mutacją Delta - będzie tragedia' - ostrzegają eksperci.

Mount Everest najwyższy szczyt Ziemi (8848 m n.p.m.) ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich (Centralnych), na granicy Nepalu i Chińskiej Republiki Ludowej (Tybetu). Przez miejscową ludność był uważany za siedzibę bogów. Po raz pierwszy zmierzony przez geodetów brytyjskich w połowie XIX wieku, po raz pierwszy zdobyty 29 maja 1953 roku. Od kilkunastu lat jest niszczony i zaśmiecany przez tzw. komercyjne wyprawy.Z relacji wspinaczy wynika, że co najmniej pięć osób z koronawirusem stanęło na Mount Evereście, a łącznie zakażonych w bazie pod szczytem było przynajmniej 59 osób. Wspinacze publikują relacje o zakażeniach, ale urzędnicy w Nepalu traktują to jako plotki.

- Byłem na Mount Evereście w 2014 roku podczas lawiny, która pochłonęła 16 istnień. Byłem tam rok później podczas trzęsienia ziemi w Nepalu, kiedy także mieliśmy wiele ofiar w naszym obozie. Miałem tam trudne, naprawdę trudne lata, ale ten rok pod względem fizycznym był zdecydowanie najtrudniejszy - mówi Scott Simper, amerykański wspinacz i operator filmowy, który na co dzień mieszka w Nowej Zelandii.
Kiedy Simper w tym roku po raz kolejny wspiął się na najwyższy szczyt świata, nie wiedział o tym, że ma koronawirusa. Dowiedział się dopiero po pozytywnym wyniku testu w Katmandu, gdzie jego firma ekspedycyjna poddała go kwarantannie.

- Na 12 dni trafiłem do małego, brudnego i zimnego pokoju w hotelu. Przez większość czasu leżałem. Miałem internet, ale nie miałem w ogóle siły, by z niego korzystać. Wstawałem w zasadzie tylko po to, by iść pod prysznic, gdzie oblewałem się wodą, by załagodzić ciężkie bóle całego ciała - opowiada.

Pierwszy przypadek koronawirusa na Mount Evereście

Zanim jednak Simper wrócił do Katmandu, dwa dni przeleżał w swoim namiocie w bazie pod Mount Everestem. Jej położenie (ok. 5300 m n.p.m.) jest szczególnie niepokojące, że wirus może być tam mylony z chorobą wysokogórską, której objawami także są kaszel, utrata apetytu czy duszności. - Te objawy, a szczególnie kaszel, to w wysokich górach coś powszechnego. Ale w tym roku zauważyłem, że kaszle więcej osób niż zwykle - zauważa Simper i dodaje, że też nie był też świadomy choroby, bo zawierzył władzom Nepalu, które długo nie testowały nikogo w bazie, przekonując, że tam koronawirus na pewno nie dotarł.

Niestety dotarł. Pod koniec kwietnia pisał o tym serwis outsideonline.com. Co prawda od razu nie podał nazwiska chorego, ale wiadomo było, że to himalaista, który przygotowywał grupę wspinaczy do ataku szczytowego. Początkowo sądzono, że cierpi na obrzęk płuc, który dość często występuje na dużych wysokościach, ale po przewiezieniu helikopterem do szpitala w Katmandu, okazało się, że jego test na Covid-19 dał pozytywny wynik. I że tym himalaistą jest Jangbu Sherpa, który pod koniec kwietnia - kiedy jeszcze jego ciało walczyło z wirusem - wprowadził na szczyt Mount Everestu m.in. księcia Bahrajnu Mohameda Hamada Mohameda al-Khalifa.

"Jeśli tutaj wybuchnie epidemia, będzie to sytuacja podobna do trzęsienia ziemi"

- Martwimy się, bo jeśli tutaj wybuchnie epidemia, będzie to sytuacja podobna do trzęsienia ziemi - mówiła wówczas dr Sangeeta Poudel, wolontariuszka z Himalayan Rescue Association, organizacji non-profit, która działa na rzecz zmniejszenia liczby zgonów z powodu ostrej choroby wysokogórskiej. A o tym, że wybuch epidemii pod Mount Everestem, może mieć katastrofalne skutki, apelowali także inni wspinacze, m.in. Alan Arnette.

- Siedząc w bazie, twój układ odpornościowy i tak jest osłabiony z powodu wysokości i rozrzedzonego powietrza, gdzie nawet małe skaleczenie na palcu nie zagoi się, dopóki nie wrócisz do środowiska bogatego w tlen - tłumaczył Arnette.

"New York Times" pisze, że Jangbu Sherpa był prawdopodobnie pierwszą osobą z Covid-19, która stanęła na szczycie Mount Everestu. Prawdopodobnie, bo władze Nepalu zakłamują statystyki. Z relacji wspinaczy i firm ekspedycyjnych wynika, że tej wiosny co najmniej pięć osób z koronawirusem stanęło na dachu świata, a łącznie zakażonych w bazie było przynajmniej 59 osób.

- Czy Szerpowie i wspinacze są supermenami? No nie, nie są. Ale ten problem zasługuje na dogłębne badania - mówi Ang Tshering Sherpa, były prezes Nepalskiego Stowarzyszenia Alpinizmu, którego cytuje "New York Times", a także nepalskie gazety, gdzie cały czas utrzymywana jest rządowa narracja. Nepalski departament turystyki, który nadzoruje wyprawy na Mount Everest, odrzuca przekazy wspinaczy i twierdzi, że na szczycie najwyżej góry świata nigdy nie było koronawirusa.

Nepalski rząd bagatelizował sytuację z koronawirusem

- Zdecydowanie nie zgadzam się z tym, jak nepalski rząd bagatelizował sytuację z Covid-19, ale z drugiej strony też go rozumiem, dlaczego otworzył w tym roku góry dla wspinaczy - mówi Simper i tłumaczy, że tamtejsi urzędnicy mieli motywację, by lekceważyć koronawirusa, bo chodziło oczywiście o pieniądze. Nepal żyje głównie z turystyki wysokogórskiej i dlatego po słabym 2020 roku i bardzo dobrym 2019, kiedy trekking i wspinaczka przyniosły mu ponad dwa miliardy dolarów, w obecnym sezonie wydał rekordową liczbę 408 zezwoleń na wyprawę na szczyt Mount Everestu, wymagając na początku od wspinaczy jedynie negatywnego testu na koronawirusa przed wjazdem do Nepalu.
Teraz już sezon został zamknięty. Bo Nepal, czyli jeden z najbiedniejszych krajów świata, cały czas zmaga się z epidemią koronawirusa w silnym wariancie indyjskim i brakiem szczepionek. Niewielu Szerpów czy innych Nepalczyków miało do nich dostęp w trakcie sezonu wspinaczkowego. I nawet teraz, gdy rząd apeluje do bogatych narodów o dawki szczepionki, mniej niż trzy procent populacji zostało w pełni zaszczepionych.

Rząd Nepalu jeszcze w trakcie sezonu czynił pewne starania, by uniknąć na górze infekcji - wprowadził nakaz noszenia maseczek, dystans społeczny, zaczął też na górze robić testy - ale to się na pewno nie udało. Wiele agencji ekspedycyjnych przyznaje, że koronawirus w bazie pod Mount Everestem szerzył się w najlepsze. Że prawdziwa liczba przypadków może być znacznie wyższa niż 59, ponieważ organizatorzy wypraw, lekarze i sami wspinacze byli zmuszani do ukrywania infekcji. Że w rzeczywistości zakażonych mogło być nawet czterokrotnie więcej.

źródło: https://www.sport.pl/inne/7,64998,27290990,wspinacze-z-koronawirusem-na-szczycie-mount-everest-alarm.html#s=BoxOpImg3zwiń tekst

NIEMIECCY NAUKOWCY: COVID-19 TRWALE ZMIENIA KOMÓRKI KRWI
Sob, 2 gru 2023 18:42 | komentarze: brak czytany: 2443x

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zmienia biomechaniczne właściwości czerwonych i białych krwinek, w niektórych przypadkach nawet na kilka miesięcy, co może tłumaczyć tzw. długi ogon COVID-19 - dowiedli naukowcy z Max-Planck-Zentrum für Physik und Medizin w Erlangen (Niemcy).Korzystając z cytometrii odkształcalności w czasie rzeczywistym po raz pierwszy naukowcy wykazali, że COVID-19 znacząco zmienia rozmiar.......

czytaj dalej

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zmienia biomechaniczne właściwości czerwonych i białych krwinek, w niektórych przypadkach nawet na kilka miesięcy, co może tłumaczyć tzw. długi ogon COVID-19 - dowiedli naukowcy z Max-Planck-Zentrum für Physik und Medizin w Erlangen (Niemcy).

Korzystając z cytometrii odkształcalności w czasie rzeczywistym po raz pierwszy naukowcy wykazali, że COVID-19 znacząco zmienia rozmiar i sztywność czerwonych i białych krwinek, a efekt ten utrzymuje się nawet do kilku miesięcy po zakażeniu. Może to tłumaczyć, dlaczego niektóre osoby dotknięte chorobą skarżą się na jej objawy jeszcze długo po przebyciu infekcji.

Naukowcy o wpływie COVID-19 na komórki krwi: Jest długotrwały

Duszność, zmęczenie i bóle głowy - to najczęstsze z długotrwałych skutków COVID-19. Niektórzy pacjenci cierpią na nie jeszcze po sześciu miesiącach, a nawet dłużej. Jednak co leży u podstaw zjawiska zwanego "długim ogonem COVID-19" - nadal nie wiadomo.

Ponieważ w przebiegu choroby często dochodzi do upośledzenia krążenia krwi, występują niebezpieczne niedrożności naczyń i ograniczony transport tlenu, uważa się, że to te zjawiska mogą odpowiadać za uciążliwe dolegliwości u covidowych ozdrowieńców. A kluczową rolę odgrywają tu najprawdopodobniej komórki krwi i ich właściwości fizyczne.

Aby zbadać ten aspekt, zespół naukowców kierowany przez profesorów Markétę Kubánkovą, Jochena Gucka i Martina Krätera mierzył parametry czerwonych i białych krwinek. - Wykryliśmy wyraźne i długotrwałe zmiany w tych komórkach: zarówno podczas ostrej infekcji, jak i po jej zakończeniu – informuje prof. Guck.
Do analizy komórek krwi naukowcy użyli opracowanej przez siebie metody zwanej cytometrią odkształcalności w czasie rzeczywistym (RT-DC), która została niedawno nagrodzona prestiżową nagrodą Medical Valley Award. W metodzie tej z dużą prędkością przesyła się komórki krwi przez wąski kanał, w skutek czego dochodzi do rozciągania leukocytów i erytrocytów. Specjalna kamera z mikroskopem rejestruje każdą komórkę, a unikalne oprogramowanie określa, jakie typy komórek są obecne w próbce oraz jak są one duże i zdeformowane. W ciągu jednej sekundy metoda pozwala na analizę 1000 komórek krwi. Zdaniem twórców, może być też przydatna jako system wczesnego ostrzegania w wykrywaniu przyszłych pandemii przez nieznane wirusy

Teraz biofizycy z Erlangen zbadali przy jej użyciu ponad cztery miliony komórek krwi pobrane od 17 pacjentów ciężko chorych na Covid-19 oraz od 14 ozdrowieńców i 24 zdrowych osób, które nigdy nie przeszły infekcji SARS-CoV-2.

Odkryli, że wielkość i odkształcalność czerwonych krwinek u osób chorych znacznie odbiegały od tożsamych parametrów u osób zdrowych. Wskazuje to, zdaniem badaczy, że SARS-CoV-2 uszkodził te komórki i może wyjaśniać zwiększone ryzyko niedrożności naczyń oraz powstawania zatorów w płucach. Także zaopatrzenie w tlen, które jest jednym z głównych zadań erytrocytów, może być upośledzone u osób zakażonych.

Eksperyment wykazał również, że limfocyty u pacjentów z Covid-19 były bardziej miękkie, co zazwyczaj wskazuje na silną reakcję immunologiczną. Podobne zjawisko zaobserwowano dla neutrofili - kolejnej grupy białych krwinek zaangażowanych we wrodzoną odpowiedź immunologiczną. Komórki te pozostały drastycznie zmienione nawet siedem miesięcy po przebyciu infekcji.

- Podejrzewamy, że zakażenie zmienia cytoszkielet komórek odpornościowych, który w dużej mierze odpowiada za ich funkcje - wyjaśnia prof. Kubánková. Jej zdaniem cytometria odkształcalności w czasie rzeczywistym może być rutynowo stosowana w diagnostyce COVID-19, a nawet służyć jako system wczesnego ostrzegania przed przyszłymi pandemiami powodowanymi przez nieznane dotąd wirusy.

Źródło: „Biophysical Journal", PAPZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NASZEJ NAJNOWSZEJ ECHO-SONDZIE:

CZY W PRZYSZŁOŚCI KORONAWIRUS ZMUTUJE DO WERSJI O TAK WYSOKIEJ ŚMIERTELNOŚCI, ŻE WPŁYNIE TO ZNACZĄCO NA ZMNIEJSZENIE LICZBY LUDZI NA ZIEMI?

https://www.nautilus.org.pl/echosonda,682,czy-w-przyszlosci-koronawirus-zmutuje-do-wersji-o-tak-wysokiej.htmlzwiń tekst

SETI O RAPORCIE PENTAGONU - PRACUJEMY NAD TYM OD DAWNA
Sob, 2 gru 2023 18:42 | komentarze: brak czytany: 2763x

Raport o UFO przygotowany przez amerykański wywiad odbił się w mediach sporym echem. Do dokumentu opisującego 144 zjawiska odnieśli się także naukowcy z projektu SETI, który od lat zajmuje się poszukiwaniami inteligentnego życia poza naszymi planetami.UFO (ang. unidentified flying object), czyli niezidentyfikowane obiekty latające rozpalają wyobraźnie nie tylko naukowców, ale także nasze. Niewyjaśnione.......

czytaj dalej

Raport o UFO przygotowany przez amerykański wywiad odbił się w mediach sporym echem. Do dokumentu opisującego 144 zjawiska odnieśli się także naukowcy z projektu SETI, który od lat zajmuje się poszukiwaniami inteligentnego życia poza naszymi planetami.
UFO (ang. unidentified flying object), czyli niezidentyfikowane obiekty latające rozpalają wyobraźnie nie tylko naukowców, ale także nasze. Niewyjaśnione zjawiska opisujące obiekty poruszające się w powietrzu w niespotykane sposób pojawiają się w mediach z dużą częstotliwością, jednak większa część z nich to zwykłe oszustwa. Niedawno amerykański wywiad opublikował raport dotyczący UFO, z którego wynika, że w ciągu ostatnich 17 lat takich obserwacji zanotowano 144, z czego tylko jedno związane było z naturalnymi zjawiskami.

- Pytanie o to czy jesteśmy sami we wszechświecie, zadajemy sobie od dawna. Prowadzimy także wiele badań, które pomogłyby na nie odpowiedzieć. Jednym z takich projektów jest SETI, czyli Search for Extraterrestrial Intelligence, który zajmuje się poszukiwaniem w kosmosie sygnałów radiowych i świetlnych mogących pochodzić od inteligentnych cywilizacji zamieszkujących inne planety.

Pracujący dla projektu naukowcy odnieśli się do raportu wywiadu USA w oficjalnym komunikacie.

Ponieważ analiza UAP i badania SETI pokrywają się, społeczeństwo i media często mylą się co do stopnia, w jakim są podobne. Mamy nadzieję złagodzić ten brak zrozumienia, wskazując różnice w założeniach, danych i metodologiach weryfikacji zarówno dla UAP, jak i SETI - SETI

Możemy przeczytać w nim, że poszukiwanie pozaziemskiego życia w ramach SETI oraz raport dotyczący UAP (niezidentyfikowanych zjawisk powietrznych) wzajemnie się pokrywają, choć do samego zagadnienia podchodzą w różny sposób. Naukowcy podkreślają także, że dla nie ma znaczenia czy odpowiedź na pytanie dotyczące obcych nam cywilizacji znajdziemy w przestrzeni kosmicznej, czy też w naszej atmosferze.

źródło: https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/nauka-i-technika/naukowcy-z-seti-komentuja-raport-o-ufo-amerykanskiego-rzadu/j50q59r

 

Amerykanie mają pozaziemskie technologie? Tak uważa były senator

Harry Reid, były senator ze stanu Nevada, uważa, że amerykańska armia jest w posiadaniu pozaziemskich technologii. Jego zdaniem Pentagon próbuje wykorzystać te rozwiązania przy budowie nowoczesnych statków powietrznych.

W połowie kwietnia Pentagon potwierdził autentyczność nagrania, na którym widać niezidentyfikowane obiekty latające. Rzeczniczka Departamentu Obrony Sue Gough przekazała wówczas, że materiały zostały wykonane przez personel marynarki wojennej. Sprawa wzbudziła zainteresowanie opinii publicznej.

25 czerwca w Kongresie przedłożono raport dotyczący niewyjaśnionych zjawisk powietrznych (Unidentified Aerial Phenomenon, w skrócie UAP). W dokumencie przygotowanym przez podlegającą Pentagonowi Grupę Zadaniową ds. Niezidentyfikowanych Zjawisk Powietrznych stwierdzono, że w latach 2004-2021 odnotowano 144 przypadki obserwacji tajemniczych zjawisk, z czego 143 pozostają bez jednoznacznego wyjaśnienia.

Były senator: Pentagon ma pozaziemskie technologie

Zgodnie z przewidywaniami, raport nie potwierdził, że niezidentyfikowane obiekty pochodziły spoza naszej planety. Niektórzy nie mają jednak wątpliwości, że Pentagon od dawna wie o istnieniu pozaziemskich cywilizacji, a nawet dysponuje ich technologią. Tak uważa między innymi Harry Reid, były senator z Partii Demokratycznej, znany ze swojej fascynacji UFO. Jego zdaniem amerykańska armia próbuje wykorzystać te technologie przy budowie swoich maszyn.

Reid niejednokrotnie wygłaszał podobne opinie. "Wielu pilotów bało się dyskutować na temat UFO, które widzieli z obawy, że będą stygmatyzowani. Zawsze jednak uważałem, że ta zmowa milczenia szkodzi bezpieczeństwu narodowemu i hamuje możliwości rozwoju technicznego" – pisał na początku czerwca w felietonie, który ukazał się na łamach The New York Times.

Zdaniem byłego senatora zerwanie z tabu dotyczącym UFO można porównać do przełomu, jaki dokonał się wraz z powstaniem pierwszych samolotów. "To tak, jakbyśmy dziś znów uruchamiali samoloty. Maszyny te nie zostały z początku zrozumiane. Jest tyle do nauczenia się. Technologicznie wszystko dzieje się dziś tak szybko" – twierdzi Reid.

zwiń tekst

Mutacja indyjska. Kolejna fala zakażeń zacznie się w wakacje. W Polsce już pod koniec lipca. Mutacja DELTA pokazuje swoją moc!
Sob, 2 gru 2023 18:42 | komentarze: brak czytany: 1719x

Czy to oznacza, że jasnowidz Krzysztof Jackowski po raz kolejny miał rację?  Mutacja indyjska jest jak walec rozjeżdżający kolejne kraje. Lekarze: fala zakażeń zacznie się w wakacje. W Polsce już pod koniec lipca. Mutacja DELTA pokazuje swoją moc!Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) alarmuje, że dominacja wariantu indyjskiego w całej Europie jest już nie do uniknięcia.......

czytaj dalej

Czy to oznacza, że jasnowidz Krzysztof Jackowski po raz kolejny miał rację?  Mutacja indyjska jest jak walec rozjeżdżający kolejne kraje. Lekarze: fala zakażeń zacznie się w wakacje. W Polsce już pod koniec lipca. Mutacja DELTA pokazuje swoją moc!Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) alarmuje, że dominacja wariantu indyjskiego w całej Europie jest już nie do uniknięcia.

- W Polsce kolejna fala zakażeń zacznie się już na przełomie lipca i sierpnia - mówi dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w Wielkopolsce.

Sylwia Sałwacka: Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), które zajmuje się bezpieczeństwem zdrowotnym w Europie, opublikowało kilka dni temu prognozę dotyczącą zakażeń. Co z niej wynika?

Dr Tomasz Ozorowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej w Wielkopolsce:

- ECDC przewiduje, że rozwój epidemii zacznie się na nowo w okresie wakacyjnym. Przygotowując prognozę, ośrodek wziął pod uwagę trzy czynniki: średnie tempo szczepień w Europie, wysoką zakaźność wariantu indyjskiego delta i poluzowanie obostrzeń.

Dominacja wariantu indyjskiego w całej Europie jest już nie do uniknięcia. Tempo szczepień spowalnia ze względu na coraz mniejszą liczbę chętnych. Ponieważ Polska poluzowała obostrzenia wcześniej, bo na początku czerwca, silny wzrost zakażeń może wystąpić u nas już pod koniec lipca. Ostatnie wakacje były bardzo spokojne, mieliśmy mało zakażeń. To lato - jestem o tym przekonany - będzie zupełnie inne.

Czeka nas znów paraliż systemu ochrony zdrowia, kolejny lockdown?

- Trudno ocenić. Na pewno zmienia się rys pacjenta. Chorować będą ci, którzy są niezaszczepieni lub zaszczepili się jedną dawką. Jedna dawka w wariancie szczepionki dwudawkowej nie zabezpiecza przed deltą. W Wielkiej Brytanii indyjska mutacja odpowiada już za ponad 90 proc. nowych zakażeń. Z czego zdecydowana większość przypadków dotyczy Brytyjczyków poniżej czterdziestki, którzy nie przeszli szczepień.

 Delta odpowiada dziś za 98 proc. wszystkich nowych zakażeń w Wielkiej Brytanii, 96 proc. w Portugalii, ponad 26 proc. nowych przypadków we Włoszech i po kilkanaście proc. w Belgii i Niemczech. Szczepienia przed wakacjami są tak ważne. Przekaz jest prosty: jeśli teraz nie zaszczepimy dzieci, istnieje ryzyko, że szkoły we wrześniu zaczną znów pracować hybrydowo. Niezaszczepione dzieci staną się wkrótce jednym z głównych transmiterów wirusa.  


A co z zaszczepionymi? Czy te wakacje będą dla nas bezpieczne?

- Zdecydowanie bardziej niż dla niezaszczepionych. Ryzyko zakażenia przy pełnym zaszczepieniu jest niewielkie, a nawet jeśli się zakazimy, prawdopodobieństwo, że ciężko przejdziemy covid, jest bliskie zera.

Zaszczepieni chronią niezaszczepionych: stają się bezpieczni dla innych, ograniczają transmisję wirusa. Problem polega na tym, że jest nas wciąż za mało.

Osoby, które celowo się nie szczepią, wpływają na wydłużenie czasu trwania pandemii, stwarzają ryzyko pojawienia się nowych mutacji i tym samym osłabienia działania dostępnych szczepionek. A to oznacza powrót do początków pandemii.
Na niskiej wyszczepialności wszyscy tracą, także zaszczepieni.

Brakuje nam solidaryzmu społecznego, co jest zaskakujące po tak traumatycznych doświadczeniach.
- Jesteśmy potwornie zmęczeni pandemią. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy nie mogli odpocząć w te wakacje. Nie wyobrażam sobie, żeby w to lato moje dzieci nie wyjechały na obóz. Myślę, że większość ludzi podchodzi do tego podobnie.  

Ale to nie zwalnia nas z obowiązku szczepień, a w przypadku wystąpienia objawów zakażenia - badań i izolacji. Tylko takie postępowanie może opóźnić wystąpienie kolejnej fali zakażeń i zmniejszyć jej intensywność. Przecież nie mamy wciąż leku na covid.

źródło: gazeta.plMutacja Delta. Jakie są objawy indyjskiego wariantu COVID-19?

Wariant Delta dominuje w Wielkiej Brytanii, odpowiadając za wzrost liczby zakażeń i trzecią falę epidemii. W Izraelu także rośnie liczba zakażonych tą mutacją, a władze zdecydowały się na powrót do obowiązku noszenia maseczek. Wariant Delta jest o 60 proc. bardziej zakaźny, a lekarze zwracają, że objawy choroby są inne niż we wcześniejszych wersjach wirusa. Jakie?


    Według szacunków, wariant Delta odpowiada za ponad 96 proc, zakażeń w Wielkiej Brytanii. Dwie trzecie zakażonych mutacją to osoby niezaszczepione
    Wariant Delta spowodował też powrót do obostrzeń w Izraelu. Ok. 30 proc. nowych zakażeń to osoby, które nie przyjęły szczepionki
    Oficjalna liczba przypadków zakażenia wariantem Delta w Polsce wynosi ok. 100
    Nowy wariant koronawirusa daje nieco inne objawy niż koronawirus z Wuhan. Lekarze zwracają uwagę, że łatwo pomylić je z przeziębieniem i początkowo zbagatelizować objawy

Podstawowe objawy indyjskiego wariantu nie różnią się od tych, które dotyczą także pozostałych mutacji. To przede wszystkim:

    wysoka gorączka
    uporczywy kaszel
    utrata lub zmiana węchu i smaku

Wariant z Indii wywoływać może także nieco inne symptomy COVID-19, na co zwraca uwagę epidemiolog prof. Tim Spector z Wielkiej Brytanii. Jego zdaniem najczęściej obserwowane są ból głowy, ból gardła i kaszel. Zakażenie wariantem indyjskim przypomina bardziej przeziębienie niż COVID-19. Zdaniem epidemiologa wirus zmienia się, a kaszel czy utrata węchu lub smaku obserwowane są znacznie rzadziej.

Typowe objawy wariantu indyjskiego (mutacji Delta) to:

    ból gardła
    ból głowy
    katar
    wysypka
    rozstrój żołądka
    suchość w ustach
    mdłości
    biegunka
    wymioty
    zaczerwienione oczy

Te mniej oczywiste objawy mogą pojawić się na wczesnym etapie infekcji i utrzymywać się nawet przez dwa tygodnie. Z kolei gorączka, charakterystyczna dla innych wariantów COVID-19, w przypadku mutacji indyjskiej może nie wystąpić wcale lub pojawić się dopiero kilka dni po wystąpieniu takich objawów, jak ból gardła czy dolegliwości żołądkowe. W związku z tym zakażeni często nie zdają sobie sprawy, że są nosicielami wirusa i zarażają kolejne osoby.

Według doniesień naukowców, wariant Delta jest o 60 proc. bardziej zakażny niż wariant Alfa. Może powodować cięższy przebieg choroby, a skuteczność szczepionek wobec tej mutacji jest nieco niższa.

zwiń tekst

STRONA
1 4 5 6 7 8 9 10 50 64
Strona 7 / 64

Wejście na pokład

Wiadomość z okrętu Nautilus

ONI WRACAJĄ W SNACH I DAJĄ ZNAKI... polecamy przeczytanie tekstu w dziale XXI PIĘTRO w serwisie FN .... ....

UFO24

więcej na: emilcin.com

Sob, 3 luty 2024 14:19 | Z POCZTY DO FN: [...] Mam obecnie 50 lat wiec juz długo nie bedzie mnie na tym świecie albo bede mial skleroze. 44 lata temu mieszkałam w Bytomiujednyna rozrywka wieczorem dla nas był wtedy jedno okno na ostatnim pietrze i akwarium nie umiałem jeszcze czytać ,zreszta ksiażki wtedy były nie dostepne.byliśmy tak biedni ze nie mieliśmy ani radia ani telewizora matka miała wykształcenie podstawowe ojczym tez pewnego dnia jesienią ojczym zobaczył swiatlo za oknem dysk poruszający sie powoli...

Dziennik Pokładowy

Sobota, 27 stycznia 2024 | Piszę datę w tytule tego wpisu w Dzienniku Pokładowym i zamiast rok 2024 napisałem 2023. Oczywiście po chwili się poprawiłem, ale ta moja pomyłka pokazała, że czas biegnie błyskawicznie. Ostatnie 4 miesiące od mojego odejścia z pracy minęły jak dosłownie 4 dni. Nie mogę w to uwierzyć, że ostatnią audycję miałem dwa miesiące temu, a ostatni wpis w Dzienniku Pokładowym zrobiłem… rok temu...

czytaj dalej

FILM FN

EMILCIN - materiał archiwalny

archiwum filmów

Archiwalne audycje FN

Playlista:

rozwiń playlistę
Właściwe, pełne archiwum audycji w przygotowaniu...
Będzie dostępne już wkrótce!

Poleć znajomemu

Poleć nasz serwis swojemu znajomemu. Podaj emaila znajomego, a zostanie wysłane do niego zaproszenie.

Najnowsze w serwisie

Wyświetl: Działy Chronologicznie | Max:

Najnowsze artykuły:

Najnowsze w XXI Piętro:

Najnowsze w FN24:

Najnowsze Pytania do FN:

Ostatnie porady w Szalupie Ratunkowej:

Najnowsze w Dzienniku Pokładowym:

Najnowsze recenzje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: OKRĘT NAUTILUS - pokład on-line:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: Projekt Messing - najnowsze informacje:

Najnowsze w KAJUTA ZAŁOGI: PROJEKTY FUNDACJI NAUTILUS:

Informacja dotycząca cookies: Ta strona wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu logowania i utrzymywania sesji Użytkownika. Jeśli już zapoznałeś się z tą informacją, kliknij tutaj, aby ją zamknąć.